Pojištění nemovitosti
Online rychlé srovnání
Vše vyřídíte z pohodlí vašeho domova
Úspora až 40 %
/f/124222/1034x640/9ca4499d07/property_header_desktop_hq.png)
Každý zodpovědný majitel nemovitosti by měl myslet na zadní vrátka a sjednat si odpovídající pojištění nemovitosti, které se lidově označuje též jako pojištění stavby. To pro případy nenadálého poškození nebo zničení zaviněného přírodními živly nebo vandaly. U správně nastaveného pojištění nemovitostí získáte odpovídající pojistné plnění, které vám usnadní uvedení poškození nemovitosti do původního stavu. Jak ale takovou pojistku vybrat a na co si dát pozor?
Pár slov o pojištění nemovitosti
Pojištění nemovitosti patří do rodiny neživotních pojistek. Velmi často navíc bývá uzavíráno společně s pojištěním domácnosti. Některé pojišťovny dokonce tyto dva typy nabízejí jako jeden produkt a označují jej souhrnně jako pojištění majetku. Mezi oběma typy ale panují zcela zásadní rozdíly.
Zatímco pojištění nemovitosti chrání jen samotnou nemovitost včetně všech stavebních a pevně spojených součástí, kam patří zdi, okna, radiátory, obklady, dlažby, okapy, chodníky, oplocení apod., pojištění domácnosti se naopak vztahuje na vybavení vybrané nemovitosti. Jednoduše řečeno, kdybychom byt nebo dům obrátili vzhůru nohama, tak vše, co vypadne, patří do skupiny pojištění domácnosti.
Měli byste vědět: Pojištění nemovitosti se nevztahuje na vnitřní vybavení včetně kuchyňské linky a vestavěného nábytku. Pojištění nemovitosti také nezahrnuje pozemek.
Na jaká rizika můžete nemovitost pojistit?
Pojištění nemovitosti zahrnuje celou škálu pojistných rizik, která jsou vždy předmětem konkrétní smlouvy u vybrané pojišťovny. Pojištění nemovitosti se tak může týkat škod způsobených:
požárem, výbuchem, úderem blesku nebo zřícením letounu,
vodou z vodovodního zařízení,
vichřicí nebo krupobitím,
vystoupnutím vody z odpadního potrubí,
krádeží vloupáním,
loupeží,
povodní nebo záplavou,
náhlým sesuvem hornin a zemin nebo zřícením lavin,
tíhou sněhu,
pádem stromů, stožárů a jiných předmětů,
nárazem vozidla nebo jeho nákladu,
zemětřesením,
mrazem na topném systému a vodovodním zařízení,
rázovou vlnou způsobenou nadzvukovými letadly,
kouřem,
vandalismem,
rozbitím skla z jiné příčiny než pojištěným rizikem.
Co všechno zahrnuje pojištění budov?
V rámci klasického pojištění nemovitosti si můžete nechat pojistit rodinný nebo bytový (případně činžovní) dům i byt v osobním vlastnictví. Pojištění rekreačního objektu pak kryje například škody způsobené na vaší chatě, či chalupě. Pojistit si ale můžete též garáž, půdní vestavbu i další objekty související s pojištění nemovitostí (např. bazén, skleník, studnu, kůlnu, plot apod.).
Specifickou kategorií je pojištění stavby domu
Pokud plánujete výstavbu vlastního bydlení, je na místě intenzivně popřemýšlet o správně nastaveném pojištění stavby rodinného domu. Pojištění stavby domu představuje u mnohých pojišťoven speciální balíček, který spolehlivě pokryje nejčastější rizika související s výstavbou nové nemovitosti. Navíc za něj zaplatíte podstatně méně, než za klasické pojištění nemovitosti.
O pojištění nezkolaudované nemovitosti se vyplatí uvažovat, jestliže:
Máte obavy z krádeže okapů a kabelů nebo živelné škody
využijete pojištění stavebního materiálu a zařízení staveniště
financujete stavbu pomocí hypotéky a nechcete řešit další nečekané výdaje.
Pojistka se v tomto případě může vztahovat i na stavební materiál, stroje i nářadí související s pojištěním pozemku či nově zahajovanou stavbu rodinného i bytového domu. Pojištění hrubé stavby nebo pojištění stavby rodinného domu, někdy též označované jako pojištění domu ve výstavbě, má ovšem svá přesná pravidla a specifika. Mezi ně patří zejména nutné zabezpečení stavby a stavebního materiálu. Úroveň nutného zabezpečení si určuje každá pojišťovna zvlášť, obecně se doporučuje alespoň plot v minimální výši 150 centimetrů.
Náš tip: Abyste vybrali to nejlepší pojištění rozestavěné stavby, využijte jednoduché srovnání, se kterým vám pomůže naše nezávislá kalkulačka pojištění majetku.
Pozor na záplavové oblasti
Pokud se rozhodnete stavět domek v záplavové nebo povodňové oblasti, je dobré ověřit, v jakém stupni povodňové mapy se vybraná lokalita nachází. V Česku existují čtyři povodňové zóny, které jsou odstupňovány podle pravděpodobnosti, že se v dané zóně může vyskytnout povodeň. Zónu, ve které se váš domov nachází, naleznete na stránkách České asociace pojišťoven v aplikaci Povodňové mapy. Pamatujte, že v nejrizikovější čtvrté zóně, jsou většinou objekty nepojistitelné. U nejnižší zóny je riziko zanedbatelné, tudíž většinou nemá vliv na pojistku. U zón 2 a 3 lze předpokládat navýšení pojistného za pojištění nemovitosti v záplavové oblasti o rizikový příplatek.
Popřemýšlejte o ještě větší pojistné ochraně
Součástí komplexního balíku pojištění nemovitosti bývá často též pojištění odpovědnosti z držby nemovitosti. Co si pod tímto produktem představit? Pojištění odpovědnosti z držby nemovitosti kryje rizika, která může pojištěný způsobit třetí osobě na majetku či zdraví jako vlastník, správce či nájemce nemovitosti. I v tomto případě lze využít pojistnou ochranu na nemovitost ve výstavbě nebo naopak v demolici. Pokud tedy nemovitost vlastníte, jste zde v nájmu nebo ji spravujete, je rozhodně na místě sjednat pojištění domácnosti i nemovitosti včetně pojištění odpovědnosti, a to jak té občanské, tak z držby nemovitosti.
Jak vybrat to nejlepší pojištění nemovitosti?
Při výběru vhodného pojištění nemovitosti je vždy dobré načíst si o dané problematice maximum dostupných informací, případně konkrétní životní situaci řešit s pojišťovacím expertem, který ji namodeluje a připraví pro vás nejlepší řešení. Pokud na pojišťovacího specialistu spoléhat nechcete, je na místě mezi sebou vybrané produkty vzájemně porovnat. K výběru toho nejlepšího pojištění budovy, rekreační nemovitosti, pozemku nebo hrubé stavby vám skvěle poslouží náš nezávislý online srovnávač, který je součástí těchto stránek.