digitalni elektromer

Jak číst data z elektroměru? Vysvětlíme vám vysoký i nízký tarif

3. 2. 2022
|
Délka čtení: 8 min.

Vytáhněte svoji poslední fakturu za elektřinu a nakoukněte do elektroměrové skříně, abyste nebyli ošklivě překvapení příštím vyúčtováním. Jednoduchým propočtem zjistíte, jestli je vaše spotřeba stabilní, nebo se výrazně změnila. Poradíme vám, kde najít potřebné měřidlo a jak číst data z elektroměru.

Na střechách rodinných domů sice přibývají solární panely, ale dominantním zdrojem elektrické energie zůstávají centrální distribuční soustavy. A zatímco Katařané díky svému ropnému a plynovému bohatství odebírají elektřinu zadarmo, Češi dostávají průběžné účty. Výsledná cena záleží zejména na vaší spotřebě, ačkoli důležitou roli hraje také region, velikost hlavního jističe, distribuční sazba a vybraný dodavatel.

Elektroměrová skříň, aneb kde najdu elektroměr

Místní distribuční společnost (ČEZ Distribuce, EG.D či PREdistribuce) neustále měří spotřebu každého odběrného místa. Aktuální data uvidíte, až otevřete přidělenou elektroměrovou skříň. Bývá umístěna na okraji soukromého pozemku, zvenčí na obvodové zdi rodinného domu nebo na společných chodbách v paneláku. Ochranný kryt otevřete například univerzálním „klíčem”.

elektromerova skrin


Přístroj na fotografiích nese výrobní číslo 22533581. Nemá pohyblivý otáčecí číselník, nýbrž pevný displej, takže jde o digitální elektroměr. Spotřebu elektrické energie měří pouze ve vysokém tarifu (VT) a zatím napočítal 9 781 kWh.

elektromer foto

Jak funguje mechanické, digitální a chytré měření

V elektroměrové skříni uvidíte jističe, které chrání vaši domácí elektroinstalaci před přetížením. Nyní však zaostřeme na elektroměr. Pravděpodobně máte nainstalované digitální počítadlo, ačkoli na některých adresách stále ještě fungují starší mechanické typy a jinde se zavádějí nejnovější „inteligentní” měřidla.

  • Elektromechanický (indukční) elektroměr má jeden či dva pohyblivé (otáčecí) číselníky, nebo dokonce ručičky, podobně jako tradiční hodiny. Není nejspolehlivější, protože podvodníčci používají magnet, aby čísla zabrzdili anebo přetočili zpátky, a následně měli vyfakturovanou nižší spotřebu.

  • Digitální (elektronický, statický, impulzní) elektroměr má pevný displej, podobně jako „digitálky”, nelze ovlivnit magnetem. Ale odečty probíhají postaru, osobně, pomalu. Pokud technici distribuční společnosti nestíhají a dlouho nepřijedou, vaši roční nebo dvouletou spotřebu pouze odhadnou. 

  • Chytré měření (Smart Metering) zobrazuje data na digitálním displeji, a navíc každodenně dálkově posílá aktuální report odpovědnému distributorovi.

 

Chci výhodnější elektřinu

Kolik aktuálně zaplatíte za elektřinu?

Zjistěte, jaké ceny elektřiny momentálně nabízí jednotliví dodavatelé.

Pro identifikaci slouží výrobní a evidenční číslo

V bytových domech, na sdílených chodbách, objevíte více elektroměrů. Každý má unikátní výrobní a taky evidenční číslo. Minimálně jeden identifikátor dohledáte na samotném elektroměru i na faktuře.

  • Výrobní číslo bylo přístroji přiděleno jeho výrobcem. Má 5 až 9 znaků, které následují za zkratkou N., No. či Nr.

  • Evidenční číslo bylo měřidlu přidáno místním distributorem. Začíná značkou distribuční společnosti (většinou ČEZ, v jižních okresech EG.D alias E.ON, v Praze PRE).

