Auto jedoucí v dešti

Ztráta SPZ vás může přijít draho. Co dělat, když o ni přijdete?

21. 7. 2021
|
Délka čtení: 7 min.

Ať už o SPZ přijdete jakýmkoliv způsobem, rozhodně se bez nich nevydávejte na cestu. Za poznávací značky nesete plnou odpovědnost, stejně jako za technický stav vozu nebo povinné ručení. Pokud vás při jízdě bez SPZ přistihne policie, hrozí vám vysoká pokuta a zákaz řízení.

Nehoda ani krádež policii neuchlácholí

Vůz bez správně připevněných registračních značek nesmíte řídit. Pokud by vám tedy z auta SPZ odpadla a vy ji umístili například za sklo, nijak si tím nepomůžete. Nařízení je v tomto jasné a striktní, aby se předcházelo možným podvodům a policie musí konat. Pokuta za jízdu bez SPZ může dosáhnout až deseti tisíc korun a navíc můžete na rok přijít o řidičák. Registrační značky jsou naprostou nutností i v zahraničí a sankce za řízení bez nich se tam mohou vyšplhat i do tisíců eur.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že ztráta SPZ není příliš častá, opak je pravdou. Z auta může upadnout i po přejezdu nerovnosti nebo lehkém nárazu během parkování. Ještě snazší je její demontáž a tedy i možná krádež. Vzácně o SPZ můžete přijít i při jízdě po rovné silnici. Jakmile si ztráty všimnete, je třeba na nejbližším možném místě zastavit. Pokud odpadnutí značky zaregistrujete včas a máte možnost se pro ni vrátit, udělejte to. Na dálnicích a frekventovaných tazích to z bezpečnostních důvodů není možné, na klidnějších vedlejších silnicích ale ano. Myslete však na svou bezpečnost, nezapomeňte na výstražná světla a reflexní vestu, kterou byste v autě měli mít v rámci povinné výbavy automobilu. Pokud se vám značku podaří připevnit zpět na místo, můžete v jízdě pokračovat.

Pokud SPZ nebudete schopni na auto připevnit, nebo netušíte, kde se nachází, nemůžete svůj vůz využít k jízdě a řešením bude jedině odtah. To je nepříjemné i v Česku, ale ještě více v zahraničí. Odtah ze zahraničí vás totiž může přijít velmi draho. V obou případech se tak vyplatí kvalitní pojištění, které odtah pokryje v rámci asistenčních služeb.


Infografika – SPZ

Zvažte zabezpečení a pojištění SPZ

Běžné rámečky na SPZ toho moc nevydrží a značku z nich během chvíle dokáže vymontovat kdejaký pobuda. Na trhu ale existují různá řešení, která SPZ dokážou ochránit. Například český výrobce SPZ Guard vyrábí odolné kovové rámečky, ze kterých registrační značku jen tak nedostanete a minimalizujete tak riziko možných komplikací na cestách.

Pokud máte SPZ na přání, měli byste na ni být obzvlášť opatrní. Při úplné ztrátě značky vám totiž úřad nikdy nevystaví přesný duplikát. A pokud budete mít zájem o nové značky na přání, bude třeba znovu zaplatit poplatek 5000 Kč za tabulku. Značky na přání si u několika českých pojišťoven můžete také pojistit. Službu nabízí například pojišťovny ČSOB, Direct a Generali Česká pojišťovna. Díky pojištění za nové značky nebudete muset platit, ale původní originál vám už nikdo nevrátí. Ideální kombinací je tak pojištění spolu s fyzickou ochranou.


Nové značky vyjdou na pár stovek

Ať už o své SPZ přijdete jakkoliv, poplatek za jejich výměnu není nikterak vysoký.

Pokud máte značku pouze poškozenou, vystaví vám úřad její kopii. Jestliže ale původní SPZ ztratíte, dostanete od úřadu úplně novou. Tu nezapomeňte nahlásit také své pojišťovně, která vám musí vystavit aktualizovanou zelenou kartu, ve které bude uvedena nová SPZ.

Kde ztrátu hlásit a jak co nejdříve získat nové SPZ?

V případě ztráty či poškození je řešení poměrně jednoduché. Věc stačí nahlásit na magistrát nebo obecní úřad s rozšířenou působností a nové značky si můžete rovnou odnést. O něco komplikovanější proces vás čeká v případě ukradených značek. Krádež musíte povinně nahlásit nejdříve Policii ČR a poté teprve vyrazit na úřad.

Pokud jste o původní SPZ přišli, úřad vám nové značky přidělí na počkání. Výroba SPZ na přání může trvat až 15 dní a stejná lhůta vás čeká, pokud máte SPZ pouze poškozenou a potřebujete její duplikát.

Potřebné formuláře najdete na webu ministerstva dopravy, takže si je můžete vyplnit předem. Ohledně SPZ využijete formuláře Oznámení o ztrátě, zničení nebo odcizení tabulky s registrační značkou a Žádost o vydání tabulky s registrační značkou.

Nejlepší nabídky autopojištění na jednom místě

Srovnáme vám nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Vámi vybrané pojištění vám naši specialisté pomůžou sjednat do několika minut.

Pro výměnu budete potřebovat:

  • občanský průkaz

  • velký a malý technický průkaz

  • policejní protokol, pokud šlo o krádež

  • druhou značku, jestliže vám byla ukradena pouze jedna

  • ověřenou plnou moc, pokud věc řešíte za někoho jiného

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • volant auta
    24. ledna 2025|Jana Březinová
    Novinky pro řidiče v roce 2025: Kompletní průvodce změnami

    Rok 2025 je pro řidiče opět plný novinek, které ovlivní nejen jejich peněženky, ale i každodenní provoz na silnicích. Dálniční známka zdražuje, rozšiřují se funkce Portálu dopravy a pravděpodobně vzroste cena povinného ručení.

  • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
    10. října 2024|Petr Pohůdka
    Co najdete v technickém průkazu?

    Česká republika se digitalizuje a pociťují to i řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstává ve fyzické formě, ale dočkal se mnoha změn. Jaké informace se v něm nachází?

  • 16. září 2024|Jana Březinová
    Změny pro řidiče od 1. října 2024: Další novinky v povinném ručení

    Rok 2024 je pro řidiče plný změn. Od 1. října 2024 přichází další várka z nich, tentokrát se týkají povinného ručení. Nově bude nutné pojištění vozidla zaplatit hned při sjednání, jinak nebude platné. Na druhou stranu už u sebe řidiči nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další novinky na řidiče čekají?

  • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
    13. června 2024|Jana Březinová
    Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

    Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

  • technická kontrola vozu
    26. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Vše, co potřebujete vědět o STK

    Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

  • motorka vedle auta
    26. dubna 2024|Jana Březinová
    Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

    Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • výlet na motorce v horách
    06. dubna 2024|Jana Březinová
    Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

    Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

  • servis a kontrola motorky
    31. března 2024|Jana Březinová
    Jak připravit motorku před sezónou?

    Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.