Bojler

Kotel na ohřev vody: Který je nejlepší pro vás?

17. 12. 2023
|
Délka čtení: 6 min.

Všichni potřebujeme teplou vodu, ale neexistuje jediný ideální kotel, který by byl vhodný pro každého. Většina českých domácností preferuje plynový bojler nebo centrální teplárnu. Ovšem přibývají také solární kolektory, kamna na biomasu a tepelná čerpadla. Odpovězme tedy na otázku, která možnost je nejlepší pro vás.

Záleží na vaší osobní situaci

  1. Nejdříve popřemýšlejte, jak ušetříte na vytápění, které bývá ve starých domech dražší, než ohřev užitkové vody. Jakmile svoji domácnost důkladně zateplíte, náklady výrazně klesnou.

  2. Následně zmapujte infrastrukturu, kterou máte k dispozici. Jestli vaší ulicí vede plynovod, potom můžete vodu pohodlně ohřívat plynovým kotlem. Celá Česká republika je elektrifikovaná, takže alternativu představuje elektrický bojler nebo tepelné čerpadlo.

  3. Nakonec zhodnoťte svoji tělesnou kondici, časové a prostorové možnosti. Pokud jste zdraví a silní, rádi fyzicky pracujete a máte suchou kůlnu nebo sklep, jako potenciální levný zdroj se nabízejí krbová kamna na dřevo.

Zásobník pro ohřev teplé vody

Až zvolíte nejvhodnější palivo, zaměřte se na technické parametry samotného kotle nebo bojleru. Zároveň přijde vhod zásobník, do kterého se vejde dostatečný objem teplé vody pro celou vaši domácnost. Přitom záleží na počtu vašich spolubydlících, ale také na vašem životním stylu. Skromnému člověku stačí 15 litrů/den. Ale pokud milujete luxusní horké koupele, lehce spotřebujete 80 litrů/den. Průměrný Čech využije kolem 40 litrů/den.

Málokterá rodina vypotřebuje celý zásobník najednou, spotřeba teplé vody bývá rozprostřena do celého dne. Ale myslete také na případné hosty. Buďte připraveni na večery, kdy se všichni během krátké doby vystřídáte v koupelně. Kupříkladu velký elektrický bojler vám ohřeje vodu, a navíc vám zpřístupní zvýhodněnou distribuční sazbu D25d, ve které proudí levnější elektřina. Největší kotle slouží také na vytápění celého domu nebo bytu.


ZásobníkÚspornýStředníVelký

Pro 1 osobu

20 litrů

40 litrů

75 litrů

Pro 2 osoby

40 litrů

80 litrů

150 litrů

Pro 3 osoby

60 litrů

120 litrů

225 litrů

Pro 4 osoby

80 litrů

160 litrů

300 litrů

Pro 5 osob

100 litrů

200 litrů

375 litrů

Naše rada

Na trhu najdete také průtokové ohřívače, které neobsahují zásobník. Vodu ohřívají, teprve když otočíte kohoutkem nebo pákovou baterií. Přitom dosahují vysokého výkonu, aby byl efekt co nejrychlejší. Pokud vás zaujme například elektrický průtokový ohřívač, zeptejte se elektrikáře, jestli pro vaši stávající domovní elektroinstalaci není příliš silný.

Šetřete energii, ale přiměřeně

Větší zásobník sice zabírá více místa, ovšem provozní náklady závisí na jeho teplotě, kterou můžete sami nastavit. Obecně platí, že na ohřev 1 litru čisté vody o 1 °C potřebujeme asi 0,001161 kilowatthodiny (kWh) energie. Srovnejme tedy provozní náklady na různé kotle, přičemž menšímu zásobníku nastavíme vyšší teplotu. Předpokládejme, že studená voda má 10 °C a každý den 1x vyprázdníme, naplníme a ohřejeme celý objem.

  • Pokud ohříváte 300 litrů na 60 °C, potom spotřebujete asi 6 356 kWh/rok. 

  • Kdybyste ohřívali 200 litrů na 90 °C, spotřebujete asi 6 780 kWh/rok. 


