Muž držící mobil a kreditku

On-line půjčka: Na co si dát pozor? - 1. díl

8. 10. 2019
|
Délka čtení: 7 min.

Sjednat si dnes půjčku už zdaleka není tak složité, jak tomu bývalo třeba před 20 lety. Řada bank už dnes dokonce nabízí možnost vyřídit půjčku čistě on-line. Některé banky takovou možnost zpřístupnili jak koncovým zákazníkům, tak třeba i podnikatelům.

Sjednání je jednoduché

Průběh sjednávání půjčky on-line je v celku snadný. Vyplníte ve webovém formuláři banky vaše osobní údaje, banka udělá skóring a požádá vás o nafocení dokladů. Někde mohou vyžadovat i sken obličeje a výpis z účtu. Pokud si sjednáváte půjčku u banky, u které už máte například běžný účet, může být proces rychlejší. Půjčku si pak sjednáte přes internetové bankovnictví, nafotíte potřebné doklady a potvrdíte žádost buď SMS kódem, nebo zasláním 1 Kč z účtu.

On-line půjčka ale může obsahovat i řadu nástrah, o kterých je lépe vědět dříve, než smlouvu podepíšete, respektive elektronicky potvrdíte.

Pozor ale na to, u koho si půjčku sjednáte

První pravidlo, kterým byste se při výběru půjčky měli řídit je, že si prověříte instituci, u které se plánujete zadlužit. Pokud jde o banku, můžete být v klidu. Problém nastává, když některým žadatelům banka půjčku zamítne a ti se pak v zoufalství upínají k nebankovním institucím.

Nebankovní instituce pak někdy lákají na hesla ve smyslu “půjčka bez nahlížení do registrů”. A právě to by pro vás mělo být zdviženým varovným prstem. Nahlížení do registru využívají všechny banky a seriózní instituce z jednoho důvodu.

Každý poskytovatel půjčky má povinnost prověřit si vaši bonitu a schopnost splácet. Česká národní banka navíc 1. října 2018 vydala doporučení, podle kterého:

1 - celková výše vašich dluhů nesmí překročit devítinásobek vašeho ročního příjmu. (Tzv. Ukazatel DTI - debt-to-income - celková výše dluhů k čistému příjmu.)

2 - Podíl splátky na čistém měsíčním příjmu nesmí překročit 45 %. (Tzv. Ukazatel DSTI - debt-service-to-income - podíl splátky dluhu na čistém měsíčním příjmu.)

A to se dá ověřit právě v kombinaci s doložením vašeho aktuálního příjmu a zároveň porovnání vašich stávajících dluhu v registru.

K předlužení snadno a rychle

Pokud někdo vaši schopnost splácet neověřuje, nejspíše vám půjčí, i kdyby správně podle doporučení České národní banky neměl. To se může líbit těm, kteří už mají dluhů příliš, ale v tom je právě kámen úrazu. Další dluh nad zmíněný limit vás velmi snadno může předlužit. Přestanete zvládat splácet své dluhy, nebo je splácíte tak tak a sebemenší nečekaná událost vás finančně ohrozí, protože už nebudete mít z čeho brát.

Cesta do dluhové pasti, exekucí na mzdu či plat a k obstavení majetku už je pak poměrně snadná a rychlá.

Ručení nemovitostí jako cesta do pekel

Ještě horší může být situace, pokud vám zprostředkovatel nabídne půjčku bez dokládání příjmů i nahlížení do registrů, ale bude vyžadovat, abyste ručili nemovitostí.

V takovém případě se totiž snadno stane to, že vy sice potřebujete půjčit “jen” 100 000 Kč, ale nemovitost, kterou ručíte, má hodnotu několika milionů. A přijít o ni kvůli takto malé půjčce je cesta do pekel.

Při špatném splácení, které reálně hrozí, pokud se předlužíte, můžete snadno skončit s dluhy na krku a bez domova.

Jak si prověřit poskytovatele?

Zvláště pokud si půjčku plánujete vzít u nebankovní instituce, doporučuje se si ji předem prověřit. Podle novely zákona o spotřebitelském úvěru totiž od 1. června 2018 musí mít společnosti, které chtějí půjčky poskytovat, licenci nebankovního poskytovatele spotřebitelských úvěrů. Tu vydává pouze Česká národní banka.

I přes tento fakt se bohužel i v současné době můžete setkat s tím, že některé společnosti o licenci nezažádaly, ale úvěry stále nabízejí.

Zda už daná společnost obdržela licenci nebankovního poskytovatele spotřebitelských úvěrů, se dozvíte na webové stránce České národní banky. Po opsání CAPTCHA kódu zvolíte v “Hlavním menu” vlevo záložku “Základní seznamy” a následně kliknete na “Provést”. Pak si v kategorii “Poskytovatelé a zprostředkovatelé spotřebitelského úvěru” zvolíte podkategorii “Nebankovní poskytovatelé spotřebitelského úvěru”. Tam jsou abecedně řazeny všechny nebankovní společnosti, které vám mohou poskytnout spotřebitelský úvěr.

Jestliže společnost, která vám úvěr nabízí, nenajdete na výše zmíněné stránce, pak nemá oprávnění k poskytování úvěrů a měli byste od ní dát ruce pryč.

V dalším článku si povíme o tom, jak si vybrat správně půjčku a nevěřit všem lákadlům o “nejvýhodnější půjčce na trhu”.

Veronika DoskočilováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Peníze kalkulačka daně
    06. března 2025|Jana Březinová
    Novinky v daních a odvodech pro rok 2025 – pro zaměstnance, podnikatele i důchodce

    Rok 2025 přináší několik zásadních změn v daních a povinných odvodech. Mnohé z nich vychází ještě z konsolidačního balíčku, ale vstupují v platnost až nyní nebo se projeví v daňovém přiznání za rok 2024. Máme přehled nejdůležitějších novinek pro zaměstnance, podnikatele i důchodce.

  • Specifika bankovní půjčky - Desky se smlouvami a bankovky
    28. února 2025|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí bonus až 12 000 Kč k elektřině a plynu. Za jakou cenu?

    ČEZ, E.ON nebo innogy vás odmění, pokud využijete jejich bonusovou akci a začnete odebírat jejich elektřinu či plyn. Odměny sahají od 1 000 Kč po 12 000 Kč. Přesná výše závisí na zvoleném dodavateli, komoditě, ceníku a individuální spotřebě. V jistých případech však prémie není výhodná, protože odběratel následně zaplatí vysokou cenu za samotnou energii.

  • 23. února 2025|Petr Woff
    Platba za jistič v roce 2025 zdražila, ale přesto můžete ušetřit na elektřině

    Každý měsíc platíte za energii, kterou máte rezervovanou v elektrickém vedení. I kdybyste nespotřebovali žádnou elektřinu, přesto vaše vyúčtování bude vyšší než nulové. Základní poplatek přitom záleží na velikosti hlavního bezpečnostního vypínače, který máte nainstalovaný před elektroměrem. Platba za jistič každoročně zdražuje, ale svoji útratu můžete snížit.

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • 21. listopadu 2024|Hyponamíru
    Investiční nemovitost v zahraničí: jak ji získat pomocí hypotéky

    Zahraniční nemovitosti získávají na popularitě mezi Čechy, kteří vidí tyto nákupy jako příležitost k rozšíření svého investičního portfolia nebo k rekreaci. Oblíbenými lokalitami se stávají země jako Španělsko, Itálie, Chorvatsko a Rakousko, kde se lidé snaží nalézt nemovitosti s potenciálem pro vlastní bydlení či jako zdroj pasivního příjmu.

  • Nákup páru přes PC
    22. května 2024|Jana Březinová
    Nákup na splátky: Snadná cesta k novému telefonu, nebo k exekuci?

    Nákup na splátky je oblíbenou možností financování elektroniky nebo vybavení domácnosti. Často se ale zapomíná na to, že se jedná o typ půjčky. A někdy velmi nevýhodný. Kdy nákup na splátky (ne)dává smysl? Vychází lépe pronájem zařízení? Nebo raději zvolit úplně jinou alternativu?

  • Mladý pár a společné finance
    31. prosince 2023|Magdaléna Kubečková
    Dokud nás dluhy nerozdělí: Jak řešit finance ve vztahu?

    Mluvíte doma o penězích? Pokud ne, měli byste začít. Téměř polovina partnerů před svými protějšky tají příjmy a výdaje. Tzv. finanční nevěra umí rozbít vztah stejně spolehlivě jako opravdová milenka. Pokud jí chcete předejít, vyložte karty (a nejen platební) na stůl nejpozději před společným stěhováním. Sladit byste měli společné finanční cíle i způsob, jak budete hradit běžné výdaje domácnosti.

  • Žena se sešitem a kasičkou ve tvaru prasátka
    05. prosince 2023|Jana Březinová
    Zdražování nekončí, kde můžete ušetřit?

    Inflace se stále pohybuje kolem 8 %, a tím výrazně zvyšuje životní náklady. Zdražování pokračuje ve všech odvětvích – potraviny, energie, doprava a celá řada dalších produktů a služeb. Jak si s vysokými cenami poradit a kde najít úspory?

  • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
    10. listopadu 2023|Jana Březinová
    Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

    Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

  • Trápení placení na internetu
    06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
    SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

    Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.