Vánoční půjčka dva

Vánoční půjčky: Jak se vyvarovat špatných dluhů?

14. 12. 2020
|
Délka čtení: 5 min.

„Tak když jsou ty svátky…“ Necháte se přemluvit reklamou, že byste sami sobě – nebo svým blízkým – měli dopřát tu novou televizi, tablet či telefon? A co když na to vlastně nemáte? Nevadí. Vezmete si přece půjčku! U té na vánoční dárky ale obzvláště platí otřepané „dvakrát měř, jednou řež“.

Vánoce by měly být svátky klidu, rozjímání, bilancování a hlavně rodinné pohody. Pro obchodníky jsou však vrcholem sezóny, stejně tak i pro naše peněženky. Pod tíhou reklam tedy klid střídá všudypřítomný stres a shon, pohodu nervozita a bilancovat zvládáme maximálně nad nákupním seznamem s otázkou „Co ještě?“.

Někteří pak sáhnou po vánoční půjčce a utratí více, než na co momentálně mají. Zde je však třeba mít se na pozoru, abyste brzy nesplakali nad výdělkem. Radost z dárku zakrátko vyprchá a zůstane jen pachuť v podobě nepříjemných splátek.

Půjčka na Vánoce: Radosti hned, starosti potom

Tradičně největší zájem o spotřebitelské úvěry zaznamenávají poskytovatelé v průběhu listopadu a na začátku prosince. Zájem o půjčky stoupne oproti ostatním měsícům v průměru o pětinu.

Pro zajímavost – v březnu až v květnu roste počet konsolidací úvěrů, z nichž velkou část představují právě spotřebitelské půjčky od nebankovních společností z období okolo Vánoc.

Než si vezmete půjčku na dárky

Půjčka na vánoční dárky (obdobně jako půjčka na dovolenou) je tedy tak trochu ožehavým tématem. A vyvstává otázka, zda v tomto případě vůbec existuje rozumné řešení. Na odpověď, zda je nutné koupit dárky na dluh, si však musí každý odpovědět sám. Tak jako tak, každou půjčku byste si měli pořádně rozmyslet.

Spočítejte si, zda jste schopni úvěr splácet. Vezměte tužku, papír, kalkulačku, pište a počítejte: na jednu stranu dejte veškeré příjmy, na druhou výdaje. Výsledkem bude vaše měsíční bilance. Zjistíte, jak vysokou měsíční splátku v pohodě utáhnete. Buďte féroví sami k sobě. Problémoví dlužníci se do dluhové pasti nechali lapit i kvůli své nevědomosti.

Pokud po zvážení všech pro a proti dospějete k rozhodnutí, že se bez vánoční půjčky neobejdete, držte se několika zásad. V první řadě se vyvarujte nabídek s označením půjčka ihned, půjčka bez doložení příjmů či půjčka bez registru.

Nabídka vypadá v reklamě férově, nakonec se vám ale může pěkně prodražit. Neseriózní poskytovatelé často profitují z neschopnosti klienta včas splácet. Za pozdní splátky si účtují extrémně vysoké poplatky, které mnohdy převyšují objem půjčených peněz. Tyto půjčky navíc často cílí na ty nejzranitelnější – na ty, kteří by v bance již půjčku nedostali. Zájemci mají třeba už záznam v registru dlužníků, nemají dostatečný příjem, nebo jsou dokonce v exekuci. Pokud je to váš případ, na další půjčku raději rychle zapomeňte.

Úrok vánoční půjčky versus RPSN

Při podrobnějším zkoumání podmínek se mnohdy dočtete, že inzerovaný úrok 0 % se s realitou příliš neshoduje. Při jakémkoliv úvěru tedy chtějte vždy vědět i takzvané RPSN. To představuje procentní vyjádření všech nákladů daného úvěru za 1 rok a udává skutečnou cenu úvěru. Srovnáním RPSN u konkrétních úvěrů snadno zjistíte, kolik peněz navíc zaplatíte za jeden rok splácení.

Do prosince 2016 nebylo nutné RPSN do smlouvy o úvěru uvádět. Podle nového zákona o spotřebitelském úvěru je ale tento údaj pro instituce poskytující spotřebitelské úvěry povinný.

Vždy tedy vybírejte poskytovatele úvěru mezi seriózními společnostmi a i jejich nabídky porovnávejte. „Práci vám mohou usnadnit šikovné internetové srovnávače. Obecně můžeme za kvalitní úvěrové společnosti označit banky a dále společnosti sdružené v České leasingové a finanční asociaci, tedy instituce určitým způsobem kontrolované,“ radí Ondřej Hruška.

Před samotným podpisem smlouvy se ujistěte, že všemu rozumíte, i podmínkám psaným drobným písmem. Na prostudování nabídky si nechte dostatek času. Nežeňte se do úvěru ve spěchu a už vůbec ne pod tlakem ze strany poskytovatele.

Podmínky vánoční půjčky

Ke zřízení budete v případě bankovních půjček standardně potřebovat dva doklady totožnosti, potvrzení o místě bydliště a potvrzení o výši příjmů. U nebankovních půjček vám bude stačit průkaz totožnosti a orientační výše vašeho příjmu.

Na schválení má vliv také posouzení vaší bonity a celkové úvěruschopnosti. Sjednání je možné i online. Výhodou je, že nemusíte chodit na pobočku a peníze můžete mít na účtu už za pár dní.

Půjčka na vánoční dárky má více podob

Vánoční dárky za „cizí finance“ můžete pořídit hned několika způsoby. První možností je klasická spotřebitelská půjčka, třeba pomocí kreditní karty. Naučíte-li se ji používat a zvládnete-li peníze vrátit v takzvaném bezúročném období, je zdarma. Pokud ne, zaplatíte úroky. Ty jsou na kreditních kartách vysoké, zhruba pětadvacet procent ročně.

