peníze zásuvka energie

Dodavatelé mohou nového zákazníka odmítnout, levnou energii dostanou rychlejší zájemci

20. 10. 2021
|
Délka čtení: 5 min.

Evropské zásobníky zemního plynu jsou nyní naplněné jenom ze 77 %, podstatně méně než vloni touto dobou. Palivo potřebují domácnosti, ale i tepelné elektrárny, a proto energetické burzy skokově zdražily. Dodavatelé chystají nové ceníky, a někteří dočasně odmítají další zájemce. Pokud chcete výhodnější tarif, neotálejte a vyplňte internetový formulář. Přitom zachovejte klid, doma si nadále rozsvítíte i zatopíte.

V říjnu bývají evropské zásobníky zemního plynu skoro plné, vloni i předloni touto dobou měly využito více než 95 % svého objemu. Surovinu dodávají především ruské těžební společnosti, které však letos zpomalily. Evropské zásobníky jsou proto nyní naplněné pouze ze 77 %, což zneklidňuje překupníky i plynové elektrárny. Plyn a elektřina skokově zdražily – nejdříve na burze, nyní na maloobchodním trhu.

Prodejci vás nemusejí přijmout, nejde-li o DPI

Po končících dodavatelích zůstaly statisíce odběrných míst, která jsou dočasně převedena pod dodavatele poslední instance (DPI): ČEZ ProdejE.ON EnergiiPražskou energetikuinnogy Energii, nebo Pražskou plynárenskou. Zde dostanou elektřinu a plyn za aktuální velkoobchodní ceny, tedy draze. Dotčené domácnosti a firmy mají maximálně 6 měsíců, aby si našly nového dodavatele. Proto nyní poptávka převyšuje nad nabídkou. 

Dodavatelé jsou přetížení. Na jejich telefonických linkách pravděpodobně uslyšíte automatickou výzvu, abyste čekali na živého operátora či vyplnili poptávkový formulář. Mnozí dodavatelé přechodně odmítají nové odběratele, protože vyprodali všechnu energii, kterou mají objednanou od elektráren a těžařů. Buďto čekají, až ceny klesnou, nebo chystají nové dražší ceníky.

Pojďte nejrychlejší cestou, přes on-line formulář

Jakmile najdete levnějšího a férového dodavatele, neztrácejte čas. Vyplňte poptávkový internetový formulář a připojte všechny požadované dokumenty. Obchodní společnosti musejí chránit vaše osobní údaje, takže požadují pouze nezbytnosti – například vaše poslední vyúčtování apod. Kvůli chybějícím dokumentům nebo chybným informacím můžete být odmítnuti, protože vás předběhnou jiní zájemci. 

Nevýhodu mají dlužníci. Pokud chcete zpátky ke svému starému dodavateli, kterému dlužíte zálohy nebo jiné dřívější nedoplatky, očekávejte negativní odpověď. 
Smlouva každopádně platí teprve, jakmile souhlasí obě smluvní strany. První se obvykle podepisuje zákazník, prodejce následuje jako druhý. Takže vyplňte všechny požadované formality a potom počkejte, jestli preferovaný dodavatel vaše odběrné místo přijme.

Energii dostanete, a zase může zlevnit 

V normálních časech soupeří dodavatelé o odběratele, nyní se úlohy obrátily. Nabídky ubývají, některé dnešní poptávky jsou odmítány. Ale zachovejte klid. Elektřina a plyn sice zdražily, ale nadále jsou dostupné. Dodavatelé poslední instance nikoho neodmítají, podle zákona musejí převzít každého poctivého opuštěného maloodběratele. Ruští exportéři mezitím čekají na spuštění nového plynovodu Nord Stream 2 a slibují, že svoje dodávky zase zvýší minimálně na loňskou úroveň. Potom pravděpodobně plyn i elektřina zase zlevní. 

Pokud platíte průměrnou nebo levnou cenu, počkejte, až se energetický trh uklidní. Průběžně sledujte dostupné alternativy, kterých bude postupně přibývat. Dodavatelé dlouhodobě stojí o každého zákazníka a až se vrátíme do normálu, opět vás zahrnou výhodnými nabídkami.

Sdílet článek

Související články

  • Žena plní pračku špinavým prádlem
    22. dubna 2025|Jana Březinová
    Jakou spotřebu mají nejpoužívanější spotřebiče v domácnosti?

