Nastavení elektroměru

Na tohle se zaměřte při výběru dodavatele energií

Už dávno neplatí, že energie musíte povinně odebírat od jednoho dodavatele. Díky uvolnění trhu na začátku nového tisíciletí si české domácnosti mohou vybírat. Na trhu s energiemi působí hned několik desítek dodavatelů energií. Jak poznat nejlepšího z nich?

V posledních měsících energie enormně zdražují. Za elektřinu i plyn zaplatíte o desítky procent více než před rokem. Jak si v této situaci poradit? Můžete vyzkoušet osvědčená úsporná řešení, která vám pomůžou snížit spotřebu energie. Ovšem ke svícení svíčkami a vaření na ohni se nejspíš nevrátíte, a tak má úspora energií své limity. Dalším ze způsobů, jak snížit náklady, je změna dodavatele energie za levnějšího. Než se však pro změnu definitivně rozhodnete, věnujte patřičnou pozornost srovnání dodavatelů energií.

V Česku působí přes 100 dodavatelů energií

Na českém trhu působí více než sto dodavatelů energií (seznam k dohledání ve statistikách OTE). To představuje opravdu velký počet poskytovatelů energií, z nichž můžete vybírat. Zorientovat se v jejich nabídkách není vůbec snadné. Tím spíš, že na začátku každý z nich slibuje to samé – od levné energie až po nejlepší zákaznický servis na světě. Při výběru nového dodavatele je vhodné zachovat si chladnou hlavu a nepodlehnout první zdánlivě výhodné nabídce. Jak říká moudré české přísloví: „Dvakrát měř, jednou řež.“

Nejde přitom pouze o porovnání cen jednotlivých dodavatelů energií. Nejlepší nabídka za vámi rozhodně nepřijde sama. Proto si dejte pozor především na podomní prodejce nebo zprostředkovatele, kteří vás sami kontaktují po telefonu.

Současná turbulentní situace na trhu nahrává energošmejdům do karet. Přitom souhlas s nevýhodnou smlouvou můžete dát nevědomky i po telefonu. „Nejste-li si jistí, s kým hovoříte po telefonu, je postup jednoduchý. Nechte si zaslat smlouvu písemně. Žádný ze slušných dodavatelů Vás nebude nutit, abyste odsouhlasili do sluchátka něco, nad čím se potřebujete pořádně zamyslet,“ upozorňuje Markéta Zemanová, členka Rady ERÚ.

3 kroky, jak najít nejlepšího dodavatele energií díky srovnání

Při srovnání dodavatelů energií se kromě ceny zaměřte také na způsob komunikace, přečtěte si recenze skutečných zákazníků a prostudujte si smluvní podmínky. To se vám ale určitě nepodaří u desítek dodavatelů, proto je nejprve nutné vytvořit si užší výběr, ve kterém se snáze zorientujete. Jak začít?

1. Srovnejte si ceny

Využijte online srovnávač cen dodavatelů energií. Srovnání zabere jen chviličku. Na pár kliknutí myší získáte první orientační porovnání nabídek dodavatelů energií – seznam produktů seřazený podle nejvýhodnějších parametrů nebo podle nejnižší ceny.

Z hotového přehledu si vyberete pár společností, na jejichž nabídky se podíváte blíže. Výhodou kalkulačky elektřiny a kalkulačky plynu je, že vám porovná produkty přímo na míru, pokud do formuláře vyplníte údaje ze svého posledního vyúčtování. Nemáte-li ho po ruce, můžete využít alespoň orientační srovnání.

Kromě ceny si všímejte dalších detailů, například délky závazku, garance ceny nebo možnosti podepsat smlouvu online. Podle těchto parametrů si vytipujte několik nabídek a pusťte se do jejich podrobného zkoumání.

2. Prověřte si dodavatele energií ze všech stran

Než se dáte do detailního porovnávání a hodnocení vybraných nabídek, zjistěte si něco o samotném dodavateli. Projeďte si webové stránky, zjistěte si, kde sídlí, jakými způsoby komunikuje se zákazníky a co nabízí navíc. Rozhodně si také přečtěte pár recenzí od skutečných zákazníků a klidně si zavolejte na jeho linku a otestujte si zákaznický servis na vlastní kůži.

„Pracovníci zdravého a perspektivního dodavatele komunikují přiměřeně pozitivně (nejsou znudění, ale ani vlezlí), pohodově (nejsou vyčerpaní, ani na vás zbytečně nespěchají, například abyste okamžitě podepsali smlouvu) a profesionálně (nedělají hloupé chyby),“ vysvětluje Petr Woff z projektu KupníSíla.cz.

3. Zjistěte si smluvní podmínky

Pokud vás nějaká nabídka zaujme, zjistěte si veškeré podmínky související s nabízenými službami. Zajímejte se o to, jaké poplatky si dodavatel energie účtuje či jak má stanovené pokuty za předčasné vypovězení smlouvy, pokud se rozhodnete pro smlouvu na dobu určitou.

Zjistěte si také, jak dodavatel řeší problémy s dodávkami nebo jak komunikuje ohledně současné situace na trhu. To všechno vám napoví o jeho důvěryhodnosti a spolehlivosti.

