Přepis plynu v pronájmu

  • Na koho napsat plyn v pronájmu

  • Vyplatí se spíš majitel nebo nájemník

  • Jak na to krok za krokem

Přepis plynu v pronájmu - klíče a desky s dokumenty
  • Našli jste si nový pronájem, ale nejste si jistí, jaký je správný postup pro přepis energií? Existují dvě možnosti, jak si poradit s přepisem plynu:

    • odběrné místo si necháte přepsat na sebe,

    • smlouvu bude mít na své jméno nadále pronajímatel.


    Většinou si tyto podmínky určuje pronajímatel, ale pokud vám dá na výběr, je dobré vědět, jaké jsou výhody a nevýhody obou řešení.



Na koho napsat plyn v nájemním bytě?

Obvyklou variantou je, že si smlouvu na energie na sebe přepíše každý nájemník. Získáte tak absolutní přehled nad vašimi výdaji za plyn. Můžete si vybrat dodavatele, který bude vyhovovat vašim potřebám. A nemusíte se bát, že byste přišli o přeplatky na energiích. Počítejte však s tím, že po podepsání nájemní smlouvy budete muset vyřešit ještě přepis energií.


V případě, že si pronajímatel nechává energie napsané na sebe, nemusíte se o nic starat. Spolu s nájmem zaplatíte pronajímateli každý měsíc zálohy na energie, které vám na konci roku vyúčtuje. Problém však může být v tom, že pronajímatel odebírá zbytečně drahé energie a o změnu dodavatele nemá zájem –⁠ ostatně on za energie v daném bytě neplatí. Stejně tak se bohužel stává, že si od vás nechá zaplatit nedoplatek, ale přeplatek vám zamlčí.


Náš tip

Stěhujete se do nového podnájmu a řešíte přepis energií? Smlouvu s dodavatelem můžete uzavřít vy nebo pronajímatel. Přečtěte náš článek Nájemník nebo majitel - na koho napsat energie? si podrobněji, jaké jsou výhody a nevýhody obou variant.



Přepis plynu na nájemníka

Přepis plynu pro vás tak bude zpravidla výhodnější. Budete ale muset vyřídit několik administrativních záležitostí. V první řadě se musíte rozhodnout, zda si necháte stejného dodavatele, jako měl předchozí nájemník, nebo si zvolíte nového dodavatele. V každém případě budete uzavírat úplně novou smlouvu, a tak se vyplatí porozhlédnout se, jaká je nabídka na trhu.


Při stěhování má člověk plnou hlavu dalších věcí, přepis energií často zůstane na poslední chvíli. Pokud je to pro vás nový proces, tak počítejte s tím, že vám výběr správných formulářů, jejich vyplnění a doložení potřebných dokumentů a vyjasnění s dodavateli zabere několik hodin času. Při takové náročnosti snadno mávnete rukou nad výběrem levnějšího dodavatele.


Celou službu včetně sjednání nového dodavatele vám ale můžeme pomoci zajistit. Řekneme vám, co přesně je třeba udělat ve vaší situaci, které podklady jsou potřeba, pomůžeme vyplnit formuláře a podepsat přes internet či papírově. Vy si jen vyberete nového dodavatele.




Jak udělat převod plynu krok za krokem

Neexistují žádné ustálené formuláře a postupy, které by používali všichni dodavatelé. Každý má trochu jiné požadavky. V zásadě ale probíhá přepis plynu takto:
1

  • Nový nájemník si vybere dodavatele plynu a podá už něj žádost o přepis.

  • Původní nájemník podá žádost o ukončení smlouvy (resp. udělí plnou moc k ukončení smlouvy).

2

  • Nový nájemník obdrží od dodavatele návrh smlouvy.

3

  • Po podpisu nové smlouvy dodavatele ukončí původní smlouvu a vyřídí ostatní záležitost se stávajícím dodavatelem.

