Čas refinancování

Vyšší úrok na konci fixace? Je čas na refinancování hypotéky. Na co se připravit?

13. 6. 2021
|
Délka čtení: 6 min.

Konec fixace již klepe na dveře, ale s nabídkou úroků na další období od své banky nejste spokojeni? Co teď? Na nevýhodnou nabídku nemusíte přistoupit. Hypotéku můžete refinancovat – prostě ji převedete k jiné bance.

Při refinancování hypotéky doplatíte již existující hypoteční úvěr novou hypotékou od jiné banky. Důvodů ke změně je více. Klienti jsou nejčastěji motivováni nižší úrokovou sazbou. Paradoxem je, že banky mnohdy svým stávajícím klientům nabídnou na další období o něco vyšší úrok než klientům novým. Může za to mimo jiné i konkurenční boj o nové klienty. 

Na konci sjednané doby fixace hypotéky tak máte několik možností, jak postupovat. Za prvé můžete ihned sáhnout po nově navržené úrokové sazbě u stávající banky, za druhé si můžete najít lepší nabídku u konkurence, případně si vyjednat výhodnější podmínky u své banky. 

Zájem o refinancování hypotéky je velký

Běžní tuzemští dlužníci převádějí hypotéky k jiné bance v objemu zhruba 2,5 miliardy korun měsíčně. To však poslední dobou přestává platit. Podle Indexu RPSN České bankovní asociace (ČBA) loni v listopadu prolomilo refinancování hypoték k jiné bance rekord. Dlužníci takto refinancovali hypotéky za 6,4 miliardy korun. A pak přišel prosinec, kdy se objem refinancovaných hypoték zvedl na sedm miliard korun. A boom pokračuje i letos. 

Vysoký objem refinancování bude pokračovat do doby, než vzrostou úrokové sazby natolik, aby se to už klientům nevyplatilo. A to ještě mnoho měsíců potrvá. Dobře pro klienty, špatně pro banky,“ uvedl hlavní poradce ČBA Vladimír Staňura. 

Refinancování hypotéky: Kdy je vhodný čas aneb Proč přecházet? 

Jaké jsou nejčastější důvody pro refinancování? Pro odchod jinam se lidé často rozhodnou proto, že jim konkurence nabídne nižší úrokovou sazbu. Druhým častým důvodem, kvůli kterému se lidé pouštějí do refinancování, jsou vysoké splátky. Refinancováním si je možné prodloužit dobu splatnosti a výsledkem je právě snížení měsíční splátky. Zde ovšem počítejte s tím, že celkově se vám úvěr kvůli prodloužení splatnosti nejspíše prodraží. Maximální doby splatnosti i věkové hranice, dokdy je možné hypotéku splácet, se mohou u jednotlivých bank lišit. Nejčastěji ale počítejte s maximální splatností 30 let. 

Důvodem mohou být také zajímavější podmínky hypotéky, případně nějaké zvýhodnění u jiných finančních produktů či služeb. Dlužníci hledají výhodnější produkt například i kvůli tomu, že jim jejich původní hypotéka neumožňovala zastavenou nemovitost pronajmout. Motivací může být též nespokojenost s jednáním banky při krizových situacích. 

Pravda o refinancování hypotéky

Jakmile se rozhodnete využít nabídku konkurence, nepotřebujete žádný souhlas od vaší stávající banky. Před koncem fixace bance oznámíte (ideálně nejpozději 30 dnů před koncem fixace), že budete úvěr refinancovat. Pokud banku měnit nechcete, zkuste si na konci doby fixace vyjednat výhodnější úrokovou sazbu. Do banky doneste konkurenční nabídky. Je pravděpodobné, že banka na slevu přistoupí.

Obavy ohledně pokut nejsou na místě. Při refinancování hypotéky na konci fixace po vás stávající banka nemůže požadovat žádné penále. Odchod od banky v době fixace je zcela zdarma. Pokud byste se pro refinancování rozhodli mimo období, kdy končí fix, může po vás banka chtít úhradu účelně vynaložených nákladů – u řady bank je to náklad pouze v řádech stokorun. 

Proces refinancování není složitý 

K převedení hypotéky budete potřebovat původní smlouvu o hypotečním úvěru, kupní a zástavní smlouvy, dva doklady totožnosti u všech spoludlužníků a výpisy z bankovního účtu, ze kterého hypotéku nyní platíte. Připravte si i výpis z katastru, potvrzení o výši příjmů a odhad ceny nemovitosti (někdy postačí dokumenty původní). 

Převedení hypotéky se může zdát složité, ovšem jen na první pohled. K ruce budete mít hypoteční speciality a ti vás povedou. Odměnou vám bude finanční úspora a lepší podmínky,“ říká Jan Bureš. Po uhrazení starého hypotečního úvěru vymaže původní banka své zástavní právo a zruší vinkulaci pojištění. 

