Elektřina žárovka

Co potřebujete ke změně dodavatele elektřiny? - 2. díl

19. 5. 2020
|
Délka čtení: 4 min.

V minulém článku jsme si nastínili, jak začít vybírat dodavatele elektřiny a připravit se na převod dodávek od jednoho dodavatele ke druhému. Nyní se podíváme, jak postupovat, když jste si vybrali, ke komu chcete přejít.

Vybráno máte, teď podepsat smlouvu

Pokud jste rozhodnuti a máte nového dodavatele vybraného, je potřeba s ním sepsat smlouvu o dodávkách elektřiny. Není vůbec potřeba v tomto ohledu spěchat.

Slušný dodavatel vám předloží smlouvu, aktuálně platný ceník a obchodní podmínky. A nechá vám čas, abyste si doma tyto dokumenty prostudovali, případně je připomínkovali nebo se doptali, čemu jste nerozuměli.

Někteří dodavatelé vám nabídnou i možnost, že jim můžete udělit plnou moc a oni provedou některé úkony spojené s převodem elektřiny za vás. To může celý proces jednat urychlit, a také vám ho značně ulehčit.

Jak proběhne samotný převod

Pokud tuto plnou moc podepíšete, v tomto bodě se o nic starat nemusíte. Pokud ale máte rádi věci pod kontrolou sami, budete podávat výpověď smlouvy starému dodavateli a sledovat samotný převod. Ten trvá zpravidla měsíc. Vzhledem k různým výpovědním dobám u starých dodavatelů elektřiny se ale změna může protáhnout i na půl roku.

Jakákoli chyba v této fázi celý proces prodlouží. Pokud například podáte výpověď smlouvy špatně sepsanou, uvedete chybu ve jméně apod.

Pozor, na koho je smlouva napsaná

V souvislosti s tím zmiňme důležitou věc. O změnu dodavatele musí žádat vždy ta osoba, na kterou je smlouva napsaná. To je logické. Bohužel tím ale může dojít k průtahům, když je smlouva napsaná například na již zemřelého manžela. V takovém případě musíte nejdříve svého stávajícího dodavatele požádat o přepis odběrného místa na vaše jméno. K tomu budete potřebovat i doklady jako úmrtní list. A teprve poté, co bude odběrné místo přepsáno na vás, můžete změnit dodavatele.

Počátek nové dodávky

Pokud všechno proběhlo bez problémů, po uplynutí výpovědní doby dojde k ukončení smlouvy o dodávkách elektřiny u starého dodavatele a začínáte odebírat elektřinu od toho nového. O této změně vám musí přijít vyrozumění. V něm musí být obsažena informace o tom, že začínáte čerpat elektřinu od nového dodavatele a od jakého data. Doporučuje se také k datu změny dodavatele nahlásit stav měřidla.

Kromě toho ještě dostanete závěrečné vyúčtování spotřeby u starého dodavatele, kterému tak zaplatíte, co jste u něj spotřebovali.

Pak už jen zbývá zkontrolovat si novou fakturu, že vše odpovídá tomu, jak jste se domluvili. A také přenastavit příkazy trvalé platby na účet nového dodavatele elektřiny.

Pozor na černý odběr

Samotný přechod od jednoho dodavatele k druhému je potřeba dobře naplánovat. Pokud totiž u jednoho dodavatele ukončíte odběr, ale nezahájíte odběr u druhého dodavatele elektřiny, nastává problém. Stáváte se totiž černým odběratelem elektřiny, jelikož nemáte s nikým smlouvu. V takové chvíli se vystavujete pokutě.

Možná nakonec u stávajícího dodavatele zůstanete

Řadu lidí ke změně dodavatele elektřiny motivuje cena. Zkrátka jim jiný dodavatel nabídne tytéž služby levněji. Často se ale stává, že když se ke změně rozhodnete, vytasí se váš stávající dodavatel s tzv. retenční nabídkou. To znamená, že si vás chce udržet a nabídne vám lepší podmínky, než máte u něj nyní.