Rozlišujeme vysoký (T1) a nízký (T2) tarif

Míříme do finiše, konečně odpovíme na úvodní otázku, jak číst data z elektroměru. Ještě však odlišme vysoký (dražší) a nízký (zlevněný) tarif.

  • Vysoký tarif musí stačit domácnostem, které elektřinou neohřívají vodu ani nevytápějí, takže patří do distribuční sazby D01d či D02d. Na digitálním elektroměru mají obvykle jediný displej, kde snadno vyčtou svoji spotřebu.

  • Nízký tarif znamená víkendovou nebo každodenní několikahodinovou úsporu. Elektřinu zlevňuje chatařům a domácnostem, které používají náročnější elektrospotřebiče (bojler, přímotop, akumulační kamna, tepelné čerpadlo, elektromobil) a patří do vyšší distribuční sazby (například D26d). Příslušný dvoutarifní elektroměr rozlišuje spotřebu ve vysokém tarifu (označenou T1, 1, I., VT či V) a v nízkém tarifu (T2, 2, II., NT či N). Obě hodnoty zobrazuje střídavě na jednom displeji, nebo zvlášť na dvou displejích.


Jednoduchá matematika, neboli jak odečíst elektroměr

Technici distribučních společností obyčejně opíšou aktuální hodnoty a odcházejí. Elektroměry se automaticky nevynulují, přičítají každou další kilowatthodinu (kWh) spotřebované elektrické energie. Buďto zobrazují pouze celá čísla, nebo jsou přesné na desetiny, avšak nerozlišují mezi loňským a letošním rokem. Takže od aktuální naměřené souhrnné spotřeby odečtěte stav elektroměru, zachycený v poslední faktuře. Ale pozor, když srovnáváte kilowatthodiny a tisícinásobné megawatthodiny (MWh)!

Trápí vás vysoké účty za elektřinu?

Srovnejte si nabídky dodavatelů elektřiny v naší kalkulačce a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější.


Příklad: Elektroměr dneska ukazuje 5 000 kWh ve vysokém tarifu a 15 000 kWh v nízkém tarifu. Distributor vloni touto dobou zaznamenal 3 000 kWh a 9 000 kWh. Tudíž spotřeba za poslední rok vychází na 2 000 kWh (5 000 - 3 000 kWh) ve VT a 6 000 kWh (15 000 - 9 000 kWh) v NT. Jenomže naposledy byly fakturovány 1 MWh/rok (= 1 000 kWh/rok) ve vysokém a 3 MWh/rok (= 3 000 kWh/rok) v nízkém tarifu. Buďto spotřeba razantně stoupla, nebo se někam vloudila chyba.

Pokud máte pochybnosti, reklamujte fakturu, případně požádejte o mimořádné vyúčtování. Obojí zařizuje vámi preferovaný dodavatel. U distributora můžete reklamovat samotný elektroměr. Ale v případě, že se neprokáže jeho závada, zaplatíte náklady za revizi.

Sdílet článek

Související články

  • Žena plní pračku špinavým prádlem
    22. dubna 2025|Jana Březinová
    Jakou spotřebu mají nejpoužívanější spotřebiče v domácnosti?

    Úspor za elektřinu často dosáhnete i malou změnou. Třeba tím, že doma najdete největší energetické žrouty a omezíte jejich spotřebu správným používáním. Někdy se vyplatí vyměnit i celý spotřebič za úspornější model. Víte, který spotřebič má nejvyšší spotřebu?

  • Plynovod s plynovou elektrárnou v pozadí
    21. dubna 2025|Petr Woff
    Emisní povolenky budou povinné taky pro zemní plyn, ale přesto můžete na energiích ušetřit

    Evropská unie nařizuje uhelným a plynovým elektrárnám, aby platily za oxid uhličitý, který vypouštějí do vzduchu. Průmyslníci proto povinně kupují takzvané emisní povolenky. Stejná povinnost zanedlouho dopadne také na dodavatele zemního plynu, který pravděpodobně znovu zdraží. Jestli chcete levnější energie, přejděte na výhodnější ceník, nebo využijte dotace na zateplení a chytré technologie.

  • Energetické třídy spotřebičů - žárovka s rozdělením energetických tříd
    08. dubna 2025|Jana Březinová
    Energetické třídy spotřebičů: Jak se v nich vyznat a které zařízení je největší žrout elektřiny?

    Abyste si mohli porovnat energetickou náročnost spotřebičů, označují se energetickými štítky. Od roku 2021 se používá nová stupnice od A do G pro pračky, myčky, lednice, televize a žárovky. Letos se zavádí i pro sušičky a smartphony. Jak se ve štítcích vyznat?

  • Dostat ze smlouvy maximum - dvě osoby se radí o smlouvě
    06. března 2025|Petr Woff
    Automatická prolongace smlouvy: Co to znamená a jaká máte práva?

    Elektřinu a teplo potřebujete celý život. Smlouvy, na základě kterých odebíráte energie, jsou proto uzavírány na dobu neurčitou, nebo se průběžně obnovují. Automatická prolongace znamená, že se vaše smluvní závazky prodlužují tak dlouho, dokud nedáte výpověď. Pokud chcete přejít k levnějšímu dodavateli, využijte zákonné výpovědní lhůty.

  • Specifika bankovní půjčky - Desky se smlouvami a bankovky
    28. února 2025|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí bonus až 12 000 Kč k elektřině a plynu. Za jakou cenu?

    ČEZ, E.ON nebo innogy vás odmění, pokud využijete jejich bonusovou akci a začnete odebírat jejich elektřinu či plyn. Odměny sahají od 1 000 Kč po 12 000 Kč. Přesná výše závisí na zvoleném dodavateli, komoditě, ceníku a individuální spotřebě. V jistých případech však prémie není výhodná, protože odběratel následně zaplatí vysokou cenu za samotnou energii.

  • 23. února 2025|Petr Woff
    Platba za jistič v roce 2025 zdražila, ale přesto můžete ušetřit na elektřině

    Každý měsíc platíte za energii, kterou máte rezervovanou v elektrickém vedení. I kdybyste nespotřebovali žádnou elektřinu, přesto vaše vyúčtování bude vyšší než nulové. Základní poplatek přitom záleží na velikosti hlavního bezpečnostního vypínače, který máte nainstalovaný před elektroměrem. Platba za jistič každoročně zdražuje, ale svoji útratu můžete snížit.

  • Žena jde bosa po vyhřívané podlaze
    07. února 2025|Jana Březinová
    Podlahové topení: Jaké má výhody a nevýhody?

    Ráno vyskočíte z postele a došlápnete na příjemně vyhřátou podlahu. V koupelně se můžete procházet po dlažbě naboso, aniž by vás studily nohy. Zní vám to jako splněný sen? Pak by se vám mohlo líbit podlahové topení. Zjistěte, jaké má výhody a nevýhody, a na kolik vás vyjde instalace i provoz.

  • Vývoj ceny elektřiny
    24. ledna 2025|Petr Woff
    Ceníky elektřiny a plynu pro rok 2025: Vyberte si levnější tarif!

    Žárovky svítí a kotle vytápějí stejně jako vloni, ale na energetickém trhu mezitím proběhly zásadní změny. Od Nového roku 2025 zdražily distribuční poplatky, zatímco zlevnily samotné energie. Proto srovnejme aktuální ceníky elektřiny a plynu! Celkové průměrné ceny klesly, nicméně individuální útrata závisí na vybraném dodavateli a tarifu. Přepočítáme vám nabídky od společností ČEZ, E.ON, innogy a dalších.

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    07. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.