    Úspor za elektřinu často dosáhnete i malou změnou. Třeba tím, že doma najdete největší energetické žrouty a omezíte jejich spotřebu správným používáním. Někdy se vyplatí vyměnit i celý spotřebič za úspornější model. Víte, který spotřebič má nejvyšší spotřebu?

  • Plynovod s plynovou elektrárnou v pozadí
    21. dubna 2025|Petr Woff
    Emisní povolenky budou povinné taky pro zemní plyn, ale přesto můžete na energiích ušetřit

    Evropská unie nařizuje uhelným a plynovým elektrárnám, aby platily za oxid uhličitý, který vypouštějí do vzduchu. Průmyslníci proto povinně kupují takzvané emisní povolenky. Stejná povinnost zanedlouho dopadne také na dodavatele zemního plynu, který pravděpodobně znovu zdraží. Jestli chcete levnější energie, přejděte na výhodnější ceník, nebo využijte dotace na zateplení a chytré technologie.

  • Energetické třídy spotřebičů - žárovka s rozdělením energetických tříd
    08. dubna 2025|Jana Březinová
    Energetické třídy spotřebičů: Jak se v nich vyznat a které zařízení je největší žrout elektřiny?

    Abyste si mohli porovnat energetickou náročnost spotřebičů, označují se energetickými štítky. Od roku 2021 se používá nová stupnice od A do G pro pračky, myčky, lednice, televize a žárovky. Letos se zavádí i pro sušičky a smartphony. Jak se ve štítcích vyznat?

  • Dostat ze smlouvy maximum - dvě osoby se radí o smlouvě
    06. března 2025|Petr Woff
    Automatická prolongace smlouvy: Co to znamená a jaká máte práva?

    Elektřinu a teplo potřebujete celý život. Smlouvy, na základě kterých odebíráte energie, jsou proto uzavírány na dobu neurčitou, nebo se průběžně obnovují. Automatická prolongace znamená, že se vaše smluvní závazky prodlužují tak dlouho, dokud nedáte výpověď. Pokud chcete přejít k levnějšímu dodavateli, využijte zákonné výpovědní lhůty.

  • Specifika bankovní půjčky - Desky se smlouvami a bankovky
    28. února 2025|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí bonus až 12 000 Kč k elektřině a plynu. Za jakou cenu?

    ČEZ, E.ON nebo innogy vás odmění, pokud využijete jejich bonusovou akci a začnete odebírat jejich elektřinu či plyn. Odměny sahají od 1 000 Kč po 12 000 Kč. Přesná výše závisí na zvoleném dodavateli, komoditě, ceníku a individuální spotřebě. V jistých případech však prémie není výhodná, protože odběratel následně zaplatí vysokou cenu za samotnou energii.

  • 23. února 2025|Petr Woff
    Platba za jistič v roce 2025 zdražila, ale přesto můžete ušetřit na elektřině

    Každý měsíc platíte za energii, kterou máte rezervovanou v elektrickém vedení. I kdybyste nespotřebovali žádnou elektřinu, přesto vaše vyúčtování bude vyšší než nulové. Základní poplatek přitom záleží na velikosti hlavního bezpečnostního vypínače, který máte nainstalovaný před elektroměrem. Platba za jistič každoročně zdražuje, ale svoji útratu můžete snížit.

  • Žena jde bosa po vyhřívané podlaze
    07. února 2025|Jana Březinová
    Podlahové topení: Jaké má výhody a nevýhody?

    Ráno vyskočíte z postele a došlápnete na příjemně vyhřátou podlahu. V koupelně se můžete procházet po dlažbě naboso, aniž by vás studily nohy. Zní vám to jako splněný sen? Pak by se vám mohlo líbit podlahové topení. Zjistěte, jaké má výhody a nevýhody, a na kolik vás vyjde instalace i provoz.

  • Vývoj ceny elektřiny
    24. ledna 2025|Petr Woff
    Ceníky elektřiny a plynu pro rok 2025: Vyberte si levnější tarif!

    Žárovky svítí a kotle vytápějí stejně jako vloni, ale na energetickém trhu mezitím proběhly zásadní změny. Od Nového roku 2025 zdražily distribuční poplatky, zatímco zlevnily samotné energie. Proto srovnejme aktuální ceníky elektřiny a plynu! Celkové průměrné ceny klesly, nicméně individuální útrata závisí na vybraném dodavateli a tarifu. Přepočítáme vám nabídky od společností ČEZ, E.ON, innogy a dalších.

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    07. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.