Automatický lux pod postelí

Jak funguje chytrá domácnost? Často jen na jedno tlačítko

17. 12. 2020
|
Délka čtení: 7 min.

Jedete domů z práce a nemůžete si vzpomenout, jestli vám v ledničce náhodou nechybí máslo nebo mléko. Otevřete mobil a na dálku se spojíte se spotřebičem, který vám obratem pošle nákupní seznam. I tak může fungovat chytrá domácnost. Jak ji nastavit a na co si dát pozor?

Poslední roky bezesporu patří technologiím, které se staly naší každodenní součástí. Mobilní telefon plný aplikací máme pořád po ruce. Spotřebiče, jež nás v domácnostech obklopují, jsou stále chytřejší – některé s námi už dokonce mluví lidským hlasem a můžeme jim nadiktovat, co vše pro nás mohou udělat. Vznikají chytré čtvrtě, nebo dokonce celá chytrá města, staví se inteligentní domy, které jsou úsporné, využívají obnovitelné zdroje a jsou vybavené smart spotřebiči.

Pohodlný a inteligentní život

Žít v souladu s inteligentními věcmi je veskrze pohodlné. Představte si den, kdy se na vás v práci hrnul jeden úkol za druhým a vy chcete vydechnout v pohodlí svého bytu nebo domu. Nasednete do auta nebo do městského autobusu a s pomocí aplikace v mobilním telefonu si zatopíte, napustíte si plnou vanu a pošlete svému kávovaru zprávu, aby vám přesně v 17.30 přichystal cappuccino. Když odemknete dveře, z kuchyně voní káva a vana je plná teplé vody. Taková scéna není vystřižená z futuristického filmu, ale v řadě domácností je už realitou.

Inteligentní domácnosti vybavené chytrými spotřebiči, které s vámi komunikují na dálku, jsou v některých kruzích poměrně běžnou záležitostí. A jak konkrétně fungují? Příkladem jsou třeba systémy vytápění nebo chlazení řízené na dálku, jež pomáhají šetřit energii. Na dálku můžete ovládat také stahování venkovních rolet nebo vnitřní osvětlení vašeho bytu. Nemusíte se strachovat, že jste zapomněli zhasnout. Současně můžete na dálku simulovat pobyt, i když budete tisíce kilometrů daleko na dovolené – prostě přes mobil na chvíli rozsvítíte světlo v obýváku.

Chytrá domácnost se stará o vás

Jinými slovy, chytrá domácnost nebo chcete-li inteligentní dům reagují na potřeby obyvatel. A společně se spotřebiči a technologiemi zvyšují pohodlí, usnadňují život a zpříjemňují relaxaci nebo zábavu. Ruku v ruce s tím jde vyšší bezpečnost, nižší náklady na provoz, snižování spotřeby energií, a tedy i emisí. Chytrá domácnost dokáže zajistit optimální vnitřní prostředí, takže vám doma není ani horko, ani zima, navíc je uvnitř příjemný a čerstvý vzduch.

Výhodou je, že o chytrou domácnost se nemusíte starat, protože je to ona, kdo se stará o vás. Vše zpravidla funguje přes jednotný systém a díky internetovému připojení. Ovládání chytré domácnosti probíhá přes mobilní telefon, a pokud se vše jednou dobře nastaví, jde o jednoduchou záležitost.

Součástí chytré domácnosti je několik klíčových věcí:

  • stabilní, dostatečně rychlé a zabezpečené internetové připojení s Wi-Fi,

  • chytrý telefon, který obsahuje aplikaci od vybraného dodavatele,

  • chytrý produkt od některého z dodavatelů (Google Home, Amazon Alexa, Apple HomeKit a další).

Chytrá domácnost pak v sobě integruje všechny domácí spotřebiče a přístroje: myčku, pračku, sušičku, sporák a troubu, kávovar, robotický vysavač nebo robotický mop, osvětlení, termostaty, kotel a topná tělesa, bezpečnostní kamery a zámky, televizory, rádio a hi-fi soustavy, smart zásuvky, různé senzory, domácí meteostanice a další vybavení.

