Zabavení - exekuce

Jak funguje oddlužení? - 2. díl

15. 2. 2020
|
Délka čtení: 6 min.

V minulém článku jsme si přiblížili institut oddlužení. V dnešním článku se podíváme na to, kde se návrh podává, jakým způsobem můžete závazky splatit a kolik vám musí zůstat na běžné fungování.

Jak a kde se podává návrh?

Aby vám bylo oddlužení povoleno, je potřeba podat tzv. insolvenční návrh na oddlužení, a to k soudu. Ten pak rozhodne, jestli vám oddlužení povolí.

Podání samotného návrhu ale nepodceňujte. Formulář vyžaduje řadu úředně ověřených listin i úředně ověřených podpisů. Pokud si pouze stáhnete formulář, který je na ministerstvu spravedlnosti k dispozici, nějak jej vyplníte a odešlete, budete akorát ztrácet čas. Soud vás upozorní, že řízení nezahájil a musíte doplnit požadované dokumenty.

Jak budete splácet?

Pokud vám soud oddlužení povolí, přidělí vám insolvenčního správce. Pak dochází k jedné ze dvou variant. V té první budou veškeré vaše příjmy chodit k insolvenčnímu správci. Ten vám z těchto peněz pošle tzv. nezabavitelnou částku a zbytek si nechá. Z částky, která mu zůstane, si pak strhne svou měsíční odměnu a zbytek pošle věřitelům.

Druhá varianta je ta, že veškeré příjmy budou chodit na účet vám, ale sami si musíte spočítat, kolik kam máte odeslat. Měsíční odměna insolvenčnímu správci bude stejná, ale pokud se váš příjem mění (byť i o korunu), musíte každý měsíc procentuálně přepočítat, kolik pošlete každému věřiteli peněz.

Pokud peníze zasíláte vy, musí být nejpozději 1. dne následujícího měsíce na účtu věřitele. Rovněž také musíte vést evidenci toho, kam kolik peněz posíláte, a tu následně jednou za čtvrt roku předložit insolvenčnímu správci.

Kolik vám musí zůstat?

Soud vám po dobu probíhání oddlužení ponechá jen nezabavitelnou částku. Ta se liší podle toho, jestli žijete sami nebo ještě vyživujete jiné osoby.

Nezabavitelná částka činí pro rok 2020 celkem 6608 Kč pro vaši osobu. Minimálně tolik vám tedy insolvenční správce musí nechat. Pokud vyživujete nějaké osoby, částka se pak zvyšuje. Za každou vyživovanou osobu se částka navýší o 1652 Kč.

Výsledná částka, se kterou tedy budete žít, činí součet nezabavitelné částky za vaši osobu a součet částek za osoby, které vyživujete.

Úroky a penále možná vůbec nezaplatíte

Pokud vám oddlužení povolí, splácíte pravidelně každý měsíc domluvenou částku, pracujete a s výše uvedeným limitem hospodaříte.

Z vašich dluhů se postupně splácí nejdříve jistina, což je částka, kterou jste si půjčili, a až pak tzv. příslušenství. Tímto příslušenstvím se myslí úroky, smluvní pokuty, penále za včasné nesplácení atd. Toto příslušenství se splácí až naposledy. A to proto, aby různé společnosti nenastavovaly úmyslně vysoké smluvní pokuty ve snaze dostat z klienta co nejvíce peněz, když se dostane do problémů se splácením. V praxi totiž dochází k tomu, že tzv. příslušenství nejspíše vůbec nesplatíte a bude vám odpuštěno.

Oddlužení musí potvrdit soud

O tom, že jste oddluženi a máte čistý štít, musí vždy na konci rozhodnout soud. Činí tak s využitím reportů od insolvenčního správce, který na vás po celou dobu dohlíží.

