Chytrá domácnost

Jak ušetřit za elektřinu s chytrou domácností?

26. 10. 2020
|
Délka čtení: 5 min.

Domácnost, která si sama řídí spotřebu energie a postará se o maximální úsporu, i když jste zrovna na dovolené. To, co znělo ještě pár let zpátky jako sci-fi, je teď jednoduše dosažitelný cíl. Chytrá domácnost představuje koncept, jak ušetřit za elektřinu až polovinu nákladů.

Jak funguje chytrá domácnost?

Jen si to představte – ráno vstanete a na cestu do koupelny se vám automaticky rozsvěcují světla. V kuchyni hraje vaše oblíbená hudba a kávovar už připravuje ranní dávku kofeinu. Když se vracíte z dovolené, čeká na vás příjemně vyhřátý byt, přestože během vaší nepřítomnosti bylo topení na minimu. Jak je to možné? O všechno se postará chytrá domácnost. Je to skvělý způsob, jak ušetřit za elektřinu.

Základem je připojení k internetu

Systém, který dokáže pochopit vaše potřeby a přizpůsobit se jim. Tak by měla fungovat správně nastavená chytrá domácnost. Spotřebiče i světla v domácnosti jsou ovládána automaticky inteligentním systémem a fungují zcela bezobslužně. Stačí vám pořídit chytré zásuvky, pár senzorů a kvalitní připojení k internetu. Takové řešení pořídíte v řádu desítek tisíc korun. Komplexní systémy pro rodinné domy však vyjdou i na statisíce korun.

Senzory na světla se postarají o automatické svícení

Zbytečné svícení patří k největším žroutům elektrické energie. Mezi lidmi často koluje pověra, že opětovné rozsvěcování a zhasínání sebere více elektřiny, než když necháte světla neustále zapnutá. Tak to ale není a nemusíte se ani bát, že by opakované rozsvěcování a zhasínání zkracovalo životnost žárovek. U moderních LED svítidel nic takového nehrozí. Proto jsou součástí chytré domácnosti senzory, které ovládají svícení podle toho, jak se po domě pohybujete a co zrovna děláte. Přidanou hodnotou je navíc možnost ovládání na dálku – třeba když odjedete na dovolenou, ale nechcete, aby dům večer vypadal prázdně.

Jak ušetřit za elektřinu s odloženým startem?

Myčka, pračka nebo sušička – tyto spotřebiče nám značně usnadňují život, ale jejich spotřeba elektřiny není zrovna malá. Jak by se vám líbilo, kdyby se spouštěly pouze v době, kdy máte levnější elektřinu, nebo přebytky z vlastní solární elektrárny? Přesně to umožňuje chytrá domácnost. Spotřebiče, které disponují funkcí odloženého startu, je možné řídit tak, aby se sepnuly ve chvíli, kdy čerpáte levnější elektřinu v nízkém tarifu. Pokud máte nainstalovanou vlastní solární elektrárnu, dokáže inteligentní systém rozpoznat, že vyrábí přebytky, a tak dá pokyn ke spuštění spotřebičů právě v tuto chvíli, aby se energie využila efektivně.

Chytrá regulace vytápění šetří elektřinu

Chytré řízení vytápění vám pomůže ušetřit tisíce ročně. Najdete optimální teplotu, která se mění podle toho, co zrovna děláte – o vše se postarají senzory teploty a vlhkosti. Když odjedete na víkend na chalupu, nebude topení zbytečně zapnuté, ale přesto se vrátíte do příjemně vyhřátého domu, protože jste si přes aplikaci zvolili čas návratu.

Ovládání automaticky, přes panel v domě nebo mobilní aplikaci

Inteligentní domácnost propojí všechny spotřebiče pomocí internetu a při správném nastavení funguje zcela automaticky. Ale to neznamená, že byste do jejího chodu nemohli zasahovat. Ovládání se instaluje na panel v domě a obsluhovat ho můžete také pomocí mobilní aplikace. Díky tomu máte o své domácnosti neustále přehled, i když jste zrovna na cestách.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Žena plní pračku špinavým prádlem
    22. dubna 2025|Jana Březinová
    Jakou spotřebu mají nejpoužívanější spotřebiče v domácnosti?

