srážka se zvěří

Srážka se zvěří: Jak postupovat krok za krokem - 2. díl

V minulém článku jsme se zaměřili na to, jak postupovat bezprostředně poté, co srazíte zvíře. Jak zajistit místo a koho kontaktovat jako první. Nyní se podíváme, jak správně zadokumentovat místo nehody, abyste měli důkaz pro pojišťovnu.

Jak na zdokumentování

Pojišťovna po vás bude chtít nehodu zadokumentovat. Bez toho vám žádné peníze nevyplatí. Jako dostatečná dokumentace poslouží například fotografie, a to i pořízené chytrým telefonem. Vyfoťte poškození vozidla, a to z několika úhlů. Následně vyfoťte i sražené zvíře, pokud je to možné a například po srážce neuteklo. Pak vyfoťte celou situaci komplexně, aby bylo vidět, jak vypadá celá situace po srážce.

Tyto kroky můžete provést ještě před příjezdem Policie ČR, pokud nebudete s celou scénou nijak manipulovat. Nespoléhejte na to, že Policie ČR si vše nafotí sama. To je sice pravda, ale ona fotografie dále nepředává a k vaší pojišťovně se tak nedostanou. Pro pojišťovnu si to musíte nafotit vy.

Informujte myslivecký spolek

Pokud došlo ke sražení nebo k usmrcení zvířete, rozhodně neplatí, že si jej můžete nechat, naložit do auta a udělat si o víkendu pěkné hody. Zvíře vám nepatří a ve chvíli jeho srážky patří honitbě, na jejímž území k usmrcení zvířete došlo. A vy máte naopak povinnost oznámit mysliveckému spolu v dané honitbě, co se stalo.

Ve většině případů platí, že kontakt na myslivecký spolek mít nebudete, leda byste se v dané lokalitě pohybovali pravidelně. V takovém případě tento krok nechte až po příjezdu Policie ČR. Ta to mysliveckému spolku sdělí sama a ten už si pak zvíře musí odvézt na vlastní náklady.

Pokud si zvíře odvezete a nevyrozumíte Policii ČR nebo správce honitby, považuje se váš čin za pytláctví, za což můžete skončit před soudem. Kromě toho může být zvíře nemocné a jeho konzumací riskujete zdravotní problémy. Běžný bývá například prasečí mor nebo svalovec. Proto se zvířete vůbec nedotýkejte a ani s ním nijak nemanipulujte. Pokud je to nezbytně nutné, použijte k manipulaci se zvěří rukavice.

A co dál?

Poté, co přijede na místo Policie ČR, s vámi celou nehodu sepíše. To je pro vás klíčové, jelikož potřebujete od Policie ČR obdržet záznam, protokol. Ten poté přidáte k vaší dokumentaci, až budete pojistnou událost hlásit na pojišťovnu. Bez protokolu od Policie ČR vám pojišťovna nehodu neuzná a peníze vám nevyplatí.

Po zaevidování nehody můžete z místa odjet, pokud to stav auta dovolí. Pokud ne, přes asistenční službu si domluvíte odtah vozidla.

Následně už zbývá jen nahlásit škodu na pojišťovnu. To už dnes mnohdy můžete udělat on-line, bez nutnosti návštěvy pobočky. A pak už jen čekáte, jak pojišťovna vaši nehodu vyhodnotí.

nehoda se zvěří

Srážce lze i předejít

Když už se nehoda stala, nedá se nic dělat a je potřeba se k situaci postavit čelem. Co se ale stalo jednou, může se stát i podruhé a proto je dobré vědět, jak takovým situacím předcházet.

Pokud při průjezdu nějakým úsekem uvidíte dopravní značku „Pozor zvěř!“, vždy zpomalte a dbejte zvýšené opatrnosti. Velmi pravděpodobně jde o úsek, kde jsou srážky se zvěří velmi časté. Automaticky pak buďte pozornější v lesních úsecích, kde je pohyb zvěře možné předvídat.

Zpomalení na rizikových úsecích má svůj smysl. Pokud pojedete například rychlostí 80 km/h, bude vaše brzdná dráha přibližně 55 metrů. Za ideálních podmínek. V takové situaci tedy musíte zvíře vidět na vzdálenost alespoň 60 metrů. Za zhoršených podmínek, například při dešti, nebo při vyšší rychlosti, se pak brzdná dráha prodlužuje a riziko srážky stoupá.

