zvěř na silnici

Srážka se zvěří: Jak postupovat krok za krokem - 1. díl

Srážka se zvěří hrozí celoročně, ale v jarních a podzimních měsících jsou tyto nehody statisticky častější. Málokdo zná přesný postup, jak v takové chvíli postupovat, komu zavolat a v jakém pořadí a jak například (ne)manipulovat se sraženou zvěří.

Kontaktujte Policii ČR

Ve chvíli, kdy k nehodě dojde, je potřeba na místě setrvat a okamžitě ověřit, jestli není zraněna nějaká osoba. Pokud došlo ke zranění, poskytněte první pomoc, případně přivolejte rychlou záchrannou službu a postupujte podle pokynů, které dostanete přímo od záchranné služby přes telefon.

Pokud nikdo zraněn není, je potřeba primárně označit místo nehody. Tedy obléct si reflexní vestu a vyznačit místo nehody výstražným trojúhelníkem. Ten se umisťuje nejméně 100 m za vozidlo v případě, že se nehoda stala na dálnici, a nejméně 50 m za vozidlo, pokud k nehodě došlo mimo dálnici.

Poté přivolejte Policii ČR. Do telefonu jí situaci popište a vyčkejte na její příjezd. Policii ČR musíte přivolat vždy, když srazíte zvíře. Řada lidí se řídí pravidlem, že pokud není škoda na autě nijak vysoká a nedošlo ke zranění osob, obejdou se bez přítomnosti Policie ČR a vyřeší situaci po svém. Při srážce se zvěří to ale neplatí. I kdyby vaše vozidlo skoro nebylo poškozeno, tak pokud jste zvíře usmrtili, způsobili jste škodu třetí osobě, a to mysliveckému sdružení. Pokuty se ale bát nemusíte. V tomto případě se srážka se zvěří považuje za nezaviněnou nehodu.

Informujte asistenční službu

Čekání na Policii ČR bývá zdlouhavé. Mezitím můžete přikročit k dalšímu kroku, a to ke kontaktování asistenční služby vaší pojišťovny, kde máte sjednané pojištění, a to buď povinné ručení, nebo havarijní pojištění.

Asistenční služby jsou běžnou součástí každého povinného ručení a číslo na ni byste měli mít běžně u sebe, kdyby došlo k jakékoli nehodě. Některé pojišťovny nabízejí i mobilní aplikace do chytrých telefonů, které mimo jiné obsahují i tyto informace.

Asistenční služba vám poradí, jak dále postupovat, případně co konkrétně bude chtít ještě zadokumentovat, aby mohla vaši pojistnou událost zaevidovat. Pokud bude potřeba odtah vozidla či zásah asistenční služby, rovněž se s ní domluvíte, jak dále postupovat.

Pokud zvíře uteklo, nebojte se, že nebudete mít dostatečný důkaz a pojišťovna vám plnění zamítne. Podle charakteru poškození pojišťovna umí sama určit, jakým způsobem došlo k poškození vozu. Na voze navíc vždy zůstanou nějaké biologické stopy. Asistenční službě tedy vše oznamte tak, jak se to stalo a doplňte, že zvíře bohužel uteklo.

Ověřte si, jestli vás pojištění kryje

Možná ale v této chvíli zjistíte, že vám pojišťovna nepomůže. Tzv. pojištění rizika střetu se zvěří je možné sjednat dvěma způsoby, a to buď jako připojištění k povinnému ručení, nebo připojištění k havarijnímu pojištění.

Protože ale zákon neukládá povinnost se proti tomuto riziku pojistit a vyžaduje pouze pojištění proti škodě na majetku a zdraví, jež způsobíte někomu cizímu, nemá řada lidí toto pojištění sjednané. Pokud si nejste jisti, jestli toto riziko máte či nemáte pokryto, informujte se po nehodě na asistenční službě. Případně tuto informaci budete mít i v pojistné smlouvě, kterou ale u nehody pochopitelně po ruce mít nebudete.

zvíře-silnice

Pozor na pojistné formulky

A i v případě, že máte sjednané připojištění proti srážce se zvěří, nemusíte být kryti proti všem případům, kdy zvíře srazíte. Na českém trhu v současné době existují dva druhy smluv. V prvním případě se pojištění vztahuje na jakékoli zvíře, nikoli jen na divoké srny či prasata. Tedy i na poškození auta psem, kočkou apod. V druhém případě ale pojišťovny rozlišují pojem zvíře a zvěř a škodu vám uhradí jen v případě, že vám ji způsobila zvěř. Pojem zvěř pak specifikuje §2 zákona č. 449/2001 Sb., o myslivosti, ve znění pozdějších předpisů.