Konkrétně pak inteligentní systém v domácnosti pomáhá:

  • zajistit běžný provoz,

  • zabezpečit dům nebo byt,

  • vytápět, chladit a větrat,

  • svítit a regulovat světlo,

  • využívat chytré spotřebiče,

  • zapojit hlasové asistenty,

  • šetřit energii.

Jaká bude vaše chytrá domácnost

Co konkrétně vám chytrá domácnost přinese, záleží jen na vás. Každá rodina má jiné potřeby, jimž lze smart bydlení přizpůsobit. Možnosti jsou téměř neomezené a stále se posouvají. Záleží jen na vás, jaké aspekty inteligentní domácnosti jsou pro vás důležité a co využijete.

Ráno vás například místo budíku může probudit jemná hudba a místo prudkého světla se lampy budou pomalu a lehce rozsvěcovat, zatímco v kuchyni už bude kávovar připravovat čerstvou várku kávy. Zatímco na noc se topení samo ztlumí, po ránu se teplota automaticky zvýší a po vašem odchodu do práce se zase sníží. Bezpečnostní senzory mohou hlídat celý dům či byt, zatímco vy budete v kanceláři v klidu pracovat.

Cestou domů se zastavíte nakoupit a otevřete si v mobilu nákupní seznam, který vám poslala vaše lednička. Vejdete do vytopeného a vyvětraného bytu. Chytrý zámek se za vámi sám zamkne, rolety se zatáhnou a světlo se rozsvítí. Chytrá televize vám nabídne přehrání oblíbeného seriálu. A pokud se vám cokoli z toho nelíbí, můžete vzít do ruky mobil a nastavení změnit.

Infografika zájmu chytrých zařízení

Technologie pro chytrou domácnost

Aby chytrá domácnost fungovala, a vy jste tak mohli zažít ideální scénář, který jsme právě popsali, je nutné nejprve pečlivě vybrat technologie a spotřebiče a vše nastavit na míru svým potřebám. Jen tak bude ovládání snadné a intuitivní, vy budete mít dokonalý přehled o všem, co se u vás doma děje a zároveň se sníží vaše provozní náklady.

Při přechodu na chytrou domácnost nemusíte kopat do zdí a pořádat velkou rekonstrukci. Většinou postačí instalovat „krabičku“, která zajistí propojení všech přístrojů, a stáhnout si do mobilního telefonu příslušnou aplikaci. Zapomenout pak můžete na množství různých dálkových ovladačů. Svoji inteligentní domácnost budete ovládat jen přes smartphone (nebo dokonce s pomocí svého hlasu), a to díky centrálnímu systému, jako je Google Assistant, Amazon Alexa či Apple HomeKit.

Tyto centrální systémy neboli jednotky jsou pomyslným mozkem chytré domácnosti a někdy bývají označovány také slovem hub. Jsou propojené s routerem (internetem) a ke komunikaci s ostatními komponenty využívají takzvané protokoly.

Mějte na paměti, že chcete-li mít skutečně funkční chytrou domácnost, musí všechny její prvky podporovat stejný protokol. Například Wi-Fi produkty, tedy spotřebiče, jež lze připojit na internet, snadno propojíte se svým domácím routerem. Produkty pracující na radiových vlnách (ZigBee nebo Z-Wave) ale budou potřebovat speciální centrální jednotku. Další možností jsou produkty spolupracující přes Bluetooth.

Při nastavení chytré domácnosti můžete pracovat s různými situacemi, takzvanými chytrými scénáři. Dopředu si vše nastavíte, a tak se zrychlí a usnadní ovládání veškerého dění v domácnosti. Ve chvíli, kdy vybraný profil aktivujete, spustí centrální jednotka sekvenci příkazů, jimiž ovládá několik zařízení najednou.

Příklady scénářů:

  • Ráno: Budí vás hudba, světlo se rozsvěcuje, zapíná se rychlovarná konvice, zvyšuje se teplota na termostatu.

  • Den: Po odchodu do práce teplota na termostatu klesá, v době levnějšího tarifu se zapíná myčka a pračka, vyjíždí robotický vysavač, kolem čtvrté odpoledne vám lednička posílá nákupní seznam.

  • Podvečer: Je zatopeno, kávovar vám připravil vaši odpolední kávu, vracíte se do uklizeného bytu, zamyká se hlavní vchod, zatahují se žaluzie.

