Zapojení plynoměru

Jaká je cena za připojení plynoměru?

28. 12. 2020
|
Délka čtení: 6 min.

Chcete ve své domácnosti začít využívat zemní plyn? Pak se neobejdete bez připojení plynoměru. To nemusí být levná záležitost, zejména pokud zároveň musíte vybudovat přípojku. Bez poplatků to ale nebude, ani když přípojku máte. Podívejte se, jaká je cena za připojení plynoměru.

Připojení plynoměru: cena, když nemáte přípojku plynu

V podobném případě počítejte s tím, že vás připojení plynoměru nevyjde zrovna nejlevněji. Budete totiž muset zajistit a uhradit výstavbu přípojky plynu. Cena za realizaci se bude lišit především podle způsobu provedení, použitých materiálů a délky plynové přípojky.

Počítejte s tím, že jen několik metrů výkopu vás může vyjít na desítky tisíc korun – když si na to najmete firmu a neprovedete tuto část projektu svépomocí. Cena za přípojku v délce dvou metrů se pohybuje okolo 25 tisíc korun.

Náš tip

Částky se mohou v rámci jednotlivých firem lišit, rozhodně je na místě nechat si zpracovat více cenových nabídek a rozhodnout se pro tu nejvýhodnější.

Co budete pro přípojku plynu potřebovat?

Připravte se na to, že vás čeká náročný proces i administrativně. Budete muset:

  • Podat žádost o připojení u příslušného distributora plynu. Tím je buď E.ON v jižních Čechách a na jižní Moravě, Pražská plynárenská v Praze nebo GasNet ve zbytku republiky.

  • Zajistit kompletní projektovou dokumentaci.

  • Získat stavební povolení. K žádosti bude nutné připojit smlouvu s distributorem plynu a projektovou dokumentaci.

  • Zařídit vnitřní instalaci a revizní zprávu.


Poté už si jen vyberete dodavatele, se kterým uzavřete smlouvu o dodávce zemního plynu. Dodavatel zažádá distribuční společnost o instalaci plynoměru. Technik bude při instalaci požadovat revizní zprávu s dokladem o provedené tlakové zkoušce.

Kalkulačka cen plynu

Kolik momentálně zaplatíte za plyn?

Vyplňte v naší kalkulačce několik základních údajů a zjistěte, jaké ceny plynu aktuálně nabízí jednotliví dodavatelé.

Připojení plynoměru: cena znovupřipojení

Pokud už přípojku plynu máte, bude vaše výchozí situace snazší a celý proces mnohem levnější. Postup bude vypadat následovně:

  • U jednoho ze tří distributorů na českém území podáte žádost o připojení. Distributorovi předáte kopii revizní zprávy (zápis o ověření technického stavu). K jeho ověření musí dojít po termínu demontáže měřidla a dokument musí být předložen během instalace nového plynoměru.

  • Žádost bude ze strany distributora technicky posouzena. Myslete na to, že aby bylo znovupřipojení odběrného místa možné, nesmíte mít jako zákazník evidovanou neuhrazenou pohledávku vůči provozovateli distribuční soustavy. Došlo-li z vaší strany dříve k neoprávněnému odběru plynu, nebude vám umožněno uzavřít novou smlouvu, dokud neuhradíte veškeré existující dluhy vůči provozovateli.

  • Po schválení žádosti obdržíte návrh smlouvy, který po prostudování podepíšete.

  • Poté si vyberete dodavatele zemního plynu, se kterým uzavřete smlouvu.

  • Dodavatel zažádá o připojení plynoměru. K němu by mělo dojít během několika pracovních dní.


Poplatek a náklady spojené se znovupřipojením vás u distributora vyjdou na zhruba 800 korun. Revize plynového zařízení se liší v závislosti na velikosti jednotky a konkrétní firmě. V průměru stojí okolo 1 000 korun.

Hledáte nového dodavatele plynu?

Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů v naší kalkulačce a vyberte tu nejvýhodnější.

S veškerou administrativou vám rádi pomůžeme a vše zvládnete z pohodlí domova.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Žena plní pračku špinavým prádlem
    22. dubna 2025|Jana Březinová
    Jakou spotřebu mají nejpoužívanější spotřebiče v domácnosti?

