Policista na silnici a projíždějící autobus

Jak funguje bodový systém v ČR?

31. 5. 2021
|
Délka čtení: 5 min.

Letos tomu bude už 15 let, co byl v Česku spuštěn bodový systém. Ačkoliv se od začátku potýkal s kritikou, dobře se osvědčil a v zákoně o silničním provozu má své místo jisté. Jak vlastně bodový systém funguje a jaké změny se chystají?

Současný bodový systém

Bodový systém v Česku funguje od 1. července roku 2006. Zákonodárci se při jeho tvorbě inspirovali v zahraničí, kde se bodové hodnocení používá už dlouhé roky. Například ve Velké Británii bodový systém funguje už od roku 1982 a v sousedním Německu dokonce od roku 1974.

Cílem bodového systému je sledovat opakované páchání přestupků a vyřazovat z provozu řidiče, kteří konstantně nedodržují předpisy. Přestupky jsou v rámci bodového systému rozděleny do pěti skupin podle závažnosti. Obdržet můžete 2, 3, 4, 5 nebo 7 bodů.

Mezi přestupky s nejvyšší sazbou patří nedovolené předjíždění, ujetí od dopravní nehody nebo jízda pod vlivem návykových látek. Body se v případě spáchání více přestupků najednou nesčítají a udělují se pouze za nejzávažnější prohřešek. Každý řidič může nasbírat maximálně 12 bodů.

Co když dosáhnu hranice 12 bodů?

Po nasbírání 12 trestných bodů čeká řidiče zákaz řízení na 12 měsíců. Po obdržení písemné žádosti od úřadu je nutné do 5 dnů odevzdat řidičský průkaz. Jakmile roční zákaz řízení skončí, o řidičský průkaz je možné znovu požádat. Nový řidičák ale vybodovaní šoféři nedostanou jen tak. Musí absolvovat přezkoušení odborné způsobilosti v autoškole, lékařskou prohlídku a dopravně psychologické vyšetření.

Jak můžu zjistit počet nasbíraných bodů?

Příslušný úřad řidiče kontaktuje až po dosažení 12bodové hranice. Proto je dobré si stav bodů průběžně kontrolovat. Bodový systém nabízí několik způsobů, jak zjistit počet bodů.

Ověření zdarma a online je možné:

K přihlášení do online služeb můžete využít datovou schránku, eObčanku nebo třeba bankovní identitu. K rychlému ověření bodového konta vám tak stačí přístup do internetového bankovnictví některé z podporovaných bank (Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka a MONETA Money Bank).

Pokud online služby nemůžete využít, máte několik dalších možností:

  • výpis z bodového hodnocení řidičů získáte na kontaktních místech CzechPoint,

  • každý úřad s rozšířenou působností umí vystavit výpis z evidenční karty řidiče.

Na CzechPointu si vystačíte pouze s dokladem totožnosti a výpis si okamžitě odnesete. Poplatek je 100 Kč za první stranu a 50 Kč za strany následující. Při vyřizování na úřadě vás čeká vyplňování formuláře a na výpis můžete až 30 dní počkat. Žádosti jsou ale zpravidla vyřizovány na počkání. Poplatek je 15 korun za první stranu a 5 korun za každou další.

Kdy se body odečítají?

Existují dvě cesty, jak se nasbíraných bodů můžete zbavit. První variantou je automatické odečtení bodů, ke kterému dochází po 12 měsících bez spáchaného přestupku. Za vzorné chování se odečítají 4 body.

Druhou cestou je absolvování školení bezpečné jízdy. Tím můžete projít jednou za kalendářní rok, pokud na kontě nemáte více než 10 bodů a nespáchali jste žádný závažný přestupek ohodnocený 6 nebo 7 body. Úspěšně dokončeným školením své konto snížíte o 3 body.

Bodový systém čekají změny

Ministerstvo dopravy už několik let pracuje na novém bodovém systému, který by měl být jednodušší a přehlednější. Jeho spuštění se plánuje na 1. ledna roku 2022.

