vysilac-elektricke-napeti

Elektrosmog: Co to je a může nám škodit?

16. 8. 2020
|
Délka čtení: 4 min.

Elektrosmog je laické označení pro škodlivý vliv elektromagnetického záření. To se vyskytuje všude kolem nás. Vyzařuje ho elektrické vedení, televizní vysílače, mobilní telefony i všechny domácí spotřebiče. Může nám škodit a je nutné se proti němu chránit?

Jak elektrosmog vzniká?

Elektromagnetické záření je možné rozdělit na ionizující (například rentgenové záření) a neionizující (například infračervené záření). O ionizujícím záření víme, že je ve vyšších koncentracích pro lidský organismus škodlivé, ale u neionizujícího záření vědci stále nenašli jednoznačnou odpověď.

Elektrosmog se používá jako označení pro působení neionizujícího elektromagnetického záření na okolí, respektive znečištění prostředí tímto zářením. Vzniká ze všech spotřebičů, ale také v okolí elektrického vedení nebo rozvodů elektřiny v domácnostech, vyzařují ho televizní a mobilní vysílače, mobily nebo počítače. Elektromagnetické pole se ale vytváří rovněž samotným slunečním zářením, je tedy všude kolem nás a stoprocentní ochrana před elektrosmogem není možná.

Škodí elektrosmog zdraví?

Právě laické označení elektrosmog dává elektromagnetické záření negativní konotaci – smog vytváří znečištění ovzduší a stejně tak se negativní účinky připisují elektromagnetickému záření. Může mít vliv na lidské zdraví, když ho vyzařuje i samotné Slunce?

Vědci se na jednoznačném závěru zatím neshodli. Na jednu stranu se elektromagnetické pole zahušťuje, protože používáme stále více vysílačů nebo elektrických spotřebičů, na druhou stranu se intenzita záření například vysílačů pomocí vyspělejších technologií spíše snižuje. V České republice se tématem zabývá Národní referenční laboratoř pro neionizující elektromagnetická pole. Tato instituce má na starost stanovení a kontrolu dodržování limitů elektrosmogu a ohrazuje se proti tomu, že by člověk mohl být v běžných podmínkách vystaven příliš vysokým dávkám záření.

Jaká omezení pro elektrosmog v ČR existují?

V České republice se využívají expoziční limity v souladu s doporučením Evropské unie. Ty jsou nastaveny poměrně vysoko ve srovnání s množstvím záření, které elektrická zařízení při obvyklém použití vyzařují. V běžném životě tak není prakticky možné limity překročit, nicméně stojí za povšimnutí, že hodnoty byly v roce 2005 řádově desetinásobně navýšeny. To znamená, že v současné době můžeme být vystaveni mnohem vyššímu záření, než tomu bylo v minulosti.

Výzkumy se v závěrech liší

Existují výzkumy, které škodlivost elektromagnetického záření naznačují. Problémy se spánkem nebo pamětí, bolesti hlavy, alergie, sexuální dysfunkce nebo zvýšené riziko vzniku rakoviny – to je jen několik málo neduhů, které se ve výzkumech prokázaly jako následek působení elektrosmogu. Proti těmto závěrům však vystupují skeptici, kteří se je snaží vyvrátit. Poukazují na nepřesnou metodiku výzkumu nebo nemožnost oddělit působení ostatních vlivů.

Problém s přecitlivělostí na elektrosmog ale skutečně existuje. Nazývá se elektromagnetická hypersenzitivita. Většinou je však toto onemocnění považováno za autosugestivní, psychosomatické fobické onemocnění. Nemocní mají problémy ne z elektromagnetického záření jako takového, ale vytvoří si z něj takový strach, že to má dopady na jejich zdravotní stav. Pravda je, že jednoznačně se zatím nepodařilo škodlivost elektrosmogu potvrdit ani vyvrátit.

Nejnovější problém? 5G sítě

Ochrana proti elektrosmogu se v různých zemích liší. V západní Evropě se můžeme setkat s opatřeními založenými na principu předběžné opatrnosti. Ta vychází často z postoje obyvatel k tomuto fenoménu. Například ve Francii již zavedli zákon, který omezuje používání wifi na školách. Rozdílný přístup obyvatel k elektrosmogu a ohrožení zářením se v posledních měsících projevuje v otázce 5G sítí. Zatímco v některých zemích jsou obyvatelé k tématu neteční, v jiných se proti instalaci 5G sítě lidé bouří.

V roce 2017 podepsala desítka vědců a lékařů výzvu, aby se pozastavila instalace 5G sítě v Evropské unii do doby, kdy bude jednoznačně prokázáno, že 5G a další elektromagnetické záření neškodí zdraví.

mobily-tablety-elektrosmog

Elektrosmog: Ochrana je složitá, ale možná

Jak jsme si vysvětlili, stoprocentní ochrana proti elektrosmogu je prakticky nemožná, protože elektromagnetické záření se vyskytuje všude. Určitě je ale možné jeho působení na lidský organismus omezit. Základním předpokladem je snížit čas, po který je člověk záření vystaven a zvýšit vzdálenost, jež má mezi tělem a vysílačem.

