elektřina zlevňuje

Vývoj cen elektřiny v roce 2020: Bude se zlevňovat?

22. 7. 2020
|
Délka čtení: 5 min.

Do vývoje cen elektřiny v letošním roce zásadně zasáhla pandemie koronaviru. Kvůli restrikcím ze strany vlád po celé Evropě se vyrábí méně a to se vždy promítne i do spotřeby elektřiny. Nižší spotřeba by měla tlačit ceny dolů, a tak bychom se měli dočkat zlevňování. Je to ale skutečně tak?

Vývoj cen elektřiny 2019

Nejdříve se podíváme, jaký byl vývoj cen elektřiny v roce 2019. Co se týče ceníků dodavatelů, byl loňský rok ve znamení zdražování. Na konci roku 2018 totiž došlo k rapidnímu růstu cen elektřiny na burze, kdy se jedna megawatthodina obchodovala téměř za 60 eur. To se dodavatelé snažili promítnout v průběhu roku 2019 do svých ceníků. Někteří provedli jednorázové navýšení cen, jiní vsadili na postupné zdražování v rozestupu několika měsíců.

Za nárůstem cen stálo především zdražení emisních povolenek a stejně tak pokles těžby uhlí. V průběhu roku 2019 se však vývoj cen elektřiny začal vyvíjet již příznivějším směrem. V podstatě během celého roku cena elektřiny oscilovala mezi 50–55 eury/MWh.

Koronavirus zamával s vývojem cen elektřiny v 2020

Ačkoliv se na konci roku 2019 očekávalo, že se elektřina bude držet kolem stejné cenové hladiny, případně ještě zdraží kvůli vysoké poptávce, hned v prvním čtvrtletí došlo na burze k obrovským turbulencím. Na vině byla celosvětová pandemie koronaviru, která uvrhla trhy do obrovské nestability. K největšímu propadu došlo v polovině března, kdy cena elektřiny na pražské burze klesla až k 38 eurům/MWh.

Vzápětí se vývoj cen elektřiny stabilizoval a poslední dva měsíce se velkoobchodní cena elektřiny pohybuje mezi 40–45 eury/MWh. Ve srovnání s rokem 2019 se tak jedná o pokles asi o 10 eur, což znamená přibližně 20 %. Na pokles cen elektřiny má vliv především zpomalení ekonomiky. Spotřeba elektrické energie totiž v podstatě kopíruje vývoj HDP. Klesající poptávka po elektřině tlačí její ceny dolů.

Jak se budou vyvíjet ceny do konce roku 2020?

To je velmi obtížné předvídat. Velmi záleží na hospodářském vývoji. Evropské země zavádí různá opatření, jak ekonomiku opět nastartovat, nicméně je asi bláznivé se domnívat, že bychom se ještě během tohoto roku dostali na úroveň před koronavirovou krizí. Zároveň je nutné podotknout, že velkou část ceny elektřiny tvoří emisní povolenky, které potřebují pro vypouštění CO2 do ovzduší uhelné elektrárny, ale i výrobní závody. Jelikož se teď v Evropě méně vyrábělo, mohly se emisní povolenky ušetřit, a tak by jejich cena neměla být tak vysoká. Proto je pravděpodobné, že nižší cena elektřiny by měla vydržet i v následujících měsících.

Dočkáme se zlevnění u dodavatelů?

Velkoobchodní ceny elektřiny klesají, ale vaše faktura je stále stejná? Vývoj cen elektřiny na burze se promítá do cen dodavatelů až se zpožděním. To platí především pro velké dodavatele, protože ti nakupují elektřinu se značným předstihem. Dodávky pro letošní rok tak mají již kompletně pokryté loňskými nákupy. To znamená, že za elektřinu, kterou teď odebíráte, zaplatili ještě vysokou cenu. Na základě tohoto principu bychom se zlevnění měli dočkat v příštím roce, ale tím si spotřebitelé nemůžou být nikdy jistí. Jestliže se ceny elektřiny vyhoupnou opět nahoru, nebudou na sebe dodavatelé chtít brát riziko snížením cen a raději si vytvoří rezervy.

Výjimku tvoří tarify, které kopírují vývoj na burze. S jejich nabídkou se můžete setkat u některých dodavatelů a jejich výhoda spočívá právě v tom, že se změny cen na burze promítají do vaší fakturace prakticky okamžitě. To může být výhodné právě teď, když jsou velkoobchodní ceny nízké, ale samozřejmě to na druhou stranu představuje riziko v době zdražování.

