mereni-radiace

Jak vybrat dozimetr?

Dozimetr je zařízení sloužící k měření radiace. Využívají ho především odborníci, ale pořídit si ho může i laik. Jak měřič radiace vybrat?

Vyrážíte do Černobylu? Pořiďte si dozimetr

Dozimetr je přístroj k měření radiace. Jedná se o ionizující záření. Tento typ elektromagnetického záření má ve vyšší koncentraci negativní vliv na lidský organismus. Proto je potřeba hladinu radiace sledovat v místech, kde by mohlo dojít ke zvýšenému výskytu. Dozimetry používají většinou lékaři nebo vojáci, samozřejmě jsou součástí vybavení jaderných elektráren a dalších míst, kde hrozí únik nebezpečného záření.

Měřič radiace si ale můžete pořídit i pro své vlastní potřeby. Populární je především u turistů, kteří cestují do Černobylu, kde došlo k jaderné havárii. Není to samozřejmě nutnost, protože k blízkosti vybuchlé jaderné elektrárny se dostanete pouze s průvodcem, který je dozimetrem vybavený. Lokálně můžete naměřit vysoké hodnoty radiace i v České republice.

Jak na měření radiace?

Dozimetry většinou měří záření v milisievertech za hodinu. Sievert (Sv) je veličina, která udává ekvivalentní dávku ionizující záření a popisuje jeho biologické účinky. Vyjadřuje se tak podíl množství absorbované energie v určité hmotnosti a v závislosti na daném druhu ionizujícího záření, které se přepočítává pomocí tzv. radiačního váhového faktoru. Záleží také na časovém úseku, po jak dlouhou dobu tkáň nebezpečné záření absorbuje.

Lepší představu o tom, jak vysoká dávka radiace je nebezpečná, získáte spíše z konkrétních příkladů. Například při rentgenu ruky absorbujete asi 1 mikrosievert (mikroSv), ale při CT vyšetření hrudníku je to již 7000 mikroSv. Uvádí se, že roční dávka radiace, která prokazatelně zvyšuje riziko rakoviny, je 100 milisievertů (mSv) ročně. Běžně je člověk v České republice vystaven asi 3,5 mSv ročně. Jednorázově může způsobit smrtelnou otravu radiací dávka přibližně 10 000 mSv. Hned po jaderné havárii v Černobylu by lidské tělo pohltilo v místě reaktoru dávku radiace asi 50 Sv za pouhých 10 minut.

Jak vybrat dozimetr? Postačí vám model pro domácí použití

Dozimetry pro profesionální použití musí splňovat přísná kritéria, která jsou upravena zákonem. Dokáží odhalit únik radiace s vysokou přesností a větší množství záření rozpoznají i na dálku. Pro domácí použití se hodí dozimetry malé velikosti, které schováte do kapsy kalhot. Zajímavou vychytávkou jsou hodinky s dozimetrem, které zobrazují úroveň radiace ve vašem okolí.

Měřiče radiace pro laické použití fungují obvykle na principu Geigerova-Müllerova trubicového čítače. Jejich přesnost není dostatečná pro profesionální využití, ale pro výlet do oblastí se zvýšenou radiací vám určitě postačí. Pro měření radiace můžete využít také univerzální přístroje, které zvládnou rozpoznat více druhů ionizujícího záření – tzv. radiometry. Dozimetr je podkategorií radiometru zobrazující radiaci v Sievertech, tedy v jednotkách zohledňujících účinky záření na lidskou tkáň.

V čem se dozimetry liší?

Ať už se rozhodnete pro koupi dozimetru nebo univerzálnějšího radiometru, měli byste si pohlídat několik parametrů. Modely se liší nejen velikostí a váhou, ale také způsobem napájení. Některé přístroje zobrazují pouze aktuální naměřené hodnoty, zatímco jiné poskytují archivaci dat a možnost zobrazit si vybraná období. Dražší modely nabízí propojení s mobilní aplikací nebo počítačem, abyste mohli sledovat data v čase.

Dozimetry nejen zobrazují úroveň radiace, ale také upozorňují signálem na její zvýšené hodnoty. Signál může být zvukový, světelný nebo pomocí vibrace. Při koupi radiometru se rozhodujte rovněž podle druhů záření, která přístroj odhalí a v jakých jednotkách je zobrazuje.

Kde se v ČR vyřádíte s dozimetrem?

  • Abyste dozimetrem naměřili slušné hodnoty radiace, nemusíte jezdit až do Černobylu. Jaderná havárie se projevila i v České republice a její pozůstatky zůstávají v půdě dodnes. Nejzasaženější oblastí byly Novohradské hory, Králický Sněžník, Orlické hory a Jeseníky. Zajímavou inspirací pro hledání oblastí se zvýšenou radiací jsou stránky organizace Safescan. Ta provozuje mapu, kde dobrovolníci zaznamenávají úroveň záření.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Žena plní pračku špinavým prádlem
    22. dubna 2025|Jana Březinová
    Jakou spotřebu mají nejpoužívanější spotřebiče v domácnosti?