Vidíme, že větší kotel vychází úsporněji, protože pracuje na úspornější výkon než menší bojler. Díky nižší teplotě tedy ušetříte na tepelné energii. Navíc snížíte pravděpodobnost, že se opaříte, pokud omylem otočíte kohoutek nebo pákovou baterii do nejteplejšího extrému.


Upozornění

Nebezpečná bakterie zvaná legionella přežívá ve vodě až do 60 °C. Proto občas nastavte svůj kotel nebo bojler aspoň na 70 °C.

Minimální a maximální výkon

Kvalitní kotel se sám vypne nebo zapne podle toho, jestli voda dosahuje, nebo nedosahuje požadované teploty. Ale častým zapínáním zkracuje svoji životnost, snižuje svoji účinnost a zvyšuje svoji spotřebu. Proto záleží nejenom na jeho maximálním, ale také na jeho minimálním výkonu. Předimenzované ohřívače jsou zbytečné zejména v nejmodernějších rodinných domech, které spotřebují více energie na ohřev užitkové vody než na vytápění.

Například pokud peletový kotel v nejúspornějším režimu dosahuje výkonu 2,8 kilowattu (kW), při permanentním celoročním provozu vyrobí přes 24 000 kWh energie. Modernímu rodinnému domu však po většinu topné sezóny bohatě stačí 2 kW a celkově nespotřebuje více než 10 000 kWh/rok. V dnešních novostavbách proto vycházejí hospodárně menší bojlery a kamna na ohřev vody.

Kolik stojí kotel na ohřev vody

Člověk prochází různými životními etapami, ale nejnáročnější fáze nastává, když založí novou rodinu. Modelový příklad proto spočítáme pro mladou čtyřčlennou domácnost, která žije v zatepleném rodinném domku. Ročně spotřebuje 1 500 kWh na vytápění a 4 500 kWh na ohřev užitkové vody. 

Ve zjednodušeném ukázkovém srovnání uvažujme, že platí současné průměrné ceny a přístroje bezproblémově vydrží 20 let, přestože reálně se mohou porouchat dříve. Tepelné čerpadlo a solární kolektory jsou dotované. Podle toho porovnáme výsledné náklady v Kč/kWh.


TechnologiePořizovací cenaProvozní nákladyCelková cena

Elektrický kotel

140 000 Kč

36 420 Kč/rok

7,24 Kč/kWh

Elektrický bojler pouze na ohřev vody

35 000 Kč

27 315 Kč/rok

6,46 Kč/kWh

Kondenzační plynový kotel

180 000 Kč

17 460 Kč/rok

4,41 Kč/kWh

Solární ohřev vody

160 000 Kč

700 Kč/rok

3,87 Kč/kWh

Kotel na pelety

180 000 Kč

12 480 Kč/rok

3,58 Kč/kWh

Teplárna

0 Kč

20 460 Kč/rok

3,41 Kč/kWh

Tepelné čerpadlo

160 000 Kč

12 120 Kč/rok

3,35 Kč/kWh

Kamna na dřevo

80 000 Kč

11 040 Kč/rok

2,51 Kč/kWh

Předpokládáme, že elektrické bojlery, kotle na pelety a kamna na dřevo dosahují 86% účinnosti. Uvedený plynový spotřebič vyrobí 1,1 kWh tepla z 1 kWh zemního plynu. Uvažované tepelné čerpadlo má topný faktor 3. Elektrokotel pracuje v distribuční sazbě D57d, elektrický bojler patří do sazby D25d. Solární kolektory ohřejí zhruba polovinu potřebné teplé vody. Na trhu seženete také kombinované kotle, které dokážou přepínat mezi různými zdroji, fungují například na pelety a uhlí.

Nejoblíbenější jsou plynárny a teplárny

Český statistický úřad (ČSÚ) průběžně zkoumá, čím tuzemské domácnosti ohřívají vodu. Většina dlouhodobě používá zemní plyn (34 %) nebo centrální teplárnu (27 %). Ale stále oblíbenější jsou elektrické spotřebiče (24 %) a obnovitelné zdroje (13 %), mezi které patří palivové dřevo, dřevěné pelety nebo solární kolektory. Z domácností naopak mizí uhlí (1 %) a skoro nikdo neohřívá vodu kapalnými palivy, k nimž řadíme propan-butan (LPG) apod.

Plynový nebo elektrický bojler

Každé velké tuzemské město má svoji centrální teplárnu, která místním bytovým domům zajišťuje teplo a teplou vodu. Regionální teplovody však nejsou propojené, takže odběratelé těžko změní svého dodavatele. Jestli chtějí přejít například od brněnské k pražské teplárně, která má nižší ceny, musejí se přestěhovat z Brna do Prahy. 


Kalkulačky cen energií

Celou Českou republiku ovšem křižují plynovody a elektrické kabely, takže na plynárenském a elektrárenském trhu panuje konkurence. Dodavatelé nabízejí různé ceníky a záleží na vás, jestli energii koupíte od společnosti ČEZ, E.ON, innogy nebo někoho jiného. Podívejte se do našich kalkulaček, jaké máte možnosti. Vyberete velikost svojí domácnosti a účel, na nějž energii použijete. Následně uvidíte, kolik stojí provoz elektrického a plynového bojleru.



Poznámka: Na elektřinu jede také tepelné čerpadlo, které odvede stejnou práci jako elektrický kotel, ale přitom spotřebuje 2x až 5x méně elektřiny. Pracuje totiž chytřeji. Například modely vzduch/voda využívají nízkoteplotní energii venkovního vzduchu, aby na vysokou teplotu ohřívaly vodu v bojleru. Levná tepelná čerpadla však bývají poměrně hlučná a jejich hlasitost se časem zvyšuje, což některým lidem vadí.

Kamna na dřevo + solární ohřev vody

Na střechách českých domů přibývají fotovoltaické panely, které ze slunečního záření vyrábějí elektřinu. Avšak mají relativně nízkou účinnost. Využívají asi 10 %  energie, která dopadne na jejich povrch.

Zajímavou alternativu představují fototermické kolektory, které slunečním zářením ohřívají vodu. Dosahují vyšší účinnosti, zužitkují asi 37 % dopadající energie. Solární ohřev vody potřebuje malé oběhové čerpadlo, jehož provozní náklady nebývají vyšší než 800 Kč/rok. 

V zimních měsících není slunečního světla tolik, aby bylo spolehlivým energetickým zdrojem. Nicméně některá krbová kamna mají výměník, který můžete připojit na bojler, abyste si přes zimu ohřáli vodu levným palivovým dřevem.

Tip: Tepelná čerpadla, kotle na pelety, fotovoltaické a fototermické systémy jsou dotovány v programu Nová zelená úsporám. Třeba na solární ohřev vody získají zdraví lidé až 60 000 Kč, senioři a invalidé až 90 000 Kč.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • 23. února 2025|Petr Woff
    Platba za jistič v roce 2025 zdražila, ale přesto můžete ušetřit na elektřině

    Každý měsíc platíte za energii, kterou máte rezervovanou v elektrickém vedení. I kdybyste nespotřebovali žádnou elektřinu, přesto vaše vyúčtování bude vyšší než nulové. Základní poplatek přitom záleží na velikosti hlavního bezpečnostního vypínače, který máte nainstalovaný před elektroměrem. Platba za jistič každoročně zdražuje, ale svoji útratu můžete snížit.

  • Vývoj ceny elektřiny
    24. ledna 2025|Petr Woff
    Ceníky elektřiny a plynu pro rok 2025: Vyberte si levnější tarif!

    Žárovky svítí a kotle vytápějí stejně jako vloni, ale na energetickém trhu mezitím proběhly zásadní změny. Od Nového roku 2025 zdražily distribuční poplatky, zatímco zlevnily samotné energie. Proto srovnejme aktuální ceníky elektřiny a plynu! Celkové průměrné ceny klesly, nicméně individuální útrata závisí na vybraném dodavateli a tarifu. Přepočítáme vám nabídky od společností ČEZ, E.ON, innogy a dalších.

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    07. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.