Pokud je tato retenční nabídka lepší, než ta, kterou vám nabízí nový dodavatel, možná u toho stávajícího zůstanete. Při porovnávání ale nekoukejte jen na cenu. Všímejte si i výší smluvních pokut, poplatky a typ smlouvy. Obecně je lepší mít smlouvu na dobu neurčitou, a pokud už ji uzavíráte na dobu určitou, tak maximálně na období 1 roku.

Veronika DoskočilováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Žena plní pračku špinavým prádlem
    22. dubna 2025|Jana Březinová
    Jakou spotřebu mají nejpoužívanější spotřebiče v domácnosti?

    Úspor za elektřinu často dosáhnete i malou změnou. Třeba tím, že doma najdete největší energetické žrouty a omezíte jejich spotřebu správným používáním. Někdy se vyplatí vyměnit i celý spotřebič za úspornější model. Víte, který spotřebič má nejvyšší spotřebu?

  • Energetické třídy spotřebičů - žárovka s rozdělením energetických tříd
    08. dubna 2025|Jana Březinová
    Energetické třídy spotřebičů: Jak se v nich vyznat a které zařízení je největší žrout elektřiny?

    Abyste si mohli porovnat energetickou náročnost spotřebičů, označují se energetickými štítky. Od roku 2021 se používá nová stupnice od A do G pro pračky, myčky, lednice, televize a žárovky. Letos se zavádí i pro sušičky a smartphony. Jak se ve štítcích vyznat?

  • Dostat ze smlouvy maximum - dvě osoby se radí o smlouvě
    06. března 2025|Petr Woff
    Automatická prolongace smlouvy: Co to znamená a jaká máte práva?

    Elektřinu a teplo potřebujete celý život. Smlouvy, na základě kterých odebíráte energie, jsou proto uzavírány na dobu neurčitou, nebo se průběžně obnovují. Automatická prolongace znamená, že se vaše smluvní závazky prodlužují tak dlouho, dokud nedáte výpověď. Pokud chcete přejít k levnějšímu dodavateli, využijte zákonné výpovědní lhůty.

  • Specifika bankovní půjčky - Desky se smlouvami a bankovky
    28. února 2025|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí bonus až 12 000 Kč k elektřině a plynu. Za jakou cenu?

    ČEZ, E.ON nebo innogy vás odmění, pokud využijete jejich bonusovou akci a začnete odebírat jejich elektřinu či plyn. Odměny sahají od 1 000 Kč po 12 000 Kč. Přesná výše závisí na zvoleném dodavateli, komoditě, ceníku a individuální spotřebě. V jistých případech však prémie není výhodná, protože odběratel následně zaplatí vysokou cenu za samotnou energii.

  • 23. února 2025|Petr Woff
    Platba za jistič v roce 2025 zdražila, ale přesto můžete ušetřit na elektřině

    Každý měsíc platíte za energii, kterou máte rezervovanou v elektrickém vedení. I kdybyste nespotřebovali žádnou elektřinu, přesto vaše vyúčtování bude vyšší než nulové. Základní poplatek přitom záleží na velikosti hlavního bezpečnostního vypínače, který máte nainstalovaný před elektroměrem. Platba za jistič každoročně zdražuje, ale svoji útratu můžete snížit.

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    07. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    11. prosince 2024|Petr Woff
    Vyplatí se fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025?

    Energie na maloobchodním trhu zlevňují, ale na velkoobchodních burzách už zase zdražují. Mnozí spotřebitelé proto nyní přecházejí na výhodnější tarify a přitom uzavírají dlouhodobé smlouvy, aby o svoji úsporu v dohledné budoucnosti nepřišli. Teprve v nadcházejících měsících a letech uvidíme, jestli přijde další inflační vlna. Ale už nyní víme, kolik stojí fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!