Zabavení - exekuce

Co vše vám může exekutor zabavit? (2. díl)

1. 2. 2020
|
Délka čtení: 6 min.

V minulém článku jsme vás informovali o tom, co vám exekutor smí zabavit a co vám naopak musí nechat v případě, že je exekuce prováděna na váš plat či z vašeho účtu. Nyní si přiblížíme další situace.

Neplatíte alimenty? Zabaví vám řidičák

Tuto možnost může exekutor využívat od roku 2013. Pokud řádně a včas neplatíte výživné na své děti, může vám soud pozastavit řidičský průkaz. Řeč je o nezletilých či zletilých dětech do 26 let věku, které se soustavně připravují na budoucí povolání, tedy studují.

Při pozastavení řidičského oprávnění vám exekutor může pozastavit i pouze určité skupiny oprávnění. Až dlužné alimenty doplatíte, exekutor příkaz k pozastavení řidičského oprávnění zase zruší.

Zabavit vám mohou i spoření

Zabavit vám exekutor může i nejrůznější druhy připojištění, dále také doplňkové penzijní spoření a jiné finanční produkty. Jednoduše dojde ke zrušení zmíněného produktu a peníze se vyplatí exekutorovi, který z nich uhradí vaše dluhy.

Pořadí určuje zákon

Exekuční řád také stanovuje, v jakém pořadí se smí jaký druh exekuce uplatnit. Nejprve se zkouší, zda máte peníze na svém účtu. Pokud nemáte, přikročí se k účtu vašeho manžela či manželky.

Jestliže nemáte peníze na účtu ani jeden, dochází na variantu srážek ze mzdy či z jiných příjmů. Případně je možné, aby exekutor převzal správu vašich nemovitých věcí nebo vám pozastavil řidičský průkaz, týká-li se dluh výživného.

Soudní nařízení

Pokud ani tady neuspěje, začne se zajímat o vaše nemovitosti za účelem jejich prodeje. Prodat může ty nemovitosti, které nevyužíváte k bydlení vy ani vaše rodina. Jestliže nemovitosti nemáte, zabaví vám penzijní připojištění.

Na posledním místě je prodej nemovitosti, kterou využíváte k bydlení, ať už vy sami nebo vaše rodina. Exekuce může proběhnout i kombinací.
Například na účtu máte jen něco málo, a zároveň není možné vám provádět srážky ze mzdy. Tak vám exekutor zabaví, co máte na účtu, a následně například prodá jednu z nemovitostí, kterou nevyužíváte.

Adresa trvalého pobytu není stěžejní

To, že se nezdržujete na adrese trvalého bydliště není pro exekutora relevantní. Při exekuci samozřejmě nejdříve navštíví adresu vašeho trvalého bydliště, ale pokud se na této adrese nezdržujete a nemáte na ní žádné věci, nebo máte dokonce trvalý pobyt hlášený na městském úřadě, neznamená to, že jste exekuci unikli.

V takovém případě se totiž exekutor začne pídit potom, kde se skutečně zdržujete. A exekuci půjde provést tam. I když tam nemáte hlášený trvalý pobyt.

Zabavení věcí někoho jiného?

Právě výše uvedený případ vede často ke sporům a debatám o tom, že exekutor může zabavit i věci, které se sice v bytě, kde se dlužník zdržuje, nachází, ale nejsou jeho. Jinými slovy, z pronajatého bytu odnese i vybavení, které patří majiteli, a nikoli dlužníkovi - nájemníkovi. Takto to ale není.

Exekutor smí věci zabavovat v bytě, na který lze hledět jako na byt dlužníkův (i v nájmu). Pokud ale byt patří někomu jinému, smí věci zabavit jen se souhlasem tohoto člověka. Pronajímatel tedy musí odsouhlasit, které věci patří dlužníkovi a které jemu.

Pomoci vám v tomto může i předávací protokol. Ten se sepisuje při uzavírání nájemní smlouvy a je v něm uvedeno, jaké vybavení je součástí pronajímaného bytu. Při exekuci pak tento papír poslouží jako důkaz toho, co dlužníkovi nepatří, a tudíž to není možné exekučně zabavit.

Pokud by vám jakožto vlastníkovi bytu přece jen zabavili nějaké věci, ačkoli je exekuce vedena na vašeho nájemníka, máte dvě možnosti. Podat vylučovací žalobu, v níž uvedete seznam věcí, které jsou vaše, nebo se domáhat vyškrtnutí věcí ze soupisu.

