Energetický štítek

Jak získat energetický štítek?

17. 5. 2020
|
Délka čtení: 4 min.

Energetický štítek je dokument, který na základě zákonu z roku 2013 musí stavitel či vlastník zajistit při stavbě, rekonstrukci, prodeji nebo například pronájmu nemovitosti.

Termín energetický štítek se vžil pro Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB). Jedná se o dokument, ze kterého se dozvíte, kolik energie konkrétní objekt spotřebuje. Na základě toho je budova zařazena do klasifikačních tříd energetické náročnosti. Kupec nemovitosti tak získává určitou představu o tom, jak vysoké poplatky bude mít za vytápění, ohřev teplé vody, chlazení apod.

Kdo může energetický štítek vystavit?

Energetický štítek je oprávněna vydat pouze osoba k tomu pověřená. Platný Průkaz energetické náročnosti budovy vám vystaví tzv. energetický specialista, který je k tomu oprávněn certifikátem Ministerstva průmyslu a obchodu. Na webových stránkách ministerstva je k dispozici pravidelně aktualizovaný seznam certifikovaných energetických specialistů.

Při filtrování v kategorii „Druh oprávnění“ označte „Energetická certifikace budov“. Oprávnění konkrétního energetického specialisty můžete ověřit při vyhledání jeho jména. Když neznáte žádnou osobu, která by vám s energetickým štítkem pomohla, tak oceníte vyhledávání podle jednotlivých krajů ČR.

Kdo o energetický štítek žádá?

Energetický štítek musí mít v požadovaných situacích k dispozici majitel konkrétní nemovitosti, kterému je PENB také vystaven. V praxi je samozřejmě vydáván také firmám a jedincům, které mají ve vyřizování těchto záležitostí pověření právě od majitele. U větších bytovek nebo panelových domů obstarává energetický štítek družstvo nebo společenství vlastníků jednotek (SVJ). To může komplikovat situaci tehdy, když dané organizace správně nefungují.

České zákony s možnými potížemi při domluvě u společného bydlení počítají. Při prodeji nebo pronájmu bytové jednotky proto existuje možnost PENB nahradit doložením faktur za energie za poslední tři roky. V inzerci však taková nemovitost musí být uváděna pod nejhorší energetickou třídu G. SVJ se neposkytnutím průkazu vystavuje hrozbě sankcí.

Nejjednodušší to bývá u novostaveb

Pokud potřebujete zajistit energetický štítek u novostavby, neměl by vás čekat žádný složitý proces. Velmi často vám získání PENB obstará projektant domu nebo firma, která má na starosti jeho realizaci. Není-li tato služba zahrnuta ve výstavbě na klíč, poptejte u firmy možnost získání energetického štítku sami. Jestli to z nějakého důvodu není možné, vyhledejte v seznamu Ministerstva průmyslu a obchodu energetického specialistu ve vašem okolí a kontaktujte ho. Případně si na internetu najděte firmu, která se získáváním energetických štítků zabývá. V každém případě budete pro vyřízení potřebovat projektovou dokumentaci vaší novostavby.

U starších budov to může být komplikovanější

Jak postupovat u již stojících budov? Zde vám pochopitelně odpadá varianta, že by za vás papírování vyřídil projektant či stavební firma. Nezbývá tedy než kontaktovat někoho, kdo je oprávněn energetický štítek vystavit. Jestliže máte k dispozici projektovou dokumentaci domu, tak bude celý proces snadný. Potíže mohou nastat, když projektovou dokumentaci nemáte nebo není kompletní.

V takovém případě kontaktujte příslušný stavební úřad a zažádejte o vydání kopie projektové dokumentace k vašemu domu. Existuje reálná šance, že zde budou dokumenty archivovány. Jestli ani stavební úřad nepomohl – což se zejména u starších budov může stát – nezbyde vám jiná možnost, než kontaktovat odborníka, který provede zaměření a další potřebné formality přímo v budově. Na základě této osobní návštěvy a konkrétních zjištění může oprávněná osoba energetický štítek vystavit. Počítejte však s tím, že celková cena bude vyšší.

Na kolik energetický štítek vyjde?

Ceny vypracování Průkazu energetické náročnosti budovy se pohybují v řádu několika tisíc korun zejména v závislosti na velikosti objektu. Pokud nemáte k dispozici projektovou dokumentaci budovy a je třeba provádět zaměřování, tak počítejte spíše s částkou přesahující 10 tisíc korun.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Žena plní pračku špinavým prádlem
    22. dubna 2025|Jana Březinová
    Jakou spotřebu mají nejpoužívanější spotřebiče v domácnosti?

