Sankce - hypotéka - předčasné splacení

Jak banka posuzuje příjem OSVČ u žádosti o hypotéku? - 2. díl

24. 3. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

V minulém článku jsme se podívali na typy hypoték a způsob dokládání příjmů u osob samostatně výdělečně činných (OSVČ). Nyní si přiblížíme další specifika, která se s hypotékou u OSVČ pojí.

Potvrzení o provádění povinných odvodů

Banka bude k žádosti o hypotéku chtít připojit i vaše živnostenské oprávnění, tedy živnostenský list a případně koncesi.

A dále je potřeba doložit potvrzení o zaplacení daně a potvrzení z České správy sociálního zabezpečení a ze zdravotní pojišťovny o tom, že na jejich účet provádíte pravidelné platby. Podle toho totiž banka pozná, jak vysoké jsou vaše odvody. Ty vám následně z vašeho příjmu odečte, aby pro účely hypotéky posuzovala pouze vás čistý zisk.

Máte vysoké obraty? Využijte toho

Pokud máte vysoké obraty, ale ne až tak velký zisk, můžete žádat o hypotéku u banky, která posuzuje žadatele právě podle obratu. Z něj vám pak započítá 15 - 30 % jako čistý roční příjem. Počítejte ale s vyšší úrokovou sazbou, protože poskytnou hypotéku na základě obratu je pro banku rizikovější. Takové řešení se tak vyplatí spíše podnikatelům, kteří mají obrat nad 1 000 000 Kč ročně.

Potvrzení o bezdlužnosti

Pokud žádáte o půjčku jakožto podnikatel, budete možná muset doložit i potvrzení o bezdlužnosti vůči Finančnímu úřadu. To vám za poplatek vystaví samotný Finanční úřad, a to do 30 dnů. Standardně však lhůta bývá kratší a potvrzení můžete získat i za týden.

Výjimkou jsou situace, kdy vlastníte více nemovitostí v různých krajích či okresech. V takovém případě se celé vystavení potvrzení protáhne. Finanční úřad totiž musí obeslat svá pracoviště a ode všech získat potvrzení o tom, že nikde nedlužíte na dani z nemovitosti.

Triky, které žadatelé zkouší, a banky na ně neskáčou

Češi jsou národ vychytralý, a často tak vymýšlí způsoby a varianty, jak trochu obejít systém. Jednou z dlouho kolovaných rad byla i ta, že žadatel o hypotéku jednoduše upraví své daňové přiznání. Legálně samozřejmě. Trik spočíval v tom, že podnikatel využívající výdajový paušál jej jednoduše jeden rok nevyužije.

Místo výdajového paušálu prokáže skutečné zisky, které jsou vyšší, následně zaplatí vyšší daň z příjmů, ale odměnou mu díky vyšším ziskům bude i vyšší hypotéka a lepší úrok.

Banky ale časem tuto fintu odhalily a dnes už se často mnohem více pídí i po tom, jak a v čem podnikáte, kolik doopravdy vyděláte, sleduje životní minimum vaší domácnosti atd.

Dobrá rada se může hodit

V případě OSVČ je žádost o hypotéku vždycky trochu komplikovanější než u zaměstnanců. Někdy se proto doporučuje poradit se se schopným finančním poradcem, který zná nabídky různých bank a měl by mít přehled, co pro vás bude nejvýhodnější.

Pokud ale finančním poradcům nevěříte, nebo jejich služeb využít nechcete, je ideální udělat si vlastní průzkum trhu, obrátit se na několik bank a poptat se, jak budou hodnotit vaše příjmy a jaké mají podmínky.

Podmínky hypotéky - příjem

Jak banka váš příjem bude posuzovat?

Jakmile dodáte veškeré doklady, začne banka posuzovat váš příjem. Vycházet přitom bude z vašich celkových příjmů, z uplatněných výdajů, z daňového základu a zaplacené daně z příjmu, a také z povinných odvodů na sociální a zdravotní pojištění, které jste museli doložit.

Výše jsme si uvedli, že banky vám neuznají situaci, kdy standardně uplatňujete výdaje pomocí paušálu, ale nově jste přešli na skutečně vynaložené výdaje, čímž vám stoupl zisk. Na druhou stranu ale banky ví, že paušální výdaje jsou často vyšší než ty reálné, a tak často žadatelům započítají pomocí různými koeficienty vyšší příjem, než jaký po uplatnění výdajového paušálu mají.

Pokud jste doložili i výše zmíněné vlastnické listy a příjem z pronájmu nemovitostí, započítají vám banky až 70 % z nájmu do vašich příjmů, což vám také výrazně pomůže.

Dejte si však pozor na situaci, kdy byste o hypotéku žádali s tím, že vaše primární příjmy jsou právě z pronájmu. Samozřejmě i v takové chvíli hypotéku dostanete, ale pravděpodobně jen do výše 70 % LTV (zástavní hodnoty nemovitosti).

Doklady ke kupované nemovitosti

Kromě toho budete muset doložit nějaké podklady ke kupované nemovitosti. Zejména stavební povolení, územní rozhodnutí, geometrický plán a výpis z katastru nemovitostí. Doložit musíte i ocenění nemovitosti, které většinou musí provést odhadce, kterého má banka nasmlouvaného. V některých případech si ale banka tyto informace obstará sama, a vám tak jedna starost odpadne. Pokud si úvěr budete brát na rekonstrukci vaší stávající nemovitosti, bude banka chtít doložit i smlouvu o dílo.

Je úvěr účelový či nikoli?

