Detektor plynu

Proč si pořídit detektor plynu? Jen na čich nespoléhejte

22. 10. 2020
|
Délka čtení: 6 min.

Detektor plynu vás pomůže ochránit před pořádným průšvihem – únik zemního plynu je nebezpečný především kvůli riziku výbuchu. Jakmile jeho koncentrace ve vzduchu vzroste, stačí rozsvítit světlo a neštěstí je na světě. Podívejte se, proč se nevyplatí spoléhat jen na váš čich, když chcete odhalit únik plynu.

Zemní plyn cítíme čichem. Opravdu?

Sám o sobě nemá zemní plyn žádný zápach ani chuť. Známý štiplavý odér zemního plynu připomínající zkažená vejce získá plyn až v odorizační stanici. Tam je obohacen nejčastěji o zapáchající sloučeniny síry, tzv. sirné alkoholy – právě tím získá onen specifický zápach.

Odorizace se provádí z toho důvodu, aby byl zemní plyn při úniku rozpoznatelný. Přesto se pouze na čich nemůžete spoléhat. Často totiž plyn uniká v místech, kde se běžně během dne nepohybujete, například ve sklepě nebo v kotelně, kde máte plynový kotel. V tom případě si úniku plynu nemusíte všimnout. Stačí pak v místnosti rozsvítit a může dojít k výbuchu. Proto byste si do každé domácnosti s plynovými spotřebiči měli pořídit detektor plynu.

Moderní přístroje mají pojistky, přesto nebezpečí nepodceňujte

Nejnovější plynové spotřebiče disponují celou řadu pojistek, které by měly před únikem plynu chránit. Spolehlivost současných spotřebičů je určitě vyšší, než tomu bylo v dřívějších letech, přesto byste nebezpečí úniku plynu neměli podceňovat. Pouze kvalitní detektor plynu představuje dostatečnou ochranu, protože riziko úniku plynu nelze nikdy zcela vyloučit.

Jak funguje detektor úniku plynu?

Detektor úniku plynu je vybaven čidly, která rozpoznají zvýšenou koncentraci zemního plynu ve vzduchu. Pokud tato koncentrace překročí bezpečnou mez, spustí se zvukový poplach. Některé přístroje disponují také displejem, na kterém můžete sledovat přesné množství zemního plynu ve vzduchu, a tak rozpoznáte i malý únik, který ještě není nebezpečný.

Hlasitost zvukového upozornění se u jednotlivých modelů detektorů plynu liší a měli byste ho volit podle vzdálenosti, do jaké ho potřebujete slyšet. Hlásiče úniku plynu v kotelně nebo ve sklepě by měly mít maximální možnou hlasitost, abyste si zvukového signálu všimli i v patře.

Kam detektor plynu umístit?

Detektor plynu byste měli umístit ke všem plynovým spotřebičům ve vaší domácnosti – například v kuchyni k plynovému sporáku nebo v kotelně u plynového kotle. Zemní plyn je lehčí než vzduch, a tak se hlásič instaluje pod stropem. Není ale vhodné zařízení umisťovat přímo nad sporák, kde hrozí, že se přístroj poškodí vlivem vlhkosti. Také v prašném prostředí nemusí detektor fungovat tak, jak má.

Vzduch kolem detektoru by měl volně cirkulovat, hlásič plynu se nesmí dávat za záclony nebo nábytek. Při zakoupení přístroje si pečlivě prostudujte návod k použití a namontujte ho podle pokynů výrobce.

Jak postupovat, když detektor hlásí únik plynu?

Pokud detektor plynu hlásí zvukovým signálem únik, musíte okamžitě vypnout spotřebič, který ho způsobil. Poté ihned uzavřete hlavní přívod plynu, aby nedocházelo k dalšímu zvyšování koncentrace plynu ve vzduchu. Pro její snížení otevřete okna a co nejrychleji větrejte.

Při veškerých úkonech, které provádí, myslete na riziko výbuchu. Nepoužívejte elektrické zásuvky a spotřebiče, nemanipulujte s otevřeným ohněm a nerozsvěcujte světla. Každá jiskra představuje při úniku plynu velké nebezpečí.

Minimalizujte riziko pravidelnou údržbou

Kromě pořízení detektoru plynu musíte myslet také na prevenci v podobě pravidelných revizí a kontrol plynových zařízení. V ideálním případě byste měli nechat odborníka zkontrolovat každý rok nejen plynové spotřebiče, ale také hlavní uzávěr a rozvody plynu a spalinové cesty. Při nedokonalém odtahu spalin totiž hrozí riziko otravy oxidem uhelnatým. Také pro tento druh plynu existuje detektor. Na trhu najdete modely, které upozorňují na oba druhy nebezpečných plynů. Pořízení detektoru plynu vás vyjde na pár stovek, ale může vám zachránit majetek za miliony a především zdraví vás a vašich nejbližších.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Plynovod s plynovou elektrárnou v pozadí
    21. dubna 2025|Petr Woff
    Emisní povolenky budou povinné taky pro zemní plyn, ale přesto můžete na energiích ušetřit

    Evropská unie nařizuje uhelným a plynovým elektrárnám, aby platily za oxid uhličitý, který vypouštějí do vzduchu. Průmyslníci proto povinně kupují takzvané emisní povolenky. Stejná povinnost zanedlouho dopadne také na dodavatele zemního plynu, který pravděpodobně znovu zdraží. Jestli chcete levnější energie, přejděte na výhodnější ceník, nebo využijte dotace na zateplení a chytré technologie.

  • Specifika bankovní půjčky - Desky se smlouvami a bankovky
    28. února 2025|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí bonus až 12 000 Kč k elektřině a plynu. Za jakou cenu?

    ČEZ, E.ON nebo innogy vás odmění, pokud využijete jejich bonusovou akci a začnete odebírat jejich elektřinu či plyn. Odměny sahají od 1 000 Kč po 12 000 Kč. Přesná výše závisí na zvoleném dodavateli, komoditě, ceníku a individuální spotřebě. V jistých případech však prémie není výhodná, protože odběratel následně zaplatí vysokou cenu za samotnou energii.

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    07. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    11. prosince 2024|Petr Woff
    Vyplatí se fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025?

    Energie na maloobchodním trhu zlevňují, ale na velkoobchodních burzách už zase zdražují. Mnozí spotřebitelé proto nyní přecházejí na výhodnější tarify a přitom uzavírají dlouhodobé smlouvy, aby o svoji úsporu v dohledné budoucnosti nepřišli. Teprve v nadcházejících měsících a letech uvidíme, jestli přijde další inflační vlna. Ale už nyní víme, kolik stojí fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Zapalování plynového sporáku
    02. prosince 2023|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

    V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

  • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
    29. listopadu 2023|Petr Woff
    Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

    Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy.