kotel na dřevo

Kotlíkové dotace 2022: Termíny se posunuly, peněz zbývá dost, ale chybějí technologie

25. 7. 2022
|
Délka čtení: 10 min.

Domácnosti dostávají více času, aby vyměnily svoje zastaralé kotle a vyhnuly se pokutám. Ale raději neotálejte. Výrobci, dodavatelé a instalatéři moderních vytápěcích systémů mají omezené kapacity. Pokud chcete tepelné čerpadlo nebo peletový automat, o kotlíkové dotace požádejte ještě v roce 2022. Středněpříjmové domácnosti získají až polovinu investičních nákladů, chudé rodiny dostanou ještě více.

Rusko omezilo dodávky zemního plynu do Evropské unie a útočí na Ukrajinu, které brání ve vývozu sklizeného obilí. Proto čelíme energetické krizi, překotné inflaci a vysokým úrokovým sazbám. Česká společnost chudne, ale stále máme robustní stát, který vám nabízí pomoc. Nejzranitelnější občané pobírají sociální dávky. Všechny domácnosti dostanou slevu na elektřinu a zemní plyn.

Zákonodárci taky o 2 roky posunuli termín, od kdy budou zakázány zastaralé špinavé kotle, abyste získali více času na případné inovace a investice. Nicméně jde o pouhý odklad, samotná regulace zrušena nebyla.

Nabídka energií na míru

Přemýšlíte o změně dodavatele energií?

Nabídky jednotlivých dodavatelů za vás srovnáme a pomůžeme vám vybrat tu nejvýhodnější.


V tuzemských domácnostech budou od 1. září 2024 zakázány kotle na pevná paliva, které patří do nižší nežli 3. emisní třídy, mají jmenovitý tepelný příkon do 300 kW a neohřívají svoje nejbližší okolí. Jde například o staré uhelné spotřebiče, napojené na teplovodní trubky.

Pokud nevíte jistě, jestli váš současný kotel splňuje nová kritéria, státní a krajští úředníci vám poradí. Úspěšným žadatelům navíc vyplácejí kotlíkové dotace, jejichž podmínky závisejí na čistých příjmech konkrétní domácnosti v roce 2020.

Kolik dostanou nízkopříjmoví i bohatší zájemci

Kupříkladu domácnost starobních důchodců, ve které nežije žádný člověk středního věku, má jednoduchou situaci. Automaticky patří do nízkopříjmové kategorie, takže o kotlíkovou dotaci požádá na místním krajském úřadě. Pokud uspěje, dostane proplaceno až 95 % způsobilých výdajů, do nichž počítáme projektovou dokumentaci, potřebnou technologii, stavební a instalační práce. Na kotel, který spaluje biomasu (dřevo, dřevěné pelety), obdrží maximálně 130 000 Kč. Na tepelné čerpadlo získá až 180 000 Kč.

Náročnější počty čekají mladší domácnost. Například čtyřčlenná rodina, která měla předloni čisté příjmy přes 683 600 Kč, patří do bohatší sociální vrstvy. O kotlíkovou dotaci požádá na specializovaném webu nebo na krajské pobočce Státního fondu životního prostředí (SFŽP). V ideálním případě dostane proplaceno 50 % způsobilých výdajů. Na kotel, který si sám přikládá pelety, obdrží až 80 000 Kč. Na tepelné čerpadlo získá nanejvýš 140 000 Kč.

Domácnosti NízkopříjmovéBohatší

Čistý příjem na osobu v roce 2020

Do 170 900 Kč

Nad 170 900 Kč

Dotace na způsobilé výdaje

Až 95 %

Až 50 %

Dotační limityNízkopříjmovéBohatší

Pro plynový kondenzační kotel

100 000 Kč

35 000 Kč

Pro kotel na biomasu (dřevo, pelety)

130 000 Kč

80 000 Kč

Pro tepelné čerpadlo

180 000 Kč

140 000 Kč

Kde žádatkrajský úřadSFŽP

Omezení podpory plynových kondenzačních kotlů

Odpovědné instituce vám poradí, které technologie jsou, nebo nejsou podporované. Poptávka však stoupá natolik, že mnozí žadatelé na vybraný přístroj čekají.

Celosvětově vzrostl zájem o tepelnou techniku, a proto se prodloužily dodací lhůty.

Martin Havelkaspolečnost Viessmann

„Tepelná čerpadla a fotovoltaické systémy nejsou výjimkou. Rostou ceny různých komponent, zdražuje také přeprava,” uvedl Petr Rubeš ze společnosti SunnyCold.

Většinu kotlů dodáváme nejpozději do 3 týdnů. Ale těžko hledáme topenáře, který má čas na instalaci,” napsala nám společnost Atmos.

Navíc není jisté, jestli v nadcházejících letech přiteče do České republiky dostatek zemního plynu. Plynové kondenzační kotle jsou proto dotovány pouze ve specifických případech.

  • V nízkopříjmových domácnostech: Pokud byl nový kondenzační plynový kotel už nainstalován, nebo závazně objednán v období od 1. ledna 2021 do 30. dubna 2022.

  • V bohatších domácnostech: Pokud byl nový kondenzační plynový kotel už nainstalován, nebo aspoň částečně zaplacen v termínu od 1. ledna 2021 do 30. dubna 2022, kdy zároveň skončila lhůta pro případnou žádost o dotaci.

Omezena byla také podpora pro další technologie, které jsou poháněny zemním plynem. Naopak stoupla maximální dotace pro tepelná čerpadla. V evropských fondech byly vyčleněny prostředky, které pravděpodobně vystačí pro všechny oprávněné žadatele: 5,5 miliardy Kč pro nízkopříjmové a 8,5 miliardy Kč pro ostatní domácnosti, dohromady tedy 14 miliard Kč.

Sdílet článek

Související články

  • Žena plní pračku špinavým prádlem
    22. dubna 2025|Jana Březinová
    Jakou spotřebu mají nejpoužívanější spotřebiče v domácnosti?

    Úspor za elektřinu často dosáhnete i malou změnou. Třeba tím, že doma najdete největší energetické žrouty a omezíte jejich spotřebu správným používáním. Někdy se vyplatí vyměnit i celý spotřebič za úspornější model. Víte, který spotřebič má nejvyšší spotřebu?

  • Plynovod s plynovou elektrárnou v pozadí
    21. dubna 2025|Petr Woff
    Emisní povolenky budou povinné taky pro zemní plyn, ale přesto můžete na energiích ušetřit

    Evropská unie nařizuje uhelným a plynovým elektrárnám, aby platily za oxid uhličitý, který vypouštějí do vzduchu. Průmyslníci proto povinně kupují takzvané emisní povolenky. Stejná povinnost zanedlouho dopadne také na dodavatele zemního plynu, který pravděpodobně znovu zdraží. Jestli chcete levnější energie, přejděte na výhodnější ceník, nebo využijte dotace na zateplení a chytré technologie.

  • Energetické třídy spotřebičů - žárovka s rozdělením energetických tříd
    08. dubna 2025|Jana Březinová
    Energetické třídy spotřebičů: Jak se v nich vyznat a které zařízení je největší žrout elektřiny?

    Abyste si mohli porovnat energetickou náročnost spotřebičů, označují se energetickými štítky. Od roku 2021 se používá nová stupnice od A do G pro pračky, myčky, lednice, televize a žárovky. Letos se zavádí i pro sušičky a smartphony. Jak se ve štítcích vyznat?

  • Dostat ze smlouvy maximum - dvě osoby se radí o smlouvě
    06. března 2025|Petr Woff
    Automatická prolongace smlouvy: Co to znamená a jaká máte práva?

    Elektřinu a teplo potřebujete celý život. Smlouvy, na základě kterých odebíráte energie, jsou proto uzavírány na dobu neurčitou, nebo se průběžně obnovují. Automatická prolongace znamená, že se vaše smluvní závazky prodlužují tak dlouho, dokud nedáte výpověď. Pokud chcete přejít k levnějšímu dodavateli, využijte zákonné výpovědní lhůty.

  • Specifika bankovní půjčky - Desky se smlouvami a bankovky
    28. února 2025|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí bonus až 12 000 Kč k elektřině a plynu. Za jakou cenu?

    ČEZ, E.ON nebo innogy vás odmění, pokud využijete jejich bonusovou akci a začnete odebírat jejich elektřinu či plyn. Odměny sahají od 1 000 Kč po 12 000 Kč. Přesná výše závisí na zvoleném dodavateli, komoditě, ceníku a individuální spotřebě. V jistých případech však prémie není výhodná, protože odběratel následně zaplatí vysokou cenu za samotnou energii.

  • 23. února 2025|Petr Woff
    Platba za jistič v roce 2025 zdražila, ale přesto můžete ušetřit na elektřině

    Každý měsíc platíte za energii, kterou máte rezervovanou v elektrickém vedení. I kdybyste nespotřebovali žádnou elektřinu, přesto vaše vyúčtování bude vyšší než nulové. Základní poplatek přitom záleží na velikosti hlavního bezpečnostního vypínače, který máte nainstalovaný před elektroměrem. Platba za jistič každoročně zdražuje, ale svoji útratu můžete snížit.

  • Žena jde bosa po vyhřívané podlaze
    07. února 2025|Jana Březinová
    Podlahové topení: Jaké má výhody a nevýhody?

    Ráno vyskočíte z postele a došlápnete na příjemně vyhřátou podlahu. V koupelně se můžete procházet po dlažbě naboso, aniž by vás studily nohy. Zní vám to jako splněný sen? Pak by se vám mohlo líbit podlahové topení. Zjistěte, jaké má výhody a nevýhody, a na kolik vás vyjde instalace i provoz.

  • Vývoj ceny elektřiny
    24. ledna 2025|Petr Woff
    Ceníky elektřiny a plynu pro rok 2025: Vyberte si levnější tarif!

    Žárovky svítí a kotle vytápějí stejně jako vloni, ale na energetickém trhu mezitím proběhly zásadní změny. Od Nového roku 2025 zdražily distribuční poplatky, zatímco zlevnily samotné energie. Proto srovnejme aktuální ceníky elektřiny a plynu! Celkové průměrné ceny klesly, nicméně individuální útrata závisí na vybraném dodavateli a tarifu. Přepočítáme vám nabídky od společností ČEZ, E.ON, innogy a dalších.

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    07. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.