Ke zlevňování by se mohly odhodlat také někteří z menších dodavatelů. Ti elektřinu nakupují flexibilněji, a tak mohou snadněji přistoupit ke snižování cen. Proto je důležité, aby se domácnosti nebály změnit dodavatele. Pokud se větší množství spotřebitelů odhodlá ke změně dodavatele, bude to vytvářet tlak na snížení cen i u těch ostatních, aby nepřišli o své zákazníky.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Žena plní pračku špinavým prádlem
    22. dubna 2025|Jana Březinová
    Jakou spotřebu mají nejpoužívanější spotřebiče v domácnosti?

    Úspor za elektřinu často dosáhnete i malou změnou. Třeba tím, že doma najdete největší energetické žrouty a omezíte jejich spotřebu správným používáním. Někdy se vyplatí vyměnit i celý spotřebič za úspornější model. Víte, který spotřebič má nejvyšší spotřebu?

  • Plynovod s plynovou elektrárnou v pozadí
    21. dubna 2025|Petr Woff
    Emisní povolenky budou povinné taky pro zemní plyn, ale přesto můžete na energiích ušetřit

    Evropská unie nařizuje uhelným a plynovým elektrárnám, aby platily za oxid uhličitý, který vypouštějí do vzduchu. Průmyslníci proto povinně kupují takzvané emisní povolenky. Stejná povinnost zanedlouho dopadne také na dodavatele zemního plynu, který pravděpodobně znovu zdraží. Jestli chcete levnější energie, přejděte na výhodnější ceník, nebo využijte dotace na zateplení a chytré technologie.

  • Energetické třídy spotřebičů - žárovka s rozdělením energetických tříd
    08. dubna 2025|Jana Březinová
    Energetické třídy spotřebičů: Jak se v nich vyznat a které zařízení je největší žrout elektřiny?

    Abyste si mohli porovnat energetickou náročnost spotřebičů, označují se energetickými štítky. Od roku 2021 se používá nová stupnice od A do G pro pračky, myčky, lednice, televize a žárovky. Letos se zavádí i pro sušičky a smartphony. Jak se ve štítcích vyznat?

  • Dostat ze smlouvy maximum - dvě osoby se radí o smlouvě
    06. března 2025|Petr Woff
    Automatická prolongace smlouvy: Co to znamená a jaká máte práva?

    Elektřinu a teplo potřebujete celý život. Smlouvy, na základě kterých odebíráte energie, jsou proto uzavírány na dobu neurčitou, nebo se průběžně obnovují. Automatická prolongace znamená, že se vaše smluvní závazky prodlužují tak dlouho, dokud nedáte výpověď. Pokud chcete přejít k levnějšímu dodavateli, využijte zákonné výpovědní lhůty.

  • Specifika bankovní půjčky - Desky se smlouvami a bankovky
    28. února 2025|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí bonus až 12 000 Kč k elektřině a plynu. Za jakou cenu?

    ČEZ, E.ON nebo innogy vás odmění, pokud využijete jejich bonusovou akci a začnete odebírat jejich elektřinu či plyn. Odměny sahají od 1 000 Kč po 12 000 Kč. Přesná výše závisí na zvoleném dodavateli, komoditě, ceníku a individuální spotřebě. V jistých případech však prémie není výhodná, protože odběratel následně zaplatí vysokou cenu za samotnou energii.

  • 23. února 2025|Petr Woff
    Platba za jistič v roce 2025 zdražila, ale přesto můžete ušetřit na elektřině

    Každý měsíc platíte za energii, kterou máte rezervovanou v elektrickém vedení. I kdybyste nespotřebovali žádnou elektřinu, přesto vaše vyúčtování bude vyšší než nulové. Základní poplatek přitom záleží na velikosti hlavního bezpečnostního vypínače, který máte nainstalovaný před elektroměrem. Platba za jistič každoročně zdražuje, ale svoji útratu můžete snížit.

  • Žena jde bosa po vyhřívané podlaze
    07. února 2025|Jana Březinová
    Podlahové topení: Jaké má výhody a nevýhody?

    Ráno vyskočíte z postele a došlápnete na příjemně vyhřátou podlahu. V koupelně se můžete procházet po dlažbě naboso, aniž by vás studily nohy. Zní vám to jako splněný sen? Pak by se vám mohlo líbit podlahové topení. Zjistěte, jaké má výhody a nevýhody, a na kolik vás vyjde instalace i provoz.

  • Vývoj ceny elektřiny
    24. ledna 2025|Petr Woff
    Ceníky elektřiny a plynu pro rok 2025: Vyberte si levnější tarif!

    Žárovky svítí a kotle vytápějí stejně jako vloni, ale na energetickém trhu mezitím proběhly zásadní změny. Od Nového roku 2025 zdražily distribuční poplatky, zatímco zlevnily samotné energie. Proto srovnejme aktuální ceníky elektřiny a plynu! Celkové průměrné ceny klesly, nicméně individuální útrata závisí na vybraném dodavateli a tarifu. Přepočítáme vám nabídky od společností ČEZ, E.ON, innogy a dalších.

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    07. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.