Jedním z ochranných opatření proti elektrosmogu je omezení používání mobilního telefonu. Jedná se totiž o vysílač, s nímž přicházíme do kontaktu dnes a denně, navíc si ho dáváme až k hlavě. Pokud chceme snížit množství elektrosmogu z mobilního telefonu, měli bychom volat krátce a na dobrém signálu. Není dobré nosit telefon na pásku nebo v kapse, z dosahu bychom ho měli odstranit především během spánku. Při častém telefonování se doporučuje pořídit si sluchátka nebo dát mobil na hlasitý odposlech, abychom si ho netlačili k hlavě po dlouhou dobu.

Další jednoduchá opatření můžeme zavést s dalšími spotřebiči v domácnosti. Neměli bychom se pohybovat v jejich blízkosti, když jsou v chodu (například procházet kolem zapnuté mikrovlnné trouby). Pokud je nepoužíváme, měli bychom vypnout spotřebiče i ze stand-by režimu, totéž platí pro wifi. Omezit čas strávený s mobilním telefonem a další elektronikou bychom měli především u dětí.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Žena plní pračku špinavým prádlem
    22. dubna 2025|Jana Březinová
    Jakou spotřebu mají nejpoužívanější spotřebiče v domácnosti?

    Úspor za elektřinu často dosáhnete i malou změnou. Třeba tím, že doma najdete největší energetické žrouty a omezíte jejich spotřebu správným používáním. Někdy se vyplatí vyměnit i celý spotřebič za úspornější model. Víte, který spotřebič má nejvyšší spotřebu?

  • Plynovod s plynovou elektrárnou v pozadí
    21. dubna 2025|Petr Woff
    Emisní povolenky budou povinné taky pro zemní plyn, ale přesto můžete na energiích ušetřit

    Evropská unie nařizuje uhelným a plynovým elektrárnám, aby platily za oxid uhličitý, který vypouštějí do vzduchu. Průmyslníci proto povinně kupují takzvané emisní povolenky. Stejná povinnost zanedlouho dopadne také na dodavatele zemního plynu, který pravděpodobně znovu zdraží. Jestli chcete levnější energie, přejděte na výhodnější ceník, nebo využijte dotace na zateplení a chytré technologie.

  • Energetické třídy spotřebičů - žárovka s rozdělením energetických tříd
    08. dubna 2025|Jana Březinová
    Energetické třídy spotřebičů: Jak se v nich vyznat a které zařízení je největší žrout elektřiny?

    Abyste si mohli porovnat energetickou náročnost spotřebičů, označují se energetickými štítky. Od roku 2021 se používá nová stupnice od A do G pro pračky, myčky, lednice, televize a žárovky. Letos se zavádí i pro sušičky a smartphony. Jak se ve štítcích vyznat?

  • Dostat ze smlouvy maximum - dvě osoby se radí o smlouvě
    06. března 2025|Petr Woff
    Automatická prolongace smlouvy: Co to znamená a jaká máte práva?

    Elektřinu a teplo potřebujete celý život. Smlouvy, na základě kterých odebíráte energie, jsou proto uzavírány na dobu neurčitou, nebo se průběžně obnovují. Automatická prolongace znamená, že se vaše smluvní závazky prodlužují tak dlouho, dokud nedáte výpověď. Pokud chcete přejít k levnějšímu dodavateli, využijte zákonné výpovědní lhůty.

  • Specifika bankovní půjčky - Desky se smlouvami a bankovky
    28. února 2025|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí bonus až 12 000 Kč k elektřině a plynu. Za jakou cenu?

    ČEZ, E.ON nebo innogy vás odmění, pokud využijete jejich bonusovou akci a začnete odebírat jejich elektřinu či plyn. Odměny sahají od 1 000 Kč po 12 000 Kč. Přesná výše závisí na zvoleném dodavateli, komoditě, ceníku a individuální spotřebě. V jistých případech však prémie není výhodná, protože odběratel následně zaplatí vysokou cenu za samotnou energii.

  • 23. února 2025|Petr Woff
    Platba za jistič v roce 2025 zdražila, ale přesto můžete ušetřit na elektřině

    Každý měsíc platíte za energii, kterou máte rezervovanou v elektrickém vedení. I kdybyste nespotřebovali žádnou elektřinu, přesto vaše vyúčtování bude vyšší než nulové. Základní poplatek přitom záleží na velikosti hlavního bezpečnostního vypínače, který máte nainstalovaný před elektroměrem. Platba za jistič každoročně zdražuje, ale svoji útratu můžete snížit.

  • Žena jde bosa po vyhřívané podlaze
    07. února 2025|Jana Březinová
    Podlahové topení: Jaké má výhody a nevýhody?

    Ráno vyskočíte z postele a došlápnete na příjemně vyhřátou podlahu. V koupelně se můžete procházet po dlažbě naboso, aniž by vás studily nohy. Zní vám to jako splněný sen? Pak by se vám mohlo líbit podlahové topení. Zjistěte, jaké má výhody a nevýhody, a na kolik vás vyjde instalace i provoz.

  • Vývoj ceny elektřiny
    24. ledna 2025|Petr Woff
    Ceníky elektřiny a plynu pro rok 2025: Vyberte si levnější tarif!

    Žárovky svítí a kotle vytápějí stejně jako vloni, ale na energetickém trhu mezitím proběhly zásadní změny. Od Nového roku 2025 zdražily distribuční poplatky, zatímco zlevnily samotné energie. Proto srovnejme aktuální ceníky elektřiny a plynu! Celkové průměrné ceny klesly, nicméně individuální útrata závisí na vybraném dodavateli a tarifu. Přepočítáme vám nabídky od společností ČEZ, E.ON, innogy a dalších.

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    07. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.