Rada na závěr

I když jste například spadli do dluhové pasti a čeká vás exekuce, není na škodu znát svá práva. Exekutor vám smí zabavit pouze určité věci a i ze zabavených peněz vám musí nezbytnou část nechat. Zákon navíc určuje, v jakém pořadí smí exekutor jednotlivé druhy exekuce provádět. Nesmí vám například obstavit majetek bez toho, aby se nejdříve přesvědčil, že můžete uhradit dluh pomocí srážek ze mzdy.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Peníze kalkulačka daně
    06. března 2025|Jana Březinová
    Novinky v daních a odvodech pro rok 2025 – pro zaměstnance, podnikatele i důchodce

    Rok 2025 přináší několik zásadních změn v daních a povinných odvodech. Mnohé z nich vychází ještě z konsolidačního balíčku, ale vstupují v platnost až nyní nebo se projeví v daňovém přiznání za rok 2024. Máme přehled nejdůležitějších novinek pro zaměstnance, podnikatele i důchodce.

  • Specifika bankovní půjčky - Desky se smlouvami a bankovky
    28. února 2025|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí bonus až 12 000 Kč k elektřině a plynu. Za jakou cenu?

    ČEZ, E.ON nebo innogy vás odmění, pokud využijete jejich bonusovou akci a začnete odebírat jejich elektřinu či plyn. Odměny sahají od 1 000 Kč po 12 000 Kč. Přesná výše závisí na zvoleném dodavateli, komoditě, ceníku a individuální spotřebě. V jistých případech však prémie není výhodná, protože odběratel následně zaplatí vysokou cenu za samotnou energii.

  • 23. února 2025|Petr Woff
    Platba za jistič v roce 2025 zdražila, ale přesto můžete ušetřit na elektřině

    Každý měsíc platíte za energii, kterou máte rezervovanou v elektrickém vedení. I kdybyste nespotřebovali žádnou elektřinu, přesto vaše vyúčtování bude vyšší než nulové. Základní poplatek přitom záleží na velikosti hlavního bezpečnostního vypínače, který máte nainstalovaný před elektroměrem. Platba za jistič každoročně zdražuje, ale svoji útratu můžete snížit.

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • 21. listopadu 2024|Hyponamíru
    Investiční nemovitost v zahraničí: jak ji získat pomocí hypotéky

    Zahraniční nemovitosti získávají na popularitě mezi Čechy, kteří vidí tyto nákupy jako příležitost k rozšíření svého investičního portfolia nebo k rekreaci. Oblíbenými lokalitami se stávají země jako Španělsko, Itálie, Chorvatsko a Rakousko, kde se lidé snaží nalézt nemovitosti s potenciálem pro vlastní bydlení či jako zdroj pasivního příjmu.

  • Nákup páru přes PC
    22. května 2024|Jana Březinová
    Nákup na splátky: Snadná cesta k novému telefonu, nebo k exekuci?

    Nákup na splátky je oblíbenou možností financování elektroniky nebo vybavení domácnosti. Často se ale zapomíná na to, že se jedná o typ půjčky. A někdy velmi nevýhodný. Kdy nákup na splátky (ne)dává smysl? Vychází lépe pronájem zařízení? Nebo raději zvolit úplně jinou alternativu?

  • Mladý pár a společné finance
    31. prosince 2023|Magdaléna Kubečková
    Dokud nás dluhy nerozdělí: Jak řešit finance ve vztahu?

    Mluvíte doma o penězích? Pokud ne, měli byste začít. Téměř polovina partnerů před svými protějšky tají příjmy a výdaje. Tzv. finanční nevěra umí rozbít vztah stejně spolehlivě jako opravdová milenka. Pokud jí chcete předejít, vyložte karty (a nejen platební) na stůl nejpozději před společným stěhováním. Sladit byste měli společné finanční cíle i způsob, jak budete hradit běžné výdaje domácnosti.

  • Žena se sešitem a kasičkou ve tvaru prasátka
    05. prosince 2023|Jana Březinová
    Zdražování nekončí, kde můžete ušetřit?

    Inflace se stále pohybuje kolem 8 %, a tím výrazně zvyšuje životní náklady. Zdražování pokračuje ve všech odvětvích – potraviny, energie, doprava a celá řada dalších produktů a služeb. Jak si s vysokými cenami poradit a kde najít úspory?

  • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
    10. listopadu 2023|Jana Březinová
    Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

    Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

  • Trápení placení na internetu
    06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
    SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

    Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.