/f/124222/1280x761/f63aa89f8b/zena-stastna.jpg)
Víte, k čemu vám je energetický štítek?
Energetický štítek musíte mít při výstavbě nového domu, ale potřebujete ho i v případě, že chcete svoji nemovitost pronajímat či prodat. Zjistěte všechny případy, kdy je energetický štítek potřeba.
Energetický štítek uvádí náročnost budovy
Správné označení pro energetický štítek domu je Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB). Dozvíte se z něj, kolik energie nemovitost spotřebuje. Uvádí se v MWh za celou budovu nebo v kWh v přepočtu na metry čtvereční podlahové plochy. Funguje v podstatě na podobném principu jako energetické štítky pro domácí spotřebiče.
Podle energetické náročnosti je dům zařazen do klasifikačních tříd:
A: mimořádně úsporná
B: velmi úsporná
C: úsporná
D: méně úsporná
E: nehospodárná
F: velmi nehospodárná
G: mimořádně nehospodárná
Kdy musíte mít energetický štítek?
Energetický štítek je potřeba získat od roku 2013 v těchto případech:
výstavba nového domu,
významná rekonstrukce budovy,
prodej a pronájem nemovitosti,
pro administrativní a veřejné budovy.
V zásadě byl zaveden proto, že nový majitel či nájemník nemovitosti má právo na informace o energetické náročnosti budovy. Při prodeji nebo pronájmu nemovitosti musí být klasifikační třída vždy uvedena v inzerátu. „Údaje na průkazu poskytne kupujícímu důležitou informaci o tom, jak je dům energeticky náročný. Například rozdíl mezi energetickými třídami B a E může u rodinného domu činit i 30 tisíc korun na platbách za energie ročně. Pokud je tedy průkaz zpracován špatně, nového majitele domu může čekat nepříjemné překvapení v podobě účtu za energie,“ vysvětluje Petr Holub, ředitel aliance Šance pro budovy, pro Aktuálně.cz.
Po vystavení je energetický štítek platný po 10 let. Jestliže nedodržíte povinnost získat PENB, hrozí vám pokuta až 100 tisíc korun od Státní energetické inspekce, u právnických osob je postih až 200 tisíc korun.
U bytů je nutné mít štítek pro celý dům
Za obstarání energetického štítku jsou odpovědní majitelé nemovitosti nebo firmy, které k získání šítku získají pověření od majitele. Jak je tomu ale v případě bytů patřících pod družstvo nebo společenství vlastníků bytových jednotek (SVJ)? V tom případě může dojít ke komplikacím. Zákon ale s takovou variantou počítá.
V zásadě by mělo energetický štítek pro bytový dům obstarat právě družstvo nebo SVJ. Tyto instituce však nefungují vždy perfektně, a tak se získání PENB může protáhnout. Jestliže potřebujete pronajmout nebo prodat byt a štítek ještě není hotový, musíte automaticky v inzerátu uvádět nejhorší energetickou třídu G. Skutečnou spotřebu energií můžete zájemci doložit pomocí faktur za energie za poslední tři roky. Energetický štítek pak předložíte dodatečně.
Pro historické budovy existují výjimky
Z povinnosti získat energetický štítek jsou vyjmuty historické budovy postavené před rokem 1947, kde nebyla provedena velká rekonstrukce a obě smluvní strany se dohodnou, že energetický štítek není potřeba.
Dále se o PENB nemusíte starat u rekreačních objektů, které využíváte jen po část roku nebo u objektů s energeticky vztažnou plochou do 50 m2.
Co z energetického štítku zjistíte?
Celková spotřeba domu zahrnuje energie pro vytápění, ohřev vody, chlazení, větrání, osvětlení a úpravu vlhkosti. Do spotřeby se nepočítá elektřina pro napájení elektrických spotřebičů. Kromě celkové energetické náročnosti budovy najdete na štítku také další údaje:
kdy byl dům postaven,
jaký zdroj tepla a palivo se používá pro vytápění a ohřev vody,
jaká je měrná potřeba tepla na vytápění,
jaký je objemový faktor tvaru budovy A/V,
jaké další technické systémy byly použity například pro větrání (vzduchotechnika, rekuperace).
V energetickém štítku se rovněž dočtete doporučení specialisty, který navrhuje opatření vedoucí k další úspoře energie.
/f/124222/140x140/1abdd2c28f/vendula-flassig-vrablova.png)