Variantou je i povolené přečerpání na účtu, známé jako kontokorent. Využijete jej u debetní karty a jedná se prakticky o možnost jít na účtu do mínusu. Podmínky se u různých bank liší. Obvykle je ale maximální doba splácení jeden rok a úroky se pohybují kolem 15 až 20 %.

Možností je také nákup na splátky přímo u prodejce. V tomto případě jde rovněž o spotřebitelský úvěr. Poskytovatelem není prodejce, ale nejčastěji nějaká nebankovní společnost. Setkat se můžete i s nabídkami na splátky bez navýšení. I tak ale poctivě čtěte podmínky a pohlídejte si datum splatnosti všech splátek. Kvůli opožděné splátce riskujete negativní zápis do bankovních a nebankovních registrů.

Vánoční půjčka v kostceVánoční půjčka v kostce

  1. Zbytečným půjčkám na dárky či drahé dovolené je lepší se vyhnout!

  2. Když už se pro půjčku rozhodnete, jako poskytovatele volte značkovou ověřenou společnost.

  3. Zajímejte se o RPSN nabízené půjčky, porovnávejte nabídky.

  4. Než cokoli podepíšete, přečtěte si to a ujistěte se, že rozumíte všem „detailům“ a poplatkům.

  5. Pokud se dostanete do problémů se splácením, nehrajte „mrtvého brouka“.

  6. Nikdy si nepůjčujte na splácení jiného dluhu.

Věc, na kterou si půjčujete, by měla mít delší životnost, než kolik je doba splácení samotného úvěru.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Peníze kalkulačka daně
    06. března 2025|Jana Březinová
    Novinky v daních a odvodech pro rok 2025 – pro zaměstnance, podnikatele i důchodce

    Rok 2025 přináší několik zásadních změn v daních a povinných odvodech. Mnohé z nich vychází ještě z konsolidačního balíčku, ale vstupují v platnost až nyní nebo se projeví v daňovém přiznání za rok 2024. Máme přehled nejdůležitějších novinek pro zaměstnance, podnikatele i důchodce.

  • Specifika bankovní půjčky - Desky se smlouvami a bankovky
    28. února 2025|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí bonus až 12 000 Kč k elektřině a plynu. Za jakou cenu?

    ČEZ, E.ON nebo innogy vás odmění, pokud využijete jejich bonusovou akci a začnete odebírat jejich elektřinu či plyn. Odměny sahají od 1 000 Kč po 12 000 Kč. Přesná výše závisí na zvoleném dodavateli, komoditě, ceníku a individuální spotřebě. V jistých případech však prémie není výhodná, protože odběratel následně zaplatí vysokou cenu za samotnou energii.

  • 23. února 2025|Petr Woff
    Platba za jistič v roce 2025 zdražila, ale přesto můžete ušetřit na elektřině

    Každý měsíc platíte za energii, kterou máte rezervovanou v elektrickém vedení. I kdybyste nespotřebovali žádnou elektřinu, přesto vaše vyúčtování bude vyšší než nulové. Základní poplatek přitom záleží na velikosti hlavního bezpečnostního vypínače, který máte nainstalovaný před elektroměrem. Platba za jistič každoročně zdražuje, ale svoji útratu můžete snížit.

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • 21. listopadu 2024|Hyponamíru
    Investiční nemovitost v zahraničí: jak ji získat pomocí hypotéky

    Zahraniční nemovitosti získávají na popularitě mezi Čechy, kteří vidí tyto nákupy jako příležitost k rozšíření svého investičního portfolia nebo k rekreaci. Oblíbenými lokalitami se stávají země jako Španělsko, Itálie, Chorvatsko a Rakousko, kde se lidé snaží nalézt nemovitosti s potenciálem pro vlastní bydlení či jako zdroj pasivního příjmu.

  • Nákup páru přes PC
    22. května 2024|Jana Březinová
    Nákup na splátky: Snadná cesta k novému telefonu, nebo k exekuci?

    Nákup na splátky je oblíbenou možností financování elektroniky nebo vybavení domácnosti. Často se ale zapomíná na to, že se jedná o typ půjčky. A někdy velmi nevýhodný. Kdy nákup na splátky (ne)dává smysl? Vychází lépe pronájem zařízení? Nebo raději zvolit úplně jinou alternativu?

  • Mladý pár a společné finance
    31. prosince 2023|Magdaléna Kubečková
    Dokud nás dluhy nerozdělí: Jak řešit finance ve vztahu?

    Mluvíte doma o penězích? Pokud ne, měli byste začít. Téměř polovina partnerů před svými protějšky tají příjmy a výdaje. Tzv. finanční nevěra umí rozbít vztah stejně spolehlivě jako opravdová milenka. Pokud jí chcete předejít, vyložte karty (a nejen platební) na stůl nejpozději před společným stěhováním. Sladit byste měli společné finanční cíle i způsob, jak budete hradit běžné výdaje domácnosti.

  • Žena se sešitem a kasičkou ve tvaru prasátka
    05. prosince 2023|Jana Březinová
    Zdražování nekončí, kde můžete ušetřit?

    Inflace se stále pohybuje kolem 8 %, a tím výrazně zvyšuje životní náklady. Zdražování pokračuje ve všech odvětvích – potraviny, energie, doprava a celá řada dalších produktů a služeb. Jak si s vysokými cenami poradit a kde najít úspory?

  • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
    10. listopadu 2023|Jana Březinová
    Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

    Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

  • Trápení placení na internetu
    06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
    SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

    Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.