    Úspor za elektřinu často dosáhnete i malou změnou. Třeba tím, že doma najdete největší energetické žrouty a omezíte jejich spotřebu správným používáním. Někdy se vyplatí vyměnit i celý spotřebič za úspornější model. Víte, který spotřebič má nejvyšší spotřebu?

  • Plynovod s plynovou elektrárnou v pozadí
    21. dubna 2025|Petr Woff
    Emisní povolenky budou povinné taky pro zemní plyn, ale přesto můžete na energiích ušetřit

    Evropská unie nařizuje uhelným a plynovým elektrárnám, aby platily za oxid uhličitý, který vypouštějí do vzduchu. Průmyslníci proto povinně kupují takzvané emisní povolenky. Stejná povinnost zanedlouho dopadne také na dodavatele zemního plynu, který pravděpodobně znovu zdraží. Jestli chcete levnější energie, přejděte na výhodnější ceník, nebo využijte dotace na zateplení a chytré technologie.

  • Energetické třídy spotřebičů - žárovka s rozdělením energetických tříd
    08. dubna 2025|Jana Březinová
    Energetické třídy spotřebičů: Jak se v nich vyznat a které zařízení je největší žrout elektřiny?

    Abyste si mohli porovnat energetickou náročnost spotřebičů, označují se energetickými štítky. Od roku 2021 se používá nová stupnice od A do G pro pračky, myčky, lednice, televize a žárovky. Letos se zavádí i pro sušičky a smartphony. Jak se ve štítcích vyznat?

  • Dostat ze smlouvy maximum - dvě osoby se radí o smlouvě
    06. března 2025|Petr Woff
    Automatická prolongace smlouvy: Co to znamená a jaká máte práva?

    Elektřinu a teplo potřebujete celý život. Smlouvy, na základě kterých odebíráte energie, jsou proto uzavírány na dobu neurčitou, nebo se průběžně obnovují. Automatická prolongace znamená, že se vaše smluvní závazky prodlužují tak dlouho, dokud nedáte výpověď. Pokud chcete přejít k levnějšímu dodavateli, využijte zákonné výpovědní lhůty.

  • Specifika bankovní půjčky - Desky se smlouvami a bankovky
    28. února 2025|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí bonus až 12 000 Kč k elektřině a plynu. Za jakou cenu?

    ČEZ, E.ON nebo innogy vás odmění, pokud využijete jejich bonusovou akci a začnete odebírat jejich elektřinu či plyn. Odměny sahají od 1 000 Kč po 12 000 Kč. Přesná výše závisí na zvoleném dodavateli, komoditě, ceníku a individuální spotřebě. V jistých případech však prémie není výhodná, protože odběratel následně zaplatí vysokou cenu za samotnou energii.

  • 23. února 2025|Petr Woff
    Platba za jistič v roce 2025 zdražila, ale přesto můžete ušetřit na elektřině

    Každý měsíc platíte za energii, kterou máte rezervovanou v elektrickém vedení. I kdybyste nespotřebovali žádnou elektřinu, přesto vaše vyúčtování bude vyšší než nulové. Základní poplatek přitom záleží na velikosti hlavního bezpečnostního vypínače, který máte nainstalovaný před elektroměrem. Platba za jistič každoročně zdražuje, ale svoji útratu můžete snížit.

  • Žena jde bosa po vyhřívané podlaze
    07. února 2025|Jana Březinová
    Podlahové topení: Jaké má výhody a nevýhody?

    Ráno vyskočíte z postele a došlápnete na příjemně vyhřátou podlahu. V koupelně se můžete procházet po dlažbě naboso, aniž by vás studily nohy. Zní vám to jako splněný sen? Pak by se vám mohlo líbit podlahové topení. Zjistěte, jaké má výhody a nevýhody, a na kolik vás vyjde instalace i provoz.

  • Vývoj ceny elektřiny
    24. ledna 2025|Petr Woff
    Ceníky elektřiny a plynu pro rok 2025: Vyberte si levnější tarif!

    Žárovky svítí a kotle vytápějí stejně jako vloni, ale na energetickém trhu mezitím proběhly zásadní změny. Od Nového roku 2025 zdražily distribuční poplatky, zatímco zlevnily samotné energie. Proto srovnejme aktuální ceníky elektřiny a plynu! Celkové průměrné ceny klesly, nicméně individuální útrata závisí na vybraném dodavateli a tarifu. Přepočítáme vám nabídky od společností ČEZ, E.ON, innogy a dalších.

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    07. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.