    Úspor za elektřinu často dosáhnete i malou změnou. Třeba tím, že doma najdete největší energetické žrouty a omezíte jejich spotřebu správným používáním. Někdy se vyplatí vyměnit i celý spotřebič za úspornější model. Víte, který spotřebič má nejvyšší spotřebu?

  • Plynovod s plynovou elektrárnou v pozadí
    21. dubna 2025|Petr Woff
    Emisní povolenky budou povinné taky pro zemní plyn, ale přesto můžete na energiích ušetřit

    Evropská unie nařizuje uhelným a plynovým elektrárnám, aby platily za oxid uhličitý, který vypouštějí do vzduchu. Průmyslníci proto povinně kupují takzvané emisní povolenky. Stejná povinnost zanedlouho dopadne také na dodavatele zemního plynu, který pravděpodobně znovu zdraží. Jestli chcete levnější energie, přejděte na výhodnější ceník, nebo využijte dotace na zateplení a chytré technologie.

  • Energetické třídy spotřebičů - žárovka s rozdělením energetických tříd
    08. dubna 2025|Jana Březinová
    Energetické třídy spotřebičů: Jak se v nich vyznat a které zařízení je největší žrout elektřiny?

    Abyste si mohli porovnat energetickou náročnost spotřebičů, označují se energetickými štítky. Od roku 2021 se používá nová stupnice od A do G pro pračky, myčky, lednice, televize a žárovky. Letos se zavádí i pro sušičky a smartphony. Jak se ve štítcích vyznat?

  • Dostat ze smlouvy maximum - dvě osoby se radí o smlouvě
    06. března 2025|Petr Woff
    Automatická prolongace smlouvy: Co to znamená a jaká máte práva?

    Elektřinu a teplo potřebujete celý život. Smlouvy, na základě kterých odebíráte energie, jsou proto uzavírány na dobu neurčitou, nebo se průběžně obnovují. Automatická prolongace znamená, že se vaše smluvní závazky prodlužují tak dlouho, dokud nedáte výpověď. Pokud chcete přejít k levnějšímu dodavateli, využijte zákonné výpovědní lhůty.

  • Specifika bankovní půjčky - Desky se smlouvami a bankovky
    28. února 2025|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí bonus až 12 000 Kč k elektřině a plynu. Za jakou cenu?

    ČEZ, E.ON nebo innogy vás odmění, pokud využijete jejich bonusovou akci a začnete odebírat jejich elektřinu či plyn. Odměny sahají od 1 000 Kč po 12 000 Kč. Přesná výše závisí na zvoleném dodavateli, komoditě, ceníku a individuální spotřebě. V jistých případech však prémie není výhodná, protože odběratel následně zaplatí vysokou cenu za samotnou energii.

  • 23. února 2025|Petr Woff
    Platba za jistič v roce 2025 zdražila, ale přesto můžete ušetřit na elektřině

    Každý měsíc platíte za energii, kterou máte rezervovanou v elektrickém vedení. I kdybyste nespotřebovali žádnou elektřinu, přesto vaše vyúčtování bude vyšší než nulové. Základní poplatek přitom záleží na velikosti hlavního bezpečnostního vypínače, který máte nainstalovaný před elektroměrem. Platba za jistič každoročně zdražuje, ale svoji útratu můžete snížit.

  • Žena jde bosa po vyhřívané podlaze
    07. února 2025|Jana Březinová
    Podlahové topení: Jaké má výhody a nevýhody?

    Ráno vyskočíte z postele a došlápnete na příjemně vyhřátou podlahu. V koupelně se můžete procházet po dlažbě naboso, aniž by vás studily nohy. Zní vám to jako splněný sen? Pak by se vám mohlo líbit podlahové topení. Zjistěte, jaké má výhody a nevýhody, a na kolik vás vyjde instalace i provoz.

  • Vývoj ceny elektřiny
    24. ledna 2025|Petr Woff
    Ceníky elektřiny a plynu pro rok 2025: Vyberte si levnější tarif!

    Žárovky svítí a kotle vytápějí stejně jako vloni, ale na energetickém trhu mezitím proběhly zásadní změny. Od Nového roku 2025 zdražily distribuční poplatky, zatímco zlevnily samotné energie. Proto srovnejme aktuální ceníky elektřiny a plynu! Celkové průměrné ceny klesly, nicméně individuální útrata závisí na vybraném dodavateli a tarifu. Přepočítáme vám nabídky od společností ČEZ, E.ON, innogy a dalších.

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    07. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.