Jdeme po vzoru západních zemí, kde v současnosti kladou větší důraz na nejčastější prohřešky jako je nevěnování se řízení kvůli telefonování, vysoké překročení rychlosti, alkohol za volantem. Přísněji se tak postihuje záměrné porušování předpisů, kdy cílem je vyloučit tzv. piráty silnic z provozu.cílem je vyloučit tzv. piráty silnic z provozu. Bodový systém má působit preventivně a být pro řidiče srozumitelný,“ komentoval nadcházející změny ministr dopravy Karel Havlíček.

Auto v podvečerním svitu

Co konkrétně nový bodový systém přinese?

Méně závažné přestupky se budou trestat menším počtem bodů, nižší pokutou a policisté je budou moci řešit také domluvou. Mezi tyto prohřešky se řadí například špatné parkování, překročení rychlosti o maximálně 10 km/h, nerozsvícená světla nebo zapomenuté doklady.

Tresty za vážné prohřešky se naopak zpřísní. Nový bodový systém bude tvrdě trestat řízení pod vlivem alkoholu či drog, vjíždění na železniční přejezd přes zákaz, telefonování za volantem, překročení rychlosti o více než 40 km/h nebo jízdu bez bezpečnostního pásu. Zákaz řízení bude nově možné udělit až na tři roky, což je o rok více než nyní.

Zpřísnění dolehne také na nové řidiče. Dva roky po získání řidičského průkazu totiž budou mít k dispozici pouze 6 bodů. Stačí tedy spáchat jeden vážnější prohřešek a s řidičákem se mohou rozloučit.

Počítá se také s modernizací systémů. Už nyní stav svého bodového konta najdete v Portálu občana, nově byste ale o změnách mohli být informování také přes e-mail, SMS či datovou schránku. Měla by tak odpadnout starost s proaktivním sledováním počtu nasbíraných bodů.

Zjednodušené bodové sazby i pokuty

V rámci zjednodušení se v novém bodovém systému počítá pouze se 3 bodovými sazbami a pevně danými pokutami. Řidiči mohou vyfasovat následující tresty:

  • 2 body s pokutou 1 500 Kč,

  • 4 body s pokutou 2 500 Kč,

  • 6 bodů s pokutou 5 000 Kč.

Pokuty udělované ve správním řízení zůstanou vyšší a v případě nejzávažnějších přestupků mohou dosahovat až 75 000 Kč. Velké prohřešky se tak můžou opravdu prodražit.

Nejlepší nabídky autopojištění na jednom místě

Srovnáme vám nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Vámi vybrané pojištění vám naši specialisté pomůžou sjednat do několika minut.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • volant auta
    24. ledna 2025|Jana Březinová
    Novinky pro řidiče v roce 2025: Kompletní průvodce změnami

    Rok 2025 je pro řidiče opět plný novinek, které ovlivní nejen jejich peněženky, ale i každodenní provoz na silnicích. Dálniční známka zdražuje, rozšiřují se funkce Portálu dopravy a pravděpodobně vzroste cena povinného ručení.

  • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
    10. října 2024|Petr Pohůdka
    Co najdete v technickém průkazu?

    Česká republika se digitalizuje a pociťují to i řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstává ve fyzické formě, ale dočkal se mnoha změn. Jaké informace se v něm nachází?

  • 16. září 2024|Jana Březinová
    Změny pro řidiče od 1. října 2024: Další novinky v povinném ručení

    Rok 2024 je pro řidiče plný změn. Od 1. října 2024 přichází další várka z nich, tentokrát se týkají povinného ručení. Nově bude nutné pojištění vozidla zaplatit hned při sjednání, jinak nebude platné. Na druhou stranu už u sebe řidiči nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další novinky na řidiče čekají?

  • technická kontrola vozu
    26. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Vše, co potřebujete vědět o STK

    Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

  • motorka vedle auta
    26. dubna 2024|Jana Březinová
    Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

    Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
    30. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit prasklé čelní sklo

    Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

  • 24. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit nabourané auto na parkovišti

    Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

  • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
    19. března 2024|Petr Pohůdka
    Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

    I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?