    Úspor za elektřinu často dosáhnete i malou změnou. Třeba tím, že doma najdete největší energetické žrouty a omezíte jejich spotřebu správným používáním. Někdy se vyplatí vyměnit i celý spotřebič za úspornější model. Víte, který spotřebič má nejvyšší spotřebu?

  • Energetické třídy spotřebičů - žárovka s rozdělením energetických tříd
    08. dubna 2025|Jana Březinová
    Energetické třídy spotřebičů: Jak se v nich vyznat a které zařízení je největší žrout elektřiny?

    Abyste si mohli porovnat energetickou náročnost spotřebičů, označují se energetickými štítky. Od roku 2021 se používá nová stupnice od A do G pro pračky, myčky, lednice, televize a žárovky. Letos se zavádí i pro sušičky a smartphony. Jak se ve štítcích vyznat?

  • Dostat ze smlouvy maximum - dvě osoby se radí o smlouvě
    06. března 2025|Petr Woff
    Automatická prolongace smlouvy: Co to znamená a jaká máte práva?

    Elektřinu a teplo potřebujete celý život. Smlouvy, na základě kterých odebíráte energie, jsou proto uzavírány na dobu neurčitou, nebo se průběžně obnovují. Automatická prolongace znamená, že se vaše smluvní závazky prodlužují tak dlouho, dokud nedáte výpověď. Pokud chcete přejít k levnějšímu dodavateli, využijte zákonné výpovědní lhůty.

  • Specifika bankovní půjčky - Desky se smlouvami a bankovky
    28. února 2025|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí bonus až 12 000 Kč k elektřině a plynu. Za jakou cenu?

    ČEZ, E.ON nebo innogy vás odmění, pokud využijete jejich bonusovou akci a začnete odebírat jejich elektřinu či plyn. Odměny sahají od 1 000 Kč po 12 000 Kč. Přesná výše závisí na zvoleném dodavateli, komoditě, ceníku a individuální spotřebě. V jistých případech však prémie není výhodná, protože odběratel následně zaplatí vysokou cenu za samotnou energii.

  • 23. února 2025|Petr Woff
    Platba za jistič v roce 2025 zdražila, ale přesto můžete ušetřit na elektřině

    Každý měsíc platíte za energii, kterou máte rezervovanou v elektrickém vedení. I kdybyste nespotřebovali žádnou elektřinu, přesto vaše vyúčtování bude vyšší než nulové. Základní poplatek přitom záleží na velikosti hlavního bezpečnostního vypínače, který máte nainstalovaný před elektroměrem. Platba za jistič každoročně zdražuje, ale svoji útratu můžete snížit.

  • Vývoj ceny elektřiny
    24. ledna 2025|Petr Woff
    Ceníky elektřiny a plynu pro rok 2025: Vyberte si levnější tarif!

    Žárovky svítí a kotle vytápějí stejně jako vloni, ale na energetickém trhu mezitím proběhly zásadní změny. Od Nového roku 2025 zdražily distribuční poplatky, zatímco zlevnily samotné energie. Proto srovnejme aktuální ceníky elektřiny a plynu! Celkové průměrné ceny klesly, nicméně individuální útrata závisí na vybraném dodavateli a tarifu. Přepočítáme vám nabídky od společností ČEZ, E.ON, innogy a dalších.

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    07. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    11. prosince 2024|Petr Woff
    Vyplatí se fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025?

    Energie na maloobchodním trhu zlevňují, ale na velkoobchodních burzách už zase zdražují. Mnozí spotřebitelé proto nyní přecházejí na výhodnější tarify a přitom uzavírají dlouhodobé smlouvy, aby o svoji úsporu v dohledné budoucnosti nepřišli. Teprve v nadcházejících měsících a letech uvidíme, jestli přijde další inflační vlna. Ale už nyní víme, kolik stojí fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025.