Otec háže syna do vzduchu

Refinancování hypotéky se nemusíte bát. Ušetřené peníze za trochu námahy stojí

14. 11. 2020
|
Délka čtení: 4 min.

Máte hypotéku a chcete menší splátky? Nebo třeba větší úvěr? Nejste spokojeni s podmínkami ve své bance? Pak je nejvyšší čas začít uvažovat o takzvaném refinancování hypotéky. Správným refinancování svého hypotéčního úvěru dokáže většina lidí ušetřit nemalé peníze. Podívejte se, jak na to a na co si dát pozor.

Na začátek si řekněme to nejpodstatnější. Totiž, co je refinancování. Refinancování hypotéky znamená úplné splacení hypotečního úvěru stávající nebo konkurenční bankou kvůli úpravě smluvních podmínek nebo navýšení, ale i ponížení jistiny úvěru. To v praxi znamená vždy novou hypoteční smlouvu, většinou za odlišných podmínek, jinou výši splátek a mnoho dalšího. A to podle toho, jak se vyvíjí hypoteční trh, úroky na něm či ochota bank půjčovat, případně i podle regulací České národní banky.

Refinancování hypoték je nyní jednodušší

Dříve bylo refinancování hypotéky složité a i poměrně drahé, pokud jste jej chtěli podstoupit před ukončením doby fixace. Dnes je situace úplně jiná. „Refinancování úvěru se v posledních letech významně zjednodušilo. Klienti mají možnost úvěr převádět k jiné finanční instituci i mimo fixační období, díky čemuž mohou změnit podmínky smlouvy ve svůj prospěch,“ popisuje Otto Gross z porovnávače Srovnejto.cz.

Refinancovat hypotéku lze na současném trhu až dva roky před vypršením doby fixace. Banky umí úvěr i takzvaně předschválit dopředu. To má své výhody ve chvíli, kdy jsou na trhu nízké hypoteční úroky.

Refinancování vždy jen s rozmyslem

Úroková sazba hypotéčního úvěru je klíčová pro výši splátek. Proto se vyplatí úrokové sazby hypoték během splácení úvěru pozorně sledovat. I minimální rozdíl, byť třeba jen v číslici za desetinnou čárkou, znamená pro dlužníka až několikatisícovou finanční úsporu ročně.

V případě, že se několik měsíců před výročím úvěrové smlouvy nebo před koncem fixačního období pohybují průměrné úrokové hypoteční sazby níže, než činí úrok vaší hypotéky, je na čase začít přemýšlet nejen o refinancování hypotéky, ale také se řádně rozhlédnout po trhu, co která banka nabízí za podmínky. Není to nic složitého, protože bankovní i nebankovní poskytovatelé finančních služeb se rychle přizpůsobili potřebám trhu. Nabídku úvěru od nich snadno získáte v elektronické podobě e-mailem. Hypotéční úvěry od jednotlivých bank navíc dokážou rychle porovnat i online srovnávače.

Pozor na registr BRKI

Odborníci u refinancování hypotéky varují před zbytečným nahlížením do registru dlužníků. Nejčastěji jde o Bankovní registr klientských informací [BRKI], v němž si banky ověřují platební morálku zájemce o úvěr a míru jeho zadlužení. Praxe totiž ukazuje, že zájemce o hypotéku, který si nechává vypracovat nabídky hypoték či jiných úvěrů od vícero bank, je považován za rizikového. „Nedávejte tak svolení s náhledem do registru dlužníků, dokud si nebudete skutečně jisti, že nabídku dané banky využijete,“ radí Otto Gross.

Posoudit nabídku hypotečních úvěrů mohou zájemci i v online srovnávačích. Po výběru se s nimi obvykle spojí operátor, který se doptá na konkrétní údaje a upřesní nabídku, případně sjedná osobní návštěvu na nejbližší pobočce.

Infografika srovnejto refinancování

Refinancování hypotéky krok za krokem

Refinancování hypotéky začíná vždy v bance. Nejdříve si je třeba srovnat nabídku, například jaké úroky a celkové roční RPSN se aktuálně nabízejí. O té „nejvýhodnější“ pak můžete začít vyjednávat buď se svou stávající bankou, nebo jít do jiné banky s tou nejlepší nabídkou. K tomu je potřeba:

  1. Požádat o vyčíslení zůstatku úvěru a vydání souhlasu s přistoupením nové banky na druhé místo v zástavě, která se vyznačuje v katastru nemovitostí do doby, než je úvěr vyrovnán.

  2. Ohlídat si, aby banka v dokumentu potvrdila, že po vyrovnání dlužné částky zruší vinkulaci pojistného plnění. Dále v něm uvede číslo účtu, na který má být vyčíslená částka zaslána, a termín splatnosti zůstatku úvěru.

Další krok vede k novému věřiteli, tedy k bance, která hypotéku refinancuje. U ní klient vyplní a podepíše finální žádost o úvěr s nově sjednanými podmínkami. Závěrečnou částí refinancování je vklad zástavních smluv nové banky na místně příslušný katastr nemovitostí a vinkulace pojistné smlouvy ve prospěch nové banky.

Kolik stojí refinancování hypotéky

Při refinancování hypotéky zaplatí majitel nemovitosti správní poplatek na katastru nemovitostí ve výši dva tisíce korun za vklad zástavního práva k nemovitosti, stejně tak za jeho výmaz. Dalším nákladem je zpracování odhadu ceny nemovitosti, nejčastěji od smluvních partnerů banky. Cena za odhad se pohybuje v rozmezí od tří do pěti tisíc korun. Některé banky akceptují pět i více let staré odhady cen refinancovaných nemovitostí.

Při splacení hypotečního úvěru mimo dobu fixace si banky již nesmějí účtovat sankce a penále, jako tomu bylo před prosincem 2016. Požadovat ale mohou uhrazení nákladů souvisejících s předčasným splacením úvěru. V praxi tak některé banky nechtějí nic, jiné nižší stovky korun, ostatní si drží vysoké poplatky. O této věci se aktuálně vedou diskuse, protože banky chtějí poplatky zpátky.

Proces refinancování končí vystavením potvrzení o zániku zástavního práva banky k nemovitosti, a to ve chvíli splacení celého závazku. Doklad je třeba doručit na katastr nemovitostí, který za správní poplatek dva tisíce korun provede do 30 dnů výmaz zástavního práva a na první místo postoupí banka, u které klient úvěr refinancoval.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Energetické třídy spotřebičů - žárovka s rozdělením energetických tříd
    08. dubna 2025|Jana Březinová
    Energetické třídy spotřebičů: Jak se v nich vyznat a které zařízení je největší žrout elektřiny?

    Abyste si mohli porovnat energetickou náročnost spotřebičů, označují se energetickými štítky. Od roku 2021 se používá nová stupnice od A do G pro pračky, myčky, lednice, televize a žárovky. Letos se zavádí i pro sušičky a smartphony. Jak se ve štítcích vyznat?

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • Klimatizace
    29. července 2024|Petr Woff
    Jak vybrat klimatizaci do bytu, aby vás osvěžila a neohrozila

    K českému létu stále častěji patří tropické dny, které bývají úmorné zejména v panelácích. Češi proto nakupují klimatizace, aby během teplotních špiček ochladili vzduch ve svých domácnostech a ulevili svému srdíčku. Někteří volí jednoduché přenosné modely, jiní investují do sofistikovaných nástěnných technologií. Poradíme vám, jaké klimatizace se hodí do bytu a které alternativy naopak vhodné nejsou.fallback mark

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

  • Povinná výměna kotlů
    14. března 2024|Petr Woff
    Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

    Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

  • 22. února 2024|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

    V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

  • Kuchyně
    29. prosince 2023|Jana Březinová
    7 zásad, jak bezpečně pronajmout byt

    Správně stanovit cenu, proklepnout si nájemníka a sepsat kvalitní smlouvu. To je jen pár zásad pro bezpečný pronájem bytu, které byste si měli pohlídat. Nechcete mít přece problémy s opožděným placením nájemného nebo poškozeným vybavením. Zjistěte, jak najít spolehlivého nájemníka i jak sestavit nájemní smlouvu, aby vás dostatečně chránila.

  • Fotovoltaika na bytovém domě
    12. prosince 2023|Jana Březinová
    Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

    Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

  • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
    19. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

    Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.

  • Balkónové solární panely
    15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

    Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?