Zvěř podle §2 zákona o myslivosti:

bobr evropský, kočka divoká, los evropský, medvěd hnědý, rys ostrovid, vlk euroasijský, vydra říční, daněk skvrnitý, jelen evropský, jelenec běloocasý, jezevec lesní, kamzík horský, koza bezoárová, králík divoký, kuna lesní, kuna skalní, liška obecná, muflon, ondatra pižmová, prase divoké, sika Dybowského, sika japonský, srnec obecný, tchoř tmavý, tchoř stepní, zajíc polní, čírka modrá, čírka obecná, havran polní, holub doupňák, jeřábek lesní, jestřáb lesní, káně lesní, káně rousná, kopřivka obecná, kormorán velký, koroptev polní, krahujec obecný, krkavec velký, křepelka polní, lžičák pestrý, moták pochop, poštolka obecná, racek chechtavý, raroh velký, sluka lesní, sojka obecná, sokol stěhovavý, tetřev hlušec, tetřívek obecný, volavka popelavá, výr velký, bažant královský, bažant obecný, hrdlička zahradní, holub hřivnáč, husa běločelá, husa polní, husa velká, kachna divoká, krocan divoký, lyska černá, orebice horská, perlička obecná, polák chocholačka, polák velký, straka obecná, špaček obecný, vrána obecná.

A pokud srazíte jiné zvíře, než je uvedeno výše, zákon nestojí na vaší straně. Opravu škody si budete muset uhradit sami. U běžných typů aut se oprava po srážce se zvěří může pohybovat okolo 30 000 Kč, u luxusních aut i ve statisícových částkách. Zvláště pokud zvíře srazíte „nešikovně“ a dojde např. ke zdemolování nápravy.

A když zvíře někomu patří?

Zcela jiná je pak situace, kdy srazíte zvíře, které někomu patří. Pak můžete škodu vymáhat po majiteli zvířete, pokud sami nemáte zmíněné připojištění.

Pokud tedy máte riziko střetu se zvěří kryto z pojištění, pokračujte podle pokynů asistenční služby. Pokud toto riziko kryté nemáte, pak můžete požadovat náhradu škody od majitele zvířete, pokud někomu patřilo. Za volně žijící zvířata ale nikdo neodpovídá.

V následujícím článku se podíváme, jak takovou nehodu správně zadokumentovat, abyste se nepřipravili o pojistné plnění. Na Policii ČR v tomto nespoléhejte a důkazy si opatřete sami.

Veronika DoskočilováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • volant auta
    24. ledna 2025|Jana Březinová
    Novinky pro řidiče v roce 2025: Kompletní průvodce změnami

    Rok 2025 je pro řidiče opět plný novinek, které ovlivní nejen jejich peněženky, ale i každodenní provoz na silnicích. Dálniční známka zdražuje, rozšiřují se funkce Portálu dopravy a pravděpodobně vzroste cena povinného ručení.

  • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
    10. října 2024|Petr Pohůdka
    Co najdete v technickém průkazu?

    Česká republika se digitalizuje a pociťují to i řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstává ve fyzické formě, ale dočkal se mnoha změn. Jaké informace se v něm nachází?

  • 16. září 2024|Jana Březinová
    Změny pro řidiče od 1. října 2024: Další novinky v povinném ručení

    Rok 2024 je pro řidiče plný změn. Od 1. října 2024 přichází další várka z nich, tentokrát se týkají povinného ručení. Nově bude nutné pojištění vozidla zaplatit hned při sjednání, jinak nebude platné. Na druhou stranu už u sebe řidiči nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další novinky na řidiče čekají?

  • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
    13. června 2024|Jana Březinová
    Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

    Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

  • technická kontrola vozu
    26. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Vše, co potřebujete vědět o STK

    Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

  • motorka vedle auta
    26. dubna 2024|Jana Březinová
    Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

    Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • servis a kontrola motorky
    31. března 2024|Jana Březinová
    Jak připravit motorku před sezónou?

    Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

  • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
    30. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit prasklé čelní sklo

    Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?