Pokud žádáte o neúčelový úvěr, tedy o americkou hypotéku, je pro vás situace snazší, protože nebudete dokládat, na co chcete peníze použít. V případě účelového úvěru je ale potřeba doložit ještě dokument, ve kterém je popsáno, na co budou dané peníze použity. V případě, že žádáte o úvěr a ručíte jinou nemovitostí, je potřeba doložit i vlastnické právo k této nemovitosti.

Každá banka postupuje trochu jinak

Velmi pravděpodobně po vás banka či instituce, u které budete o půjčku žádat, nebude chtít všechny vyjmenované doklady. Každá banka má pravidla nastavena trochu jinak, a tak se může stát, že bude každá vyžadovat jinou kombinaci dokladů. Naopak už by po vás ale v bance neměli chtít nic navíc. Při žádosti se proto vždy dopředu informujte, které z uvedených dokladů po vás budou požadovat.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • cena hypotéky
    18. března 2025|Hyponamíru
    Kde v ČR je nájem výhodnější než splátka hypotéky: Analýza trhu

    Hypotéky v Česku v posledních měsících zlevňují, zatímco nájmy pokračují ve svém růstu. Tento vývoj vedl k postupnému zmenšování rozdílu mezi splátkou hypotéky a nájemným, což vytváří zajímavé příležitosti pro ty, kteří zvažují koupi vlastního bydlení. Rok 2025 přináší nové možnosti v mnoha lokalitách, kde se vlastní bydlení na hypotéku stává finančně výhodnějším než dlouhodobý pronájem bytu.

  • Peníze kalkulačka daně
    06. března 2025|Jana Březinová
    Novinky v daních a odvodech pro rok 2025 – pro zaměstnance, podnikatele i důchodce

    Rok 2025 přináší několik zásadních změn v daních a povinných odvodech. Mnohé z nich vychází ještě z konsolidačního balíčku, ale vstupují v platnost až nyní nebo se projeví v daňovém přiznání za rok 2024. Máme přehled nejdůležitějších novinek pro zaměstnance, podnikatele i důchodce.

  • Jaké jsou úrokové sazby hypoték - dřevěná procenta a baráček na stole
    15. května 2024|Jana Březinová
    Úrokové sazby hypoték 2024

    Úrokové sazby hypoték pozvolna klesají, ale nesnižují se tak rychle, jak by naznačoval vývoj sazeb ČNB. V průměru si hypotéku sjednáte s úrokovou sazbou 5,57 %. Do konce roku 2024 by nabízené sazby mohly začínat čtyřkou, v roce 2025 dokonce trojkou. Další vývoj závisí na situaci v ČR i ve světě.

  • Odhad ceny nemovitosti
    27. září 2023|Jana Březinová
    Odhad nemovitosti: Kolik stojí a kde ho získáte zdarma?

    Za odhad nemovitosti zaplatíte od 1 500 Kč do 8 000 Kč. Cena závisí hlavně na tom, kdo odhad vypracuje. Jaký typ ocenění nemovitosti je nejlevnější a kde ho získáte zcela zdarma?

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Muž na kalkulačce přepočítává výdaje
    01. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Kdy začít s refinancováním: kdo se nestará, ten přeplácí

    Víte, že snížení splátek o 200 Kč měsíčně vám uspoří 12 000 Kč při pětileté fixaci? Nemusíte přitom čekat až na konec fixace: mohli byste hypotéku hodně přeplatit. Refinancování je výhodné, když se sníží úrokové sazby, získáte lepší práci nebo vzroste hodnota vaší nemovitosti. My vám poradíme, jak na to.

  • Rodina na výletě v přírodě
    17. července 2023|Nikola Zatloukalová
    8 tipů na rodinnou zábavu, které nezatíží vaši peněženku

    Léto je v plném proudu a děti, které nejsou na táboře nebo u prarodičů, je nutné nějak zabavit. A protože děti milují různorodý program, může být neustálé vymýšlení nějaké zábavy náročné nejen psychicky a fyzicky, ale také finančně. I proto jsme pro vás připravili hned 8 tipů na levnou zábavu pro celou rodinu.

  • Žádost o hypotéku krok za krokem - krabice, obývák, žena vyplňuje formulář
    21. června 2023|Monika Šaríková
    Žádost o hypotéku krok za krokem

    Hypotéka představuje dlouhodobý finanční závazek, jehož pravidelná měsíční splátka zatíží rodinný rozpočet klidně až na 40 let. Vzhledem k výši hypotečního úvěru a délce splatnosti je proto vyřízení hypotéky zdlouhavé, plné papírování a může trvat i několik týdnů až měsíců. Proces urychlí důkladná příprava.

  • Dveře s rukou na klice a klíčem v klíčové dírce
    01. května 2023|Jana Březinová
    Jak prodat byt s hypotékou?

    Splácíte hypotéku na byt a potřebujete nemovitost prodat? Ať už je to z důvodu stěhování nebo kvůli rozvodu, není prodej bytu s hypotékou nic složitého. Podívejte se, jak na prodej bytu s hypotékou.

  • Plány stavby domů
    22. dubna 2023|Nikola Zatloukalová
    Kdy financovat investici do nemovitosti úvěrem

    Investice do nemovitostí patří k nejoblíbenějším formám investic vůbec. Je to jeden z nejlepších způsobů, jak můžete investovat a zhodnotit své peníze. Platí to zejména ve velkých městech, kde je zájem o pronájem nemovitostí k bydlení nebo podnikání největší. Víte však, kdy se investice do nemovitostí finančním úvěrem vyplatí? A který způsob je pro vás nejvhodnější?