Kdy spíná HDO - kontrola elektroměru

Kdy spíná HDO? Zjistěte časy pro svoji domácnost

25. 10. 2020
|
Délka čtení: 5 min.

Systém HDO se používá pro přepínání mezi nízkým a vysokým tarifem. Pro každou domácnost se může lišit, a tak je potřeba sledovat časy jeho spínání pravidelně. Zjistěte, kde najdete časy spínání HDO pro svoji domácnost.

Co je to HDO?

HDO je zkratka pro hromadné dálkové ovládání. Jedná se o soubor technických prostředků, které distributor používá k vysílání povelů za účelem přepínání tarifů a vypínání nebo zapínání vybraných spotřebičů s velkým odběrem elektrické energie (např. bojler, akumulační kamna, tepelné čerpadlo).

Distributoři využívají hromadné dálkové ovládání pro řízení spotřeby elektrické energie a regulaci zatížení sítě. Spotřebiče s velkou spotřebou by totiž mohly způsobovat v přenosové síti přetížení, pokud by sepnuly najednou. Díky dálkovému spínání HDO může distributor určit, kdy přesně dojde k odběru velkého množství elektřiny v té které domácnosti. To pomáhá udržovat rovnováhu v síti, ale zároveň z toho profituje také spotřebitel – v době nízkého tarifu odebírá elektřinu levněji.

Kalkulačka cen elektřiny

Chcete ušetřit na elektřině?

Spočítejte si aktuální ceny elektřiny u dodavatelů v naší kalkulačce.

Jak HDO funguje?

Pokud má domácnost nárok na dvoutarifovou distribuční sazbu, je potřeba namontovat dvousazbový elektroměr a přijímač HDO. Z přijímače HDO putuje signál do elektroměru a ke stykači HDO, který blokuje spínání elektricky náročného spotřebiče. Díky tomu ho distributor v podstatě ovládá na dálku – určuje, kdy bude takový spotřebič v chodu (v době nízkého tarifu) a kdy bude jeho zapnutí naopak zablokované (v době vysokého tarifu).

Se sepnutím stykače HDO dojde také k přepnutí elektroměru tak, aby všechnu spotřebu elektrické energie začal počítat do nízkého tarifu. V době nízkého tarifu tak nezáleží na tom, jaký spotřebiče elektřinu spotřeboval – veškerá spotřeba se počítá do nízkého tarifu.

Časy spínání HDO se liší

Konkrétní časy spínání HDO se liší – a to nejen pro jednotlivé distributory elektřiny, ale nemusí se shodovat ani v jedné ulici. Pokud vám soused sdělí časy spínání HDO pro jeho domácnost, neznamená to, že budete mít stejné. Dokonce se mohou měnit i ze dne na den. Zpravidla je ale distributoři mění jednou za několik měsíců, proto byste je měli čas od času zkontrolovat.

Časy spínání HDO najdete na stránkách svého distributora, nezáleží tedy na vašem dodavateli elektřiny, ale pouze na distribučním území:


Pro zjištění času spínání nízkého tarifu musíte znát povel nebo kód HDO. Ten je uvedený přímo na zařízení HDO nebo v elektroměru.

Kdo má nárok na nízký tarif?

HDO se používá pro přepínání nízkého a vysokého tarifu v tzv. dvoutarifových distribučních sazbách. O dvoutarifovou sazbu si můžete zažádat u svého distributora elektřiny v případě, že splňujete některou z podmínek pro vyšší odběr elektrické energie.

Celkem existuje pět výhodnějších distribučních sazeb s nízkým tarifem:

  • D25d (nižší spotřeba – ohřev vody bojlerem),

  • D26d (vyšší spotřeba – ohřev vody bojlerem, akumulační vytápění),

  • D27d (nabíjení elektromobilu),

  • D57d (vytápění přímotopem),

  • D61d (víkendová sazba pro chataře a chalupáře).


Obdobné distribuční sazby existují rovněž pro firmy a podnikatele.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Žena plní pračku špinavým prádlem
    22. dubna 2025|Jana Březinová
    Jakou spotřebu mají nejpoužívanější spotřebiče v domácnosti?

    Úspor za elektřinu často dosáhnete i malou změnou. Třeba tím, že doma najdete největší energetické žrouty a omezíte jejich spotřebu správným používáním. Někdy se vyplatí vyměnit i celý spotřebič za úspornější model. Víte, který spotřebič má nejvyšší spotřebu?

  • Plynovod s plynovou elektrárnou v pozadí
    21. dubna 2025|Petr Woff
    Emisní povolenky budou povinné taky pro zemní plyn, ale přesto můžete na energiích ušetřit

    Evropská unie nařizuje uhelným a plynovým elektrárnám, aby platily za oxid uhličitý, který vypouštějí do vzduchu. Průmyslníci proto povinně kupují takzvané emisní povolenky. Stejná povinnost zanedlouho dopadne také na dodavatele zemního plynu, který pravděpodobně znovu zdraží. Jestli chcete levnější energie, přejděte na výhodnější ceník, nebo využijte dotace na zateplení a chytré technologie.

  • Energetické třídy spotřebičů - žárovka s rozdělením energetických tříd
    08. dubna 2025|Jana Březinová
    Energetické třídy spotřebičů: Jak se v nich vyznat a které zařízení je největší žrout elektřiny?

    Abyste si mohli porovnat energetickou náročnost spotřebičů, označují se energetickými štítky. Od roku 2021 se používá nová stupnice od A do G pro pračky, myčky, lednice, televize a žárovky. Letos se zavádí i pro sušičky a smartphony. Jak se ve štítcích vyznat?

  • Dostat ze smlouvy maximum - dvě osoby se radí o smlouvě
    06. března 2025|Petr Woff
    Automatická prolongace smlouvy: Co to znamená a jaká máte práva?

    Elektřinu a teplo potřebujete celý život. Smlouvy, na základě kterých odebíráte energie, jsou proto uzavírány na dobu neurčitou, nebo se průběžně obnovují. Automatická prolongace znamená, že se vaše smluvní závazky prodlužují tak dlouho, dokud nedáte výpověď. Pokud chcete přejít k levnějšímu dodavateli, využijte zákonné výpovědní lhůty.

  • Specifika bankovní půjčky - Desky se smlouvami a bankovky
    28. února 2025|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí bonus až 12 000 Kč k elektřině a plynu. Za jakou cenu?

    ČEZ, E.ON nebo innogy vás odmění, pokud využijete jejich bonusovou akci a začnete odebírat jejich elektřinu či plyn. Odměny sahají od 1 000 Kč po 12 000 Kč. Přesná výše závisí na zvoleném dodavateli, komoditě, ceníku a individuální spotřebě. V jistých případech však prémie není výhodná, protože odběratel následně zaplatí vysokou cenu za samotnou energii.

  • 23. února 2025|Petr Woff
    Platba za jistič v roce 2025 zdražila, ale přesto můžete ušetřit na elektřině

    Každý měsíc platíte za energii, kterou máte rezervovanou v elektrickém vedení. I kdybyste nespotřebovali žádnou elektřinu, přesto vaše vyúčtování bude vyšší než nulové. Základní poplatek přitom záleží na velikosti hlavního bezpečnostního vypínače, který máte nainstalovaný před elektroměrem. Platba za jistič každoročně zdražuje, ale svoji útratu můžete snížit.

  • Žena jde bosa po vyhřívané podlaze
    07. února 2025|Jana Březinová
    Podlahové topení: Jaké má výhody a nevýhody?

    Ráno vyskočíte z postele a došlápnete na příjemně vyhřátou podlahu. V koupelně se můžete procházet po dlažbě naboso, aniž by vás studily nohy. Zní vám to jako splněný sen? Pak by se vám mohlo líbit podlahové topení. Zjistěte, jaké má výhody a nevýhody, a na kolik vás vyjde instalace i provoz.

  • Vývoj ceny elektřiny
    24. ledna 2025|Petr Woff
    Ceníky elektřiny a plynu pro rok 2025: Vyberte si levnější tarif!

    Žárovky svítí a kotle vytápějí stejně jako vloni, ale na energetickém trhu mezitím proběhly zásadní změny. Od Nového roku 2025 zdražily distribuční poplatky, zatímco zlevnily samotné energie. Proto srovnejme aktuální ceníky elektřiny a plynu! Celkové průměrné ceny klesly, nicméně individuální útrata závisí na vybraném dodavateli a tarifu. Přepočítáme vám nabídky od společností ČEZ, E.ON, innogy a dalších.

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    07. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.