Jednání s grafy u pc

Co je refinancování? Způsob, jak získat výhodnější podmínky i nižší úrok...

Kdo by nesnil o pohodovém bydlení ve vlastním domku? Tenhle sen pomáhají většině Čechů splnit právě hypoteční úvěry, které se podílejí na objemu rozpůjčovaných prostředků největší měrou. Pozadu ale nezůstávají ani klasické spotřebitelské úvěry a půjčky, které nám mohou naopak usnadnit cestu k vlastnímu automobilu nebo vybavení vysněné nemovitosti. Co když nám ale parametry půjčky nebo hypotéky přestaly vyhovovat? V takovém případě se dostává ke slovu refinancování.

Co je refinancování a proč se vyplatí právě vám?

O refinancování můžeme nejčastěji slyšet právě v souvislosti s hypotečním úvěrem. Výjimkou však nejsou ani refinancované spotřebitelské půjčky a úvěry. Pokud jste o tomhle pojmu nikdy neslyšeli, pak dodáme, že refinancování je procesem, kterým vyplácíte původní úvěr peněžními prostředky získanými z nového úvěru. Ve své podstatě jde o to, že vám (zpravidla) konkurence nabídne výhodnější podmínky splácení. Jednat se může jak o delší nebo naopak kratší dobu splatnosti, tak o nižší měsíční splátku.

Důvody refinancování

Mezi nejčastější důvody spotřebitelů, kteří se rozhodli svoje závazky refinancovat, patří nepochybně změna jejich bonity. Spotřebitel začal vydělávat více, proto si může dovolit více splácet. Nebo naopak jeden z členů domácnosti přišel o stabilní výdělek a proto je namístě zvážit úpravu měsíčních splátek, které by neměly ohrožovat stávající životní úroveň spotřebitele.

Druhým nejčastějším důvodem je také vyšší hodnota kupované nemovitosti a změna průměrné úrokové sazby. Zatímco na začátku roku 2019 jste si mohli vzít hypotéku s průměrnou úrokovou sazbou, která se nedostala pod tři procenta, v srpnu letošního roku spadla její výše na neuvěřitelných 2,11 %. A to už se z dlouhodobého hlediska projeví.

Kdy o refinancování hypotéky uvažovat?

V první řadě tehdy, když se najde banka nebo nebankovní společnost, která vám nabídne výhodnější podmínky. Abyste ale na refinancování hypotéky nebo půjčky neprodělali, je dobré držet se několika základních pravidel. O refinancování byste u své banky nebo stávajícího nebankovního věřitele měli požádat zhruba dva měsíce před začátkem období refixace úrokové sazby nebo výročí uzavření smlouvy o spotřebitelském úvěru. Jedině tak se vyvarujete případných sankcí za předčasné splacení (=závazku novým subjektem, který ho za vás převezme).

Co budete k refinancování potřebovat?

Jakmile zjistíte, která banka vám nabídne ty “nejpřátelštější” podmínky, nezapomeňte, že ani refinancování není jen o podpisu nové smlouvy. U spotřebitelských úvěrů je postup přece jen o něco méně komplikovaný, přesto je potřeba se připravit na to, že refinancování je spojeno s řadou dokumentů, mezi které patří třeba potvrzení o příjmu, smlouvy k původnímu závazku, potvrzení s vyčíslením aktuální dlužné jistiny a příslušenství k úvěru nebo souhlas původní banky s přistoupením „nové“ banky na druhé místo v zástavě. Celý proces refinancování (zejména hypotéky) je poměrně administrativně náročný a může trvat klidně i dva nebo tři týdny. Vše záleží na konkrétní bance a samozřejmě spolupráci spotřebitele.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Muž na kalkulačce přepočítává výdaje
    01. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Kdy začít s refinancováním: kdo se nestará, ten přeplácí

    Víte, že snížení splátek o 200 Kč měsíčně vám uspoří 12 000 Kč při pětileté fixaci? Nemusíte přitom čekat až na konec fixace: mohli byste hypotéku hodně přeplatit. Refinancování je výhodné, když se sníží úrokové sazby, získáte lepší práci nebo vzroste hodnota vaší nemovitosti. My vám poradíme, jak na to.

  • Vrácení úroků z hypotéky - šťastná žena, kolem které lítají peníze
    06. ledna 2023|Jana Březinová
    Vrácení úroků z hypotéky: Víte, jak to funguje?

    Víte, že hypotéka vám může pomoci ušetřit na daních? Úroky zaplacené za hypotéku lze totiž uplatnit jako odečitatelnou položku, která sníží základ daně. Povíme vám, kdo všechno může odpočet úroků uplatnit, kdo nikoliv a jak velkou slevu na daních můžete získat.

  • Žena sedí nad účty a smlouvami
    13. prosince 2022|Vendula Flassig Vrablová
    Trápí vás nevýhodné půjčky? Poradíme, jak se jich zbavit

    Podle České bankovní asociace má zkušenosti s půjčkou 83 % obyvatel Česka. To znamená, že peníze si někdy půjčilo 8 z 10 Čechů. Pokud vy sami půjčku splácíte a zároveň cítíte, že vám přerůstá přes hlavu, poradíme, co dělat, abyste se jí zbavili jednou pro vždy!

  • o dělat, když nedokážete uhradit další splátku - Žena s účty v ruce počítá na kalkulačce
    07. prosince 2022|Vