solarni-panely-strecha-domu

Ostrovní fotovoltaika: Kdo ji využije?

28. 8. 2020
|
Délka čtení: 6 min.

Ostrovní fotovoltaická elektrárna patří k méně oblíbeným typům solárních elektráren, ale ve specifických případech se její pořízení vyplatí. Poskytuje zcela nezávislý zdroj elektrické energie. Jak ostrovní fotovoltaika funguje a kdo ji nejlépe využije pro výrobu vlastní elektřiny?

Jak ostrovní fotovoltaická elektrárna funguje?

Na střechu rodinného domu se instalují tři druhy fotovoltaických elektráren:

  • síťová (on-grid),

  • ostrovní (off-grid),

  • hybridní.

Zatímco síťová a hybridní řešení mají připojení k distribuční síti, ostrovní (nazývána také off-grid) elektrárna funguje zcela samostatně a nezávisle. Ostrovní elektrárna není vůbec připojena k distribuční síti. Je tvořena systémem fotovoltaických panelů, které vyrábí elektřinu a její přebytky ukládají do akumulátorů. Z nich poté domácnost čerpá elektrickou energii v časech, kdy elektrárna ze slunce nevyrábí.

Ve většině domácností je nejnižší spotřeba elektřiny během dne, kdy jsou obyvatelé domu v práci nebo ve škole. Právě v tyto časy však fotovoltaická elektrárna vyrábí na maximum – sluneční svit má největší intenzitu. Ostrovní elektrárna uloží v této době přebytky elektrické energie do baterií. Naopak ve večerních hodinách, kdy se spotřebovává elektřina na svícení nebo provoz domácích spotřebičů, už solární elektrárna nevyrábí. V tu chvíli se energie vezme z akumulátorů, které se v denních hodinách dobily.

Když chcete být 100 % soběstační

Ostrovní fotovoltaická elektrárna se hodí především pro domácnosti, které chtějí být stoprocentně soběstačné. Jelikož nemá ostrovní řešení žádné připojení k distribuční síti, nemusíte se obávat výpadku elektrického proudu nebo rozsáhlého blackoutu. Svoji elektřinu si vždy budete schopni vyrobit, pokud bude svítit slunce.

Ale i během zatažených dnů zvládne solární elektrárna vyrobit alespoň nějaké množství elektrické energie. S pokrytím nedostatečné výroby během nepěkného počasí nebo v zimních měsících, kdy je intenzita slunečního svitu nižší, vám pomůže elektrocentrála. Pokud si tedy pořídíte například dieselový agregát, stačí se zásobit palivem a můžete fungovat zcela nezávisle na elektrické distribuční síti.

Chráníte se před rostoucími cenami elektřiny

Dalším případem, kdy se vyplatí pořízení ostrovní fotovoltaické elektrárny, je pro ochranu před stoupajícími cenami elektřiny. Jestliže se vám při pohledu na rostoucí faktury za elektřinu dělá špatně, můžete uvažovat o investici právě do ostrovního systému. Off-grid elektrárna funguje zcela nezávisle na distribuční síti, a proto neplatíte žádné poplatky za odběr ani přenos elektřiny. Do budoucna se navíc očekává, že ceny elektřiny budou nadále stoupat.

Náhrada za drahou elektrickou přípojku

Uvažujete o pořízení nebo postavení domečku někde na samotě? I v malé České republice najdete oblasti, kde neexistuje připojení k elektrické síti. Vybudování elektrické přípojky pak může vycházet velmi draho a pojí se s nemalými byrokratickými překážkami. Jestliže se chcete vyhnout obíhání úřadů s žádostí o vybudování elektrické přípojky, což se často pojí s nejistým výsledkem, může pro vás být pořízení ostrovní fotovoltaické elektrárny ideálním řešením.

Koupě vlastní ostrovní elektrárny navíc často představuje i levnější variantu. Cena záleží především na velikosti akumulačního systému. Čím je jeho kapacita větší, tím bude elektrárna dražší. Cenovým kompromisem může být maximální úspora elektřiny v domácnosti, například díky vaření na plynu – tím pádem vám postačí menší kapacita akumulátorů. Velkou nevýhodou však je, že při pořízení ostrovní fotovoltaiky nedosáhnete na dotaci z programu Nová zelená úsporám.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Žena plní pračku špinavým prádlem
    22. dubna 2025|Jana Březinová
    Jakou spotřebu mají nejpoužívanější spotřebiče v domácnosti?

    Úspor za elektřinu často dosáhnete i malou změnou. Třeba tím, že doma najdete největší energetické žrouty a omezíte jejich spotřebu správným používáním. Někdy se vyplatí vyměnit i celý spotřebič za úspornější model. Víte, který spotřebič má nejvyšší spotřebu?

  • Plynovod s plynovou elektrárnou v pozadí
    21. dubna 2025|Petr Woff
    Emisní povolenky budou povinné taky pro zemní plyn, ale přesto můžete na energiích ušetřit

    Evropská unie nařizuje uhelným a plynovým elektrárnám, aby platily za oxid uhličitý, který vypouštějí do vzduchu. Průmyslníci proto povinně kupují takzvané emisní povolenky. Stejná povinnost zanedlouho dopadne také na dodavatele zemního plynu, který pravděpodobně znovu zdraží. Jestli chcete levnější energie, přejděte na výhodnější ceník, nebo využijte dotace na zateplení a chytré technologie.

  • Energetické třídy spotřebičů - žárovka s rozdělením energetických tříd
    08. dubna 2025|Jana Březinová
    Energetické třídy spotřebičů: Jak se v nich vyznat a které zařízení je největší žrout elektřiny?

    Abyste si mohli porovnat energetickou náročnost spotřebičů, označují se energetickými štítky. Od roku 2021 se používá nová stupnice od A do G pro pračky, myčky, lednice, televize a žárovky. Letos se zavádí i pro sušičky a smartphony. Jak se ve štítcích vyznat?

  • Dostat ze smlouvy maximum - dvě osoby se radí o smlouvě
    06. března 2025|Petr Woff
    Automatická prolongace smlouvy: Co to znamená a jaká máte práva?

    Elektřinu a teplo potřebujete celý život. Smlouvy, na základě kterých odebíráte energie, jsou proto uzavírány na dobu neurčitou, nebo se průběžně obnovují. Automatická prolongace znamená, že se vaše smluvní závazky prodlužují tak dlouho, dokud nedáte výpověď. Pokud chcete přejít k levnějšímu dodavateli, využijte zákonné výpovědní lhůty.

  • Specifika bankovní půjčky - Desky se smlouvami a bankovky
    28. února 2025|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí bonus až 12 000 Kč k elektřině a plynu. Za jakou cenu?

    ČEZ, E.ON nebo innogy vás odmění, pokud využijete jejich bonusovou akci a začnete odebírat jejich elektřinu či plyn. Odměny sahají od 1 000 Kč po 12 000 Kč. Přesná výše závisí na zvoleném dodavateli, komoditě, ceníku a individuální spotřebě. V jistých případech však prémie není výhodná, protože odběratel následně zaplatí vysokou cenu za samotnou energii.

  • 23. února 2025|Petr Woff
    Platba za jistič v roce 2025 zdražila, ale přesto můžete ušetřit na elektřině

    Každý měsíc platíte za energii, kterou máte rezervovanou v elektrickém vedení. I kdybyste nespotřebovali žádnou elektřinu, přesto vaše vyúčtování bude vyšší než nulové. Základní poplatek přitom záleží na velikosti hlavního bezpečnostního vypínače, který máte nainstalovaný před elektroměrem. Platba za jistič každoročně zdražuje, ale svoji útratu můžete snížit.

  • Žena jde bosa po vyhřívané podlaze
    07. února 2025|Jana Březinová
    Podlahové topení: Jaké má výhody a nevýhody?

    Ráno vyskočíte z postele a došlápnete na příjemně vyhřátou podlahu. V koupelně se můžete procházet po dlažbě naboso, aniž by vás studily nohy. Zní vám to jako splněný sen? Pak by se vám mohlo líbit podlahové topení. Zjistěte, jaké má výhody a nevýhody, a na kolik vás vyjde instalace i provoz.

  • Vývoj ceny elektřiny
    24. ledna 2025|Petr Woff
    Ceníky elektřiny a plynu pro rok 2025: Vyberte si levnější tarif!

    Žárovky svítí a kotle vytápějí stejně jako vloni, ale na energetickém trhu mezitím proběhly zásadní změny. Od Nového roku 2025 zdražily distribuční poplatky, zatímco zlevnily samotné energie. Proto srovnejme aktuální ceníky elektřiny a plynu! Celkové průměrné ceny klesly, nicméně individuální útrata závisí na vybraném dodavateli a tarifu. Přepočítáme vám nabídky od společností ČEZ, E.ON, innogy a dalších.

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    07. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.