Jestliže se vám některá nabídka líbí, nepodepisujte hned smlouvu, ale nejdříve si ji opravdu důkladně prostudujte. Samotná změna dodavatele energií je pak velmi jednoduchá a s pomocí srovnávače ji zařídíte z pohodlí domova, u některých poskytovatelů dokonce obratem díky online podpisu smlouvy.

Díky změně dodavatele energií ušetříte

Mějte stále na paměti, že na trhu existují féroví dodavatelé energií a srovnání vám je pomůže najít. Důležité je věnovat výběru dostatek času, nenechat se omámit lákavou reklamou, hledat, porovnávat a zajímat se. Jde přece o vaše finance, které chcete utrácet za mnohem příjemnější věci než elektřinu nebo plyn.

Monika ŠaríkováVíce článků autora
Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Žena plní pračku špinavým prádlem
    22. dubna 2025|Jana Březinová
    Jakou spotřebu mají nejpoužívanější spotřebiče v domácnosti?

    Úspor za elektřinu často dosáhnete i malou změnou. Třeba tím, že doma najdete největší energetické žrouty a omezíte jejich spotřebu správným používáním. Někdy se vyplatí vyměnit i celý spotřebič za úspornější model. Víte, který spotřebič má nejvyšší spotřebu?

  • Plynovod s plynovou elektrárnou v pozadí
    21. dubna 2025|Petr Woff
    Emisní povolenky budou povinné taky pro zemní plyn, ale přesto můžete na energiích ušetřit

    Evropská unie nařizuje uhelným a plynovým elektrárnám, aby platily za oxid uhličitý, který vypouštějí do vzduchu. Průmyslníci proto povinně kupují takzvané emisní povolenky. Stejná povinnost zanedlouho dopadne také na dodavatele zemního plynu, který pravděpodobně znovu zdraží. Jestli chcete levnější energie, přejděte na výhodnější ceník, nebo využijte dotace na zateplení a chytré technologie.

  • Energetické třídy spotřebičů - žárovka s rozdělením energetických tříd
    08. dubna 2025|Jana Březinová
    Energetické třídy spotřebičů: Jak se v nich vyznat a které zařízení je největší žrout elektřiny?

    Abyste si mohli porovnat energetickou náročnost spotřebičů, označují se energetickými štítky. Od roku 2021 se používá nová stupnice od A do G pro pračky, myčky, lednice, televize a žárovky. Letos se zavádí i pro sušičky a smartphony. Jak se ve štítcích vyznat?

  • Dostat ze smlouvy maximum - dvě osoby se radí o smlouvě
    06. března 2025|Petr Woff
    Automatická prolongace smlouvy: Co to znamená a jaká máte práva?

    Elektřinu a teplo potřebujete celý život. Smlouvy, na základě kterých odebíráte energie, jsou proto uzavírány na dobu neurčitou, nebo se průběžně obnovují. Automatická prolongace znamená, že se vaše smluvní závazky prodlužují tak dlouho, dokud nedáte výpověď. Pokud chcete přejít k levnějšímu dodavateli, využijte zákonné výpovědní lhůty.

  • Specifika bankovní půjčky - Desky se smlouvami a bankovky
    28. února 2025|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí bonus až 12 000 Kč k elektřině a plynu. Za jakou cenu?

    ČEZ, E.ON nebo innogy vás odmění, pokud využijete jejich bonusovou akci a začnete odebírat jejich elektřinu či plyn. Odměny sahají od 1 000 Kč po 12 000 Kč. Přesná výše závisí na zvoleném dodavateli, komoditě, ceníku a individuální spotřebě. V jistých případech však prémie není výhodná, protože odběratel následně zaplatí vysokou cenu za samotnou energii.

  • 23. února 2025|Petr Woff
    Platba za jistič v roce 2025 zdražila, ale přesto můžete ušetřit na elektřině

    Každý měsíc platíte za energii, kterou máte rezervovanou v elektrickém vedení. I kdybyste nespotřebovali žádnou elektřinu, přesto vaše vyúčtování bude vyšší než nulové. Základní poplatek přitom záleží na velikosti hlavního bezpečnostního vypínače, který máte nainstalovaný před elektroměrem. Platba za jistič každoročně zdražuje, ale svoji útratu můžete snížit.

  • Žena jde bosa po vyhřívané podlaze
    07. února 2025|Jana Březinová
    Podlahové topení: Jaké má výhody a nevýhody?

    Ráno vyskočíte z postele a došlápnete na příjemně vyhřátou podlahu. V koupelně se můžete procházet po dlažbě naboso, aniž by vás studily nohy. Zní vám to jako splněný sen? Pak by se vám mohlo líbit podlahové topení. Zjistěte, jaké má výhody a nevýhody, a na kolik vás vyjde instalace i provoz.

  • Vývoj ceny elektřiny
    24. ledna 2025|Petr Woff
    Ceníky elektřiny a plynu pro rok 2025: Vyberte si levnější tarif!

    Žárovky svítí a kotle vytápějí stejně jako vloni, ale na energetickém trhu mezitím proběhly zásadní změny. Od Nového roku 2025 zdražily distribuční poplatky, zatímco zlevnily samotné energie. Proto srovnejme aktuální ceníky elektřiny a plynu! Celkové průměrné ceny klesly, nicméně individuální útrata závisí na vybraném dodavateli a tarifu. Přepočítáme vám nabídky od společností ČEZ, E.ON, innogy a dalších.

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    07. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.