    Úspor za elektřinu často dosáhnete i malou změnou. Třeba tím, že doma najdete největší energetické žrouty a omezíte jejich spotřebu správným používáním. Někdy se vyplatí vyměnit i celý spotřebič za úspornější model. Víte, který spotřebič má nejvyšší spotřebu?

  • Plynovod s plynovou elektrárnou v pozadí
    21. dubna 2025|Petr Woff
    Emisní povolenky budou povinné taky pro zemní plyn, ale přesto můžete na energiích ušetřit

    Evropská unie nařizuje uhelným a plynovým elektrárnám, aby platily za oxid uhličitý, který vypouštějí do vzduchu. Průmyslníci proto povinně kupují takzvané emisní povolenky. Stejná povinnost zanedlouho dopadne také na dodavatele zemního plynu, který pravděpodobně znovu zdraží. Jestli chcete levnější energie, přejděte na výhodnější ceník, nebo využijte dotace na zateplení a chytré technologie.

  • Energetické třídy spotřebičů - žárovka s rozdělením energetických tříd
    08. dubna 2025|Jana Březinová
    Energetické třídy spotřebičů: Jak se v nich vyznat a které zařízení je největší žrout elektřiny?

    Abyste si mohli porovnat energetickou náročnost spotřebičů, označují se energetickými štítky. Od roku 2021 se používá nová stupnice od A do G pro pračky, myčky, lednice, televize a žárovky. Letos se zavádí i pro sušičky a smartphony. Jak se ve štítcích vyznat?

  • Dostat ze smlouvy maximum - dvě osoby se radí o smlouvě
    06. března 2025|Petr Woff
    Automatická prolongace smlouvy: Co to znamená a jaká máte práva?

    Elektřinu a teplo potřebujete celý život. Smlouvy, na základě kterých odebíráte energie, jsou proto uzavírány na dobu neurčitou, nebo se průběžně obnovují. Automatická prolongace znamená, že se vaše smluvní závazky prodlužují tak dlouho, dokud nedáte výpověď. Pokud chcete přejít k levnějšímu dodavateli, využijte zákonné výpovědní lhůty.

  • Specifika bankovní půjčky - Desky se smlouvami a bankovky
    28. února 2025|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí bonus až 12 000 Kč k elektřině a plynu. Za jakou cenu?

    ČEZ, E.ON nebo innogy vás odmění, pokud využijete jejich bonusovou akci a začnete odebírat jejich elektřinu či plyn. Odměny sahají od 1 000 Kč po 12 000 Kč. Přesná výše závisí na zvoleném dodavateli, komoditě, ceníku a individuální spotřebě. V jistých případech však prémie není výhodná, protože odběratel následně zaplatí vysokou cenu za samotnou energii.

  • 23. února 2025|Petr Woff
    Platba za jistič v roce 2025 zdražila, ale přesto můžete ušetřit na elektřině

    Každý měsíc platíte za energii, kterou máte rezervovanou v elektrickém vedení. I kdybyste nespotřebovali žádnou elektřinu, přesto vaše vyúčtování bude vyšší než nulové. Základní poplatek přitom záleží na velikosti hlavního bezpečnostního vypínače, který máte nainstalovaný před elektroměrem. Platba za jistič každoročně zdražuje, ale svoji útratu můžete snížit.

  • Žena jde bosa po vyhřívané podlaze
    07. února 2025|Jana Březinová
    Podlahové topení: Jaké má výhody a nevýhody?

    Ráno vyskočíte z postele a došlápnete na příjemně vyhřátou podlahu. V koupelně se můžete procházet po dlažbě naboso, aniž by vás studily nohy. Zní vám to jako splněný sen? Pak by se vám mohlo líbit podlahové topení. Zjistěte, jaké má výhody a nevýhody, a na kolik vás vyjde instalace i provoz.

  • Vývoj ceny elektřiny
    24. ledna 2025|Petr Woff
    Ceníky elektřiny a plynu pro rok 2025: Vyberte si levnější tarif!

    Žárovky svítí a kotle vytápějí stejně jako vloni, ale na energetickém trhu mezitím proběhly zásadní změny. Od Nového roku 2025 zdražily distribuční poplatky, zatímco zlevnily samotné energie. Proto srovnejme aktuální ceníky elektřiny a plynu! Celkové průměrné ceny klesly, nicméně individuální útrata závisí na vybraném dodavateli a tarifu. Přepočítáme vám nabídky od společností ČEZ, E.ON, innogy a dalších.

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    07. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.