V situaci, kdy zvíře vidíte, například běžet po silnici, nebo stát na silnici a dívat se směrem k vám, přepněte dálková světla na potkávací. Dálková světla totiž zvěř oslňují, a proto jen stojí a sleduje situaci, místo toho aby utekla. Ideální je zcela zastavit a zatroubit, což zvěř vyplaší.

Zvířata mají také své biorytmy, které když znáte, mohou vám pomoci se v jejím chování orientovat. Statisticky nejrizikovější je pro střet se zvěří čas okolo 22. hodiny. V podzimních měsících navíc počet srážek roste i čtyřnásobně. Statisticky nejnebezpečnějšími měsíci jsou říjen a duben.

Jestliže vám přes cestu přeběhlo jedno zvíře, počítejte raději s tím, že další budou následovat. Lesní zvěř se často přemisťuje hromadně.

Pokud už vidíte, že se střetu nedá zabránit, nevymýšlejte žádné úhybné manérvy a kličky. Statisticky nejbezpečnější je intenzivně brzdit a zvolit čelní náraz. Doporučuje to i řada pojišťoven. Tímto způsobem nejméně ohrozíte posádku uvnitř vozu, protože čelní srážku auto ustojí nejlépe. Při úhybném manévru ale můžete vrazit například do stromu či do rybníka, což má pro posádku mnohem vážnější následky, než například srážka s jednou srnou.

Nemá váš vůz plašič zvěře?

Doba jde dopředu a aktuálně se už nemusíte spoléhat jen na vlastní zrak. Řada aut má dnes zabudované speciální kamery, které samy detekují zvířata poblíž vozu. Jde například o vozy značek Mercedes, Volvo, Audi, Ford a další. Informujte se proto, jestli takovou funkci nemá i vaše auto.

Pokud ne, je možné si zakoupit ultrazvukovou plašičku, která stojí v řádech stokorun a měla by napomáhat plašení zvěře. Takové zařízení není potřeba připojovat k elektřině, aktivuje se samo při rychlosti nad 50 km/h.

Rada na závěr

Výhoda připojištění srážky se zvěří by se dalo shrnout následovně. Pokud jej nemáte, uhradí pojišťovna z povinného ručení škodu, kterou jste vy způsobili někomu jinému. Pokud připojištění máte, tak na jeho základě vyplatí pojišťovna vám škodu, která byla způsobena na vašem voze.

U připojištění v rámci povinného ručení bývá limit plnění omezen pojistným limitem, který si při sjednání smlouvy domluvíte. Stejně je tomu u spoluúčasti. Nehoda ale neovlivní cenu povinného ručení do budoucna.

U havarijního pojištění je to trochu jinak. Platíte sice domluvenou spoluúčast, ale částka k vyplacení nebývá limitována. Limitem je tak cena poničeného vozu. Případná škoda vám ale sníží vyježděné bonusy.

Veronika DoskočilováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • volant auta
    24. ledna 2025|Jana Březinová
    Novinky pro řidiče v roce 2025: Kompletní průvodce změnami

    Rok 2025 je pro řidiče opět plný novinek, které ovlivní nejen jejich peněženky, ale i každodenní provoz na silnicích. Dálniční známka zdražuje, rozšiřují se funkce Portálu dopravy a pravděpodobně vzroste cena povinného ručení.

  • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
    10. října 2024|Petr Pohůdka
    Co najdete v technickém průkazu?

    Česká republika se digitalizuje a pociťují to i řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstává ve fyzické formě, ale dočkal se mnoha změn. Jaké informace se v něm nachází?

  • 16. září 2024|Jana Březinová
    Změny pro řidiče od 1. října 2024: Další novinky v povinném ručení

    Rok 2024 je pro řidiče plný změn. Od 1. října 2024 přichází další várka z nich, tentokrát se týkají povinného ručení. Nově bude nutné pojištění vozidla zaplatit hned při sjednání, jinak nebude platné. Na druhou stranu už u sebe řidiči nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další novinky na řidiče čekají?

  • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
    13. června 2024|Jana Březinová
    Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

    Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

  • technická kontrola vozu
    26. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Vše, co potřebujete vědět o STK

    Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

  • motorka vedle auta
    26. dubna 2024|Jana Březinová
    Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

    Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • servis a kontrola motorky
    31. března 2024|Jana Březinová
    Jak připravit motorku před sezónou?

    Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

  • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
    30. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit prasklé čelní sklo

    Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?