Vývoj úrokových sazeb

Jaké budou úrokové sazby hypoték ve druhé polovině roku 2021?

Období extrémně levných hypoték je u konce. Tuzemské banky už v první polovině letošního roku minimálně jednou zvyšovaly úrokové sazby úvěrů na bydlení a v následujících měsících budou zřejmě dále zdražovat. Ceny nemovitostí přepisují historická maxima a dostupnost vlastního bydlení se řadě Čechů čím dál více vzdaluje. Přečtěte si, jakým směrem se mohou vyvíjet úrokové sazby hypoték v druhé polovině roku 2021.

Zájem Čechů o úvěry na bydlení vygradoval v prvním čtvrtletí letošního roku. Banky podle statistiky Fincentrum Hypoindexu poskytly za tři měsíce roku 2021 hypotéky za téměř 100 miliard korun, přičemž nejsilnějším měsícem byl březen, kdy lidé uzavřeli úvěry za více než 44,7 miliardy korun. Vzrostla také průměrná výše sjednané hypotéky, a to na 3 105 568 korun. Zájem o úvěry na bydlení překvapil i samotné banky a doba potřebná k vyřízení hypotéky se prodloužila až na dvojnásobek.

Úrokové sazby hypoték začínají růst

Za extrémní poptávkou po nových hypotékách i refinancování těch stávajících stály především obavy z pokračujícího růstu úrokových sazeb, dalšího zdražování nemovitostí a inflace. Tato očekávání se od začátku roku skutečně pomalu naplňují. V květnu po šesti měsících překročila průměrná úroková sazba hypoték hranici dvou procent a zastavila se na hodnotě 2,06 procenta.

V posledních měsících je také patrné výrazně vyšší tempo růstu cen nemovitostí. Z dat HB Indexu od Hypoteční banky vyplývá, že ceny rezidenčních nemovitostí napříč Českem si za první tři měsíce letošního roku připsaly nejvyšší čtvrtletní růst za posledních deset let. Byty meziročně zdražily o 13,4 procenta, rodinné domy o 10,4 procenta a pozemky dokonce o 15,8 procenta. Silnou poptávku po nemovitostech podporovaly především nízké úrokové sazby a rostoucí zájem ze strany investorů. V následujících měsících nemovitosti zřejmě ještě podraží. Důvodem je především výrazný růst cen stavebních materiálů i dalších vstupů a také nedostatek pracovníků na stavbách.

ČNB zvedá základní úrokové sazby 

Obavy z inflace související s rychlým oživením ekonomiky po lockdownu přiměly centrální banku ke zvýšení základních úrokových sazeb. Bankovní rada České národní banky na svém červnovém zasedání rozhodla o zvýšení dvoutýdenní repo sazby o 25 bazických bodů na 0,5 procenta. Podle mnohých analytiků a ekonomů je velmi pravděpodobné, že se letos nejedná o poslední zvyšování sazeb. Od úrokové repo sazby České národní banky se odvíjí úročení úvěrů poskytovaných bankami. V případě hypoték ovšem nejde o jediný parametr – do nastavení sazeb se promítají například úrokové marže bank, celková poptávka po hypotékách, rizikovost žadatelů o úvěr a v neposlední řadě také očekávaný vývoj ekonomiky. 

Infografika - ceny nemovitostí

Sazby hypoték mohou vystoupat ke třem procentům

Dosavadní vývoj naznačuje, že zdražování hypoték bude pokračovat i v následujících měsících. O žádný skokový růst ovšem nepůjde. Na konci roku 2021 se může průměrná výše úrokových sazeb hypoték pohybovat v pásmu 2,4 až 2,8 procenta. Pokud by úrokové sazby hypoték vystoupaly až ke třem procentům, mohlo by již dojít k citelnějšímu ochlazení poptávky po úvěrech na bydlení. Zájem o hypotéky bude v následujících měsících ovlivněn i vývojem cen nemovitostí. Další zdražování bytů, rodinných domů i pozemků sníží dostupnost vlastního bydlení pro mnoho lidí. 

Vyplatí se dnes koupit nemovitost? 

Ceny nemovitostí jsou nyní na maximech. Kdo si pořizuje byt, rodinný dům, pozemek nebo rekreační objekt jako investici, měl by si dát pozor na to, kde se nemovitost nachází. Ceny jsou totiž na řadě míst nadhodnocené. Například byty jsou podle odhadu České národní banky v lokalitách s vyšším podílem investičních bytů nadhodnocené až o čtvrtinu. Pokud si pořizujete nemovitost k vlastnímu bydlení a plánujete v ní strávit desítky let, nemusí vás současné ceny příliš znepokojovat. Ceny nemovitostí totiž v dlouhodobém horizontu vždy rostly.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • cena hypotéky
    18. března 2025|Hyponamíru
    Kde v ČR je nájem výhodnější než splátka hypotéky: Analýza trhu

    Hypotéky v Česku v posledních měsících zlevňují, zatímco nájmy pokračují ve svém růstu. Tento vývoj vedl k postupnému zmenšování rozdílu mezi splátkou hypotéky a nájemným, což vytváří zajímavé příležitosti pro ty, kteří zvažují koupi vlastního bydlení. Rok 2025 přináší nové možnosti v mnoha lokalitách, kde se vlastní bydlení na hypotéku stává finančně výhodnějším než dlouhodobý pronájem bytu.