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • cena hypotéky
    18. března 2025|Hyponamíru
    Kde v ČR je nájem výhodnější než splátka hypotéky: Analýza trhu

    Hypotéky v Česku v posledních měsících zlevňují, zatímco nájmy pokračují ve svém růstu. Tento vývoj vedl k postupnému zmenšování rozdílu mezi splátkou hypotéky a nájemným, což vytváří zajímavé příležitosti pro ty, kteří zvažují koupi vlastního bydlení. Rok 2025 přináší nové možnosti v mnoha lokalitách, kde se vlastní bydlení na hypotéku stává finančně výhodnějším než dlouhodobý pronájem bytu.

  • Peníze kalkulačka daně
    06. března 2025|Jana Březinová
    Novinky v daních a odvodech pro rok 2025 – pro zaměstnance, podnikatele i důchodce

    Rok 2025 přináší několik zásadních změn v daních a povinných odvodech. Mnohé z nich vychází ještě z konsolidačního balíčku, ale vstupují v platnost až nyní nebo se projeví v daňovém přiznání za rok 2024. Máme přehled nejdůležitějších novinek pro zaměstnance, podnikatele i důchodce.

  • Jaké jsou úrokové sazby hypoték - dřevěná procenta a baráček na stole
    15. května 2024|Jana Březinová
    Úrokové sazby hypoték 2024

    Úrokové sazby hypoték pozvolna klesají, ale nesnižují se tak rychle, jak by naznačoval vývoj sazeb ČNB. V průměru si hypotéku sjednáte s úrokovou sazbou 5,57 %. Do konce roku 2024 by nabízené sazby mohly začínat čtyřkou, v roce 2025 dokonce trojkou. Další vývoj závisí na situaci v ČR i ve světě.

  • Odhad ceny nemovitosti
    27. září 2023|Jana Březinová
    Odhad nemovitosti: Kolik stojí a kde ho získáte zdarma?

    Za odhad nemovitosti zaplatíte od 1 500 Kč do 8 000 Kč. Cena závisí hlavně na tom, kdo odhad vypracuje. Jaký typ ocenění nemovitosti je nejlevnější a kde ho získáte zcela zdarma?

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Muž na kalkulačce přepočítává výdaje
    01. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Kdy začít s refinancováním: kdo se nestará, ten přeplácí

    Víte, že snížení splátek o 200 Kč měsíčně vám uspoří 12 000 Kč při pětileté fixaci? Nemusíte přitom čekat až na konec fixace: mohli byste hypotéku hodně přeplatit. Refinancování je výhodné, když se sníží úrokové sazby, získáte lepší práci nebo vzroste hodnota vaší nemovitosti. My vám poradíme, jak na to.

  • Žádost o hypotéku krok za krokem - krabice, obývák, žena vyplňuje formulář
    21. června 2023|Monika Šaríková
    Žádost o hypotéku krok za krokem

    Hypotéka představuje dlouhodobý finanční závazek, jehož pravidelná měsíční splátka zatíží rodinný rozpočet klidně až na 40 let. Vzhledem k výši hypotečního úvěru a délce splatnosti je proto vyřízení hypotéky zdlouhavé, plné papírování a může trvat i několik týdnů až měsíců. Proces urychlí důkladná příprava.

  • Dveře s rukou na klice a klíčem v klíčové dírce
    01. května 2023|Jana Březinová
    Jak prodat byt s hypotékou?

    Splácíte hypotéku na byt a potřebujete nemovitost prodat? Ať už je to z důvodu stěhování nebo kvůli rozvodu, není prodej bytu s hypotékou nic složitého. Podívejte se, jak na prodej bytu s hypotékou.

  • Plány stavby domů
    22. dubna 2023|Nikola Zatloukalová
    Kdy financovat investici do nemovitosti úvěrem

    Investice do nemovitostí patří k nejoblíbenějším formám investic vůbec. Je to jeden z nejlepších způsobů, jak můžete investovat a zhodnotit své peníze. Platí to zejména ve velkých městech, kde je zájem o pronájem nemovitostí k bydlení nebo podnikání největší. Víte však, kdy se investice do nemovitostí finančním úvěrem vyplatí? A který způsob je pro vás nejvhodnější?

  • Pár seniorů kontroluje smlouvy
    06. dubna 2023|Magdaléna Kubečková
    Zpětná hypotéka: pomůže mi stát se rentiérem?

    Na stáří jste se zabezpečili vlastním domem nebo bytem. Teď, když zdražují energie a inflace rapidně roste, přemýšlíte, jak získat k důchodu další peněžní zdroje, aniž byste museli milované bydlení opustit. Jednou z možností je tzv. zpětná hypotéka. Jak přesně funguje, na co si dát pozor, a jaké máte alternativy?