Zateplení

Ušetřete náklady za vytápění se správnou izolací

28. 2. 2020
|
Délka čtení: 5 min.

Náklady vynaložené na energie a vytápění neustále rostou. Jejich snížení lze přitom docílit nejen rozumnou spotřebou, ale také prostřednictvím úsporných opatření. V případě snahy minimalizovat náklady na vytápění se vyplatí investovat do opravdu kvalitní tepelné izolace.

Správná izolace sníží náklady za vytápění až o 80 %

Kvalitní tepelná izolace nabízí celou řadu pozitiv od snížení tepelných ztrát, přes příjemnější prostředí až po nižší náklady na vytápění rodinného domu. Dle názoru odborníků dokáže kvalitní izolace uspořit 50 % až 80 % nákladů a to rozhodně nelze považovat za zanedbatelnou částku. Finanční úspora však může být i výrazně nižší, pokud je zateplení domu nedostatečné nebo není provedeno odborně a kvalifikovanou firmou.

Zateplení se obvykle týká střechy, fasády, oken a vchodových dveří, tedy všech míst, kudy může utíkat teplo. Jako první se obvykle provádí zateplení oken. Zdá půjde pouze o úpravu původních oken nebo výměnu za nová záleží na stavu oken a také finančních možnostech majitele domu. Nejnáročnější a nejdražší, avšak z dlouhodobého hlediska nejdůležitější pro minimalizaci nákladů za vytápění je zateplení fasády.

Dva způsoby, jak provést zateplení fasády

Zateplení fasády se vyplatí především z dlouhodobého hlediska. Návrat investice není okamžitá a trvá až několik let. Čím kvalitnější je nové zateplení fasády, tím větší úspory na vytápění rodinného domu lze očekávat. Vždy je vhodné poradit se s odborníkem, který poradí, jaký typ zateplení je pro danou nemovitost nejvhodnější.

Na výběr jsou dva způsoby zateplení fasády - kontaktní zateplení a zateplení provětrávanou fasádou. První metoda je obvyklejší, protože je méně náročnější na provedení i čas, a zároveň je levnější. Druhý způsob je sice dražší a náročnější, avšak výsledný efekt umožňuje domu “dýchat” a zároveň nabízí lepší zvukovou izolaci.

Zateplení

Kontaktní zateplení fasády

Při kontaktním zateplení se jako izolant používá minerální vata nebo pěnový polysteren, který je pevně přichycený na fasádu nemovitosti. Například pěnový šedý polystyren má lepší tepelné vlastnosti, je levnější a lépe se s ním pracuje.

Zateplení provětrávanou fasádou

Na fasádu se nejprve upevní speciální nosné rošty, který mezi zdí a izolací vytváří mezeru, která umožňuje budově dýchat a zabrání vlhnutí stěn díky proudění vzduchu. Do těchto roštu se následně vkládá tepelně izolační materiál, který se obloží fasádními deskami vyrobenými z betonu, keramiky či kovu. Díky tomu, že je tento proces suchý, lze provětrávanou fasádu instalovat v průběhu celého roku.

Kvalitu tepelné izolace ovlivní materiál i provedení

Než se pustíte do izolace vaší nemovitosti, vše si dobře propočítejte. Pokud vše dopadne, tak jak má, ročně můžete náklady na vytápění rodinného domu snížit až o několik desítek tisíc korun. Prvním krokem je výběr vhodného izolačního materiálu. Nabídka je pestrá od tradičních, přes ekologické až po čistě přírodní materiály s různými tepelnými vlastnostmi a samozřejmě za odlišné ceny.

Vliv na výběr tepelné izolace má také stáří domu, jeho aktuální stav, ale i to, kde dům stojí, a jaké tam panují povětrnostní podmínky v průběhu roku. Zatímco někde bude stačit pouze 15 cm polystyrenu, jiný dům si vyžádá alespoň 16 cm dřevní vlny. Tam, kde prostor neumožní instalaci ideální tloušťky izolační vrstvy, pomůže jiný typ izolantu. Například desky vyrobené z PIR pěny izolují zhruba o 30 % lépe než desky z klasické skelné vaty.

Důležitou roli hraje také váha izolačního materiálu a to zejména u starších domů, které by nemusely masivní vrstvu izolace unést. Mezi další kritéria patří také odolnost a životnost izolačního materiálu. Z výše uvedených důvodů je vhodné zateplení rodinného domu vždy konzultovat s odbornou firmou.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • 23. února 2025|Petr Woff
    Platba za jistič v roce 2025 zdražila, ale přesto můžete ušetřit na elektřině

    Každý měsíc platíte za energii, kterou máte rezervovanou v elektrickém vedení. I kdybyste nespotřebovali žádnou elektřinu, přesto vaše vyúčtování bude vyšší než nulové. Základní poplatek přitom záleží na velikosti hlavního bezpečnostního vypínače, který máte nainstalovaný před elektroměrem. Platba za jistič každoročně zdražuje, ale svoji útratu můžete snížit.

  • Vývoj ceny elektřiny
    24. ledna 2025|Petr Woff
    Ceníky elektřiny a plynu pro rok 2025: Vyberte si levnější tarif!

    Žárovky svítí a kotle vytápějí stejně jako vloni, ale na energetickém trhu mezitím proběhly zásadní změny. Od Nového roku 2025 zdražily distribuční poplatky, zatímco zlevnily samotné energie. Proto srovnejme aktuální ceníky elektřiny a plynu! Celkové průměrné ceny klesly, nicméně individuální útrata závisí na vybraném dodavateli a tarifu. Přepočítáme vám nabídky od společností ČEZ, E.ON, innogy a dalších.

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    07. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Bojler
    17. prosince 2023|Vendula Flassig Vrablová
    Kotel na ohřev vody: Který je nejlepší pro vás?

    Vybrat ideální způsob ohřevu vody není jednoduché, do rozhodování vstupuje celá řada parametrů. Je lepší ohřívat vodu elektřinou nebo plynem? Co vyjde levněji? A dáte přednost zásobníku nebo průtokovému ohřívači? Záleží na vašem životním stylu i počtu osob v domácnosti. Mrkněte, jak si kotel na ohřev vody vybrat, ať už vám teplá voda doma nikdy nedojde!