  • Noc: Světla jsou zhasnutá, zámky zamčené, teplota na termostatu na noc klesá, dům ztichl, pracují jen bezpečnostní kamery a systémy.

To jsou jen příklady některých scénářů fungování chytré domácnosti. Ve své podstatě využívají automatizace, tedy systému, který pracuje i bez vás – spotřebiče jsou spouštěny, ovládány a vypínány, aniž byste na to museli myslet. Naopak, při správném nastavení inteligentních systémů budou dělat vše správně – například když se otevře okno, vypne se topení, když se otevřou vstupní dveře, rozsvítí se světlo v chodbě a tak dále. Vše povede ke komfortnímu a úspornému bydlení.

Rizika chytré domácnosti

Zatím jsme představili hlavně výhody chytré domácnosti. Jenže jako vše na světě, i inteligentní systémy s sebou nesou nevýhody, rizika nebo přinejmenším výzvy, na které je třeba při instalaci pamatovat.

Jednou z nevýhod jsou vyšší pořizovací náklady, protože investice do moderních technologií přece jen něco stojí. Pak je třeba pamatovat na kompatibilitu jednotlivých zařízení, spotřebičů a komponentů. Výrobci totiž mohou používat vlastní komunikační protokoly a standardy, což spolupráci různých zařízení napříč značkami a výrobci ztěžuje. Řešením může být nakupování systémů a přístrojů pouze od jedné firmy.

Protože všechna zařízení fungují na elektřinu, může být nepříjemný výpadek proudu. Kvalitní chytré systémy ale na tento scénář bývají většinou připraveny. Pomoci může i záložní zdroj. Navíc, delší výpadky dodávek elektřiny na většině území České republiky hrozí spíše výjimečně. Zároveň je rozumné myslet na zabezpečení vůči kybernetickým hrozbám. Při výběru jednotlivých komponentů se proto zajímejte, zda při vzájemné komunikaci využívají některou z forem šifrování. Také domácí Wi-Fi by měla být maximálně možně zabezpečená a nejlépe rovněž šifrovaná.

Znepříjemnit fungování chytré domácnosti může i příliš složité ovládání a nastavení. Tomu lze předejít vhodným nastavením různých scénářů a co nejjednodušším ovládáním – například přes mobilní telefon.

Prognóza vývoje prodeje chytrých zařízení

Zdroj: International data Corporation

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • 23. února 2025|Petr Woff
    Platba za jistič v roce 2025 zdražila, ale přesto můžete ušetřit na elektřině

    Každý měsíc platíte za energii, kterou máte rezervovanou v elektrickém vedení. I kdybyste nespotřebovali žádnou elektřinu, přesto vaše vyúčtování bude vyšší než nulové. Základní poplatek přitom záleží na velikosti hlavního bezpečnostního vypínače, který máte nainstalovaný před elektroměrem. Platba za jistič každoročně zdražuje, ale svoji útratu můžete snížit.

  • Vývoj ceny elektřiny
    24. ledna 2025|Petr Woff
    Ceníky elektřiny a plynu pro rok 2025: Vyberte si levnější tarif!

    Žárovky svítí a kotle vytápějí stejně jako vloni, ale na energetickém trhu mezitím proběhly zásadní změny. Od Nového roku 2025 zdražily distribuční poplatky, zatímco zlevnily samotné energie. Proto srovnejme aktuální ceníky elektřiny a plynu! Celkové průměrné ceny klesly, nicméně individuální útrata závisí na vybraném dodavateli a tarifu. Přepočítáme vám nabídky od společností ČEZ, E.ON, innogy a dalších.

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    07. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Bojler
    17. prosince 2023|Vendula Flassig Vrablová
    Kotel na ohřev vody: Který je nejlepší pro vás?

    Vybrat ideální způsob ohřevu vody není jednoduché, do rozhodování vstupuje celá řada parametrů. Je lepší ohřívat vodu elektřinou nebo plynem? Co vyjde levněji? A dáte přednost zásobníku nebo průtokovému ohřívači? Záleží na vašem životním stylu i počtu osob v domácnosti. Mrkněte, jak si kotel na ohřev vody vybrat, ať už vám teplá voda doma nikdy nedojde!