Pokud insolvenční správce zjistí, že porušujete podmínky oddlužení, může jej zrušit. Pokud naopak soud uvidí, že jste spláceli jak to šlo, ale stejně jste ani za 5 let nesplatili 30 % závazků, může vám i tak zbytek prominout. Snaha a dobrá vůle zkrátka mohou v tomto případě hrát velkou roli.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Peníze kalkulačka daně
    06. března 2025|Jana Březinová
    Novinky v daních a odvodech pro rok 2025 – pro zaměstnance, podnikatele i důchodce

    Rok 2025 přináší několik zásadních změn v daních a povinných odvodech. Mnohé z nich vychází ještě z konsolidačního balíčku, ale vstupují v platnost až nyní nebo se projeví v daňovém přiznání za rok 2024. Máme přehled nejdůležitějších novinek pro zaměstnance, podnikatele i důchodce.

  • Specifika bankovní půjčky - Desky se smlouvami a bankovky
    28. února 2025|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí bonus až 12 000 Kč k elektřině a plynu. Za jakou cenu?

    ČEZ, E.ON nebo innogy vás odmění, pokud využijete jejich bonusovou akci a začnete odebírat jejich elektřinu či plyn. Odměny sahají od 1 000 Kč po 12 000 Kč. Přesná výše závisí na zvoleném dodavateli, komoditě, ceníku a individuální spotřebě. V jistých případech však prémie není výhodná, protože odběratel následně zaplatí vysokou cenu za samotnou energii.

  • 23. února 2025|Petr Woff
    Platba za jistič v roce 2025 zdražila, ale přesto můžete ušetřit na elektřině

    Každý měsíc platíte za energii, kterou máte rezervovanou v elektrickém vedení. I kdybyste nespotřebovali žádnou elektřinu, přesto vaše vyúčtování bude vyšší než nulové. Základní poplatek přitom záleží na velikosti hlavního bezpečnostního vypínače, který máte nainstalovaný před elektroměrem. Platba za jistič každoročně zdražuje, ale svoji útratu můžete snížit.

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • 21. listopadu 2024|Hyponamíru
    Investiční nemovitost v zahraničí: jak ji získat pomocí hypotéky

    Zahraniční nemovitosti získávají na popularitě mezi Čechy, kteří vidí tyto nákupy jako příležitost k rozšíření svého investičního portfolia nebo k rekreaci. Oblíbenými lokalitami se stávají země jako Španělsko, Itálie, Chorvatsko a Rakousko, kde se lidé snaží nalézt nemovitosti s potenciálem pro vlastní bydlení či jako zdroj pasivního příjmu.

  • Nákup páru přes PC
    22. května 2024|Jana Březinová
    Nákup na splátky: Snadná cesta k novému telefonu, nebo k exekuci?

    Nákup na splátky je oblíbenou možností financování elektroniky nebo vybavení domácnosti. Často se ale zapomíná na to, že se jedná o typ půjčky. A někdy velmi nevýhodný. Kdy nákup na splátky (ne)dává smysl? Vychází lépe pronájem zařízení? Nebo raději zvolit úplně jinou alternativu?

  • Mladý pár a společné finance
    31. prosince 2023|Magdaléna Kubečková
    Dokud nás dluhy nerozdělí: Jak řešit finance ve vztahu?

    Mluvíte doma o penězích? Pokud ne, měli byste začít. Téměř polovina partnerů před svými protějšky tají příjmy a výdaje. Tzv. finanční nevěra umí rozbít vztah stejně spolehlivě jako opravdová milenka. Pokud jí chcete předejít, vyložte karty (a nejen platební) na stůl nejpozději před společným stěhováním. Sladit byste měli společné finanční cíle i způsob, jak budete hradit běžné výdaje domácnosti.

  • Žena se sešitem a kasičkou ve tvaru prasátka
    05. prosince 2023|Jana Březinová
    Zdražování nekončí, kde můžete ušetřit?

    Inflace se stále pohybuje kolem 8 %, a tím výrazně zvyšuje životní náklady. Zdražování pokračuje ve všech odvětvích – potraviny, energie, doprava a celá řada dalších produktů a služeb. Jak si s vysokými cenami poradit a kde najít úspory?

  • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
    10. listopadu 2023|Jana Březinová
    Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

    Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

  • Trápení placení na internetu
    06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
    SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

    Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.