4




Přepis bez starostí

Celý proces trvá přibližně 1 měsíc, pokud si vybíráte nového dodavatele plynu. Toto ovšem záleží na tom, o kterého dodavatele se jedná a jestli dodáte kompletní dokumentaci a správně vyplněné formuláře.

Spolupráce s předchozím nájemníkem je nutná

Jak vyplývá z výše uvedeného postupu, spolupráce s bývalým nájemníkem je nutná. Musí ukončit svoji smlouvu na odběr plynu nebo vám dát plnou moc pro vašeho nového dodavatele, který převod dokončí.


Problém může nastat, když se předchozí nájemník již odstěhoval neznámo kam a vy od něj nemůžete získat potřebné podpisy. V tom případě umožňují někteří dodavatelé předložení čestného prohlášení.


Problémů však může být více. Předchozí nájemník mohl mít uzavřenou “výhodnou” smlouvu na energie, která je fixována na několik let. Nebo jsou na daném odběrném místě nedoplatky a hrozí, že ho nechá dodavatel odpojit.


Důležitá je tedy komunikace s dodavateli energií, která zajistí, že k žádným překvapením nedojde. Práva a povinnosti související se změnou odběrného místa bývají též upraveny ve všeobecných obchodních podmínkách. Na druhou stranu, také stávající nájemník si chce být jistý, že jeho závazek zanikl a že nebude platit za spotřebu poté, co jeho nájemní smlouva skončila.




Jaké dokumenty jsou pro převod plynu potřeba

Každý dodavatel vyžaduje jiné dokumenty, ale takřka vždy budete potřebovat:

žádost o přepis plynu

poslední fakturu za plyn na odběrném místě

pro identifikaci stávajícího zákazníka i specifikaci odběrného místa

předávací protokol

s odsouhlaseným stavem plynoměru

nájemní smlouvu

případně jiný doklad o vztahu k odběrnému místu

Obvykle se musíte dostavit spolu s původním nájemníkem na pobočku dodavatele, kde vyplníte a podepíšete všechny potřebné dokumenty. Další možností je zaslání dokumentů poštou a někteří dodavatelé již poskytují i online podání žádosti o přepis plynu.


Plánujete-li vyřídit vše sami u vybraného dodavatele, budete potřebovat ještě plnou moc podepsanou od předchozího nájemníka.


Pomoc s přepisem plynu

Přepis plynu bohužel komplikuje fakt, že každý dodavatel využívá jiné postupy a dokumenty. Proto se snadno může stát, že uděláte chybu a celý proces se zdrží. A ne každý má možnost chodit na pobočku spolu s bývalým nájemníkem.


Proto využijte raději online přepis plynu s našimi odborníky. Navíc můžete na plynu ušetřit. Prvním krokem je zadání vaší spotřeby do srovnávače cen plynu. Vyberte si nejvýhodnějšího dodavatele plynu, který odpovídá vašim požadavkům. Jakmile se rozhodnete pro konkrétní produkt, vezmeme si na starost uzavření smlouvy i přepis odběrného místa. Ušetříte tak nejen peníze, ale také čas a starosti.




Srovnaný magazín

  • Žena plní pračku špinavým prádlem
    22. dubna 2025|Jana Březinová
    Jakou spotřebu mají nejpoužívanější spotřebiče v domácnosti?

    Úspor za elektřinu často dosáhnete i malou změnou. Třeba tím, že doma najdete největší energetické žrouty a omezíte jejich spotřebu správným používáním. Někdy se vyplatí vyměnit i celý spotřebič za úspornější model. Víte, který spotřebič má nejvyšší spotřebu?

  • Plynovod s plynovou elektrárnou v pozadí
    21. dubna 2025|Petr Woff
    Emisní povolenky budou povinné taky pro zemní plyn, ale přesto můžete na energiích ušetřit

    Evropská unie nařizuje uhelným a plynovým elektrárnám, aby platily za oxid uhličitý, který vypouštějí do vzduchu. Průmyslníci proto povinně kupují takzvané emisní povolenky. Stejná povinnost zanedlouho dopadne také na dodavatele zemního plynu, který pravděpodobně znovu zdraží. Jestli chcete levnější energie, přejděte na výhodnější ceník, nebo využijte dotace na zateplení a chytré technologie.

  • Energetické třídy spotřebičů - žárovka s rozdělením energetických tříd
    08. dubna 2025|Jana Březinová
    Energetické třídy spotřebičů: Jak se v nich vyznat a které zařízení je největší žrout elektřiny?

    Abyste si mohli porovnat energetickou náročnost spotřebičů, označují se energetickými štítky. Od roku 2021 se používá nová stupnice od A do G pro pračky, myčky, lednice, televize a žárovky. Letos se zavádí i pro sušičky a smartphony. Jak se ve štítcích vyznat?

  • Dostat ze smlouvy maximum - dvě osoby se radí o smlouvě
    06. března 2025|Petr Woff
    Automatická prolongace smlouvy: Co to znamená a jaká máte práva?

    Elektřinu a teplo potřebujete celý život. Smlouvy, na základě kterých odebíráte energie, jsou proto uzavírány na dobu neurčitou, nebo se průběžně obnovují. Automatická prolongace znamená, že se vaše smluvní závazky prodlužují tak dlouho, dokud nedáte výpověď. Pokud chcete přejít k levnějšímu dodavateli, využijte zákonné výpovědní lhůty.

  • Specifika bankovní půjčky - Desky se smlouvami a bankovky
    28. února 2025|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí bonus až 12 000 Kč k elektřině a plynu. Za jakou cenu?

    ČEZ, E.ON nebo innogy vás odmění, pokud využijete jejich bonusovou akci a začnete odebírat jejich elektřinu či plyn. Odměny sahají od 1 000 Kč po 12 000 Kč. Přesná výše závisí na zvoleném dodavateli, komoditě, ceníku a individuální spotřebě. V jistých případech však prémie není výhodná, protože odběratel následně zaplatí vysokou cenu za samotnou energii.

  • 23. února 2025|Petr Woff
    Platba za jistič v roce 2025 zdražila, ale přesto můžete ušetřit na elektřině

    Každý měsíc platíte za energii, kterou máte rezervovanou v elektrickém vedení. I kdybyste nespotřebovali žádnou elektřinu, přesto vaše vyúčtování bude vyšší než nulové. Základní poplatek přitom záleží na velikosti hlavního bezpečnostního vypínače, který máte nainstalovaný před elektroměrem. Platba za jistič každoročně zdražuje, ale svoji útratu můžete snížit.

  • Žena jde bosa po vyhřívané podlaze
    07. února 2025|Jana Březinová
    Podlahové topení: Jaké má výhody a nevýhody?

    Ráno vyskočíte z postele a došlápnete na příjemně vyhřátou podlahu. V koupelně se můžete procházet po dlažbě naboso, aniž by vás studily nohy. Zní vám to jako splněný sen? Pak by se vám mohlo líbit podlahové topení. Zjistěte, jaké má výhody a nevýhody, a na kolik vás vyjde instalace i provoz.

  • Vývoj ceny elektřiny
    24. ledna 2025|Petr Woff
    Ceníky elektřiny a plynu pro rok 2025: Vyberte si levnější tarif!

    Žárovky svítí a kotle vytápějí stejně jako vloni, ale na energetickém trhu mezitím proběhly zásadní změny. Od Nového roku 2025 zdražily distribuční poplatky, zatímco zlevnily samotné energie. Proto srovnejme aktuální ceníky elektřiny a plynu! Celkové průměrné ceny klesly, nicméně individuální útrata závisí na vybraném dodavateli a tarifu. Přepočítáme vám nabídky od společností ČEZ, E.ON, innogy a dalších.

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    07. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.