  • Peníze kalkulačka daně
    06. března 2025|Jana Březinová
    Novinky v daních a odvodech pro rok 2025 – pro zaměstnance, podnikatele i důchodce

    Rok 2025 přináší několik zásadních změn v daních a povinných odvodech. Mnohé z nich vychází ještě z konsolidačního balíčku, ale vstupují v platnost až nyní nebo se projeví v daňovém přiznání za rok 2024. Máme přehled nejdůležitějších novinek pro zaměstnance, podnikatele i důchodce.

  • Specifika bankovní půjčky - Desky se smlouvami a bankovky
    28. února 2025|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí bonus až 12 000 Kč k elektřině a plynu. Za jakou cenu?

    ČEZ, E.ON nebo innogy vás odmění, pokud využijete jejich bonusovou akci a začnete odebírat jejich elektřinu či plyn. Odměny sahají od 1 000 Kč po 12 000 Kč. Přesná výše závisí na zvoleném dodavateli, komoditě, ceníku a individuální spotřebě. V jistých případech však prémie není výhodná, protože odběratel následně zaplatí vysokou cenu za samotnou energii.

  • 23. února 2025|Petr Woff
    Platba za jistič v roce 2025 zdražila, ale přesto můžete ušetřit na elektřině

    Každý měsíc platíte za energii, kterou máte rezervovanou v elektrickém vedení. I kdybyste nespotřebovali žádnou elektřinu, přesto vaše vyúčtování bude vyšší než nulové. Základní poplatek přitom záleží na velikosti hlavního bezpečnostního vypínače, který máte nainstalovaný před elektroměrem. Platba za jistič každoročně zdražuje, ale svoji útratu můžete snížit.

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • 21. listopadu 2024|Hyponamíru
    Investiční nemovitost v zahraničí: jak ji získat pomocí hypotéky

    Zahraniční nemovitosti získávají na popularitě mezi Čechy, kteří vidí tyto nákupy jako příležitost k rozšíření svého investičního portfolia nebo k rekreaci. Oblíbenými lokalitami se stávají země jako Španělsko, Itálie, Chorvatsko a Rakousko, kde se lidé snaží nalézt nemovitosti s potenciálem pro vlastní bydlení či jako zdroj pasivního příjmu.

  • Nákup páru přes PC
    22. května 2024|Jana Březinová
    Nákup na splátky: Snadná cesta k novému telefonu, nebo k exekuci?

    Nákup na splátky je oblíbenou možností financování elektroniky nebo vybavení domácnosti. Často se ale zapomíná na to, že se jedná o typ půjčky. A někdy velmi nevýhodný. Kdy nákup na splátky (ne)dává smysl? Vychází lépe pronájem zařízení? Nebo raději zvolit úplně jinou alternativu?

  • Jaké jsou úrokové sazby hypoték - dřevěná procenta a baráček na stole
    15. května 2024|Jana Březinová
    Úrokové sazby hypoték 2024

    Úrokové sazby hypoték pozvolna klesají, ale nesnižují se tak rychle, jak by naznačoval vývoj sazeb ČNB. V průměru si hypotéku sjednáte s úrokovou sazbou 5,57 %. Do konce roku 2024 by nabízené sazby mohly začínat čtyřkou, v roce 2025 dokonce trojkou. Další vývoj závisí na situaci v ČR i ve světě.

  • Mladý pár a společné finance
    31. prosince 2023|Magdaléna Kubečková
    Dokud nás dluhy nerozdělí: Jak řešit finance ve vztahu?

    Mluvíte doma o penězích? Pokud ne, měli byste začít. Téměř polovina partnerů před svými protějšky tají příjmy a výdaje. Tzv. finanční nevěra umí rozbít vztah stejně spolehlivě jako opravdová milenka. Pokud jí chcete předejít, vyložte karty (a nejen platební) na stůl nejpozději před společným stěhováním. Sladit byste měli společné finanční cíle i způsob, jak budete hradit běžné výdaje domácnosti.

  • Žena se sešitem a kasičkou ve tvaru prasátka
    05. prosince 2023|Jana Březinová
    Zdražování nekončí, kde můžete ušetřit?

    Inflace se stále pohybuje kolem 8 %, a tím výrazně zvyšuje životní náklady. Zdražování pokračuje ve všech odvětvích – potraviny, energie, doprava a celá řada dalších produktů a služeb. Jak si s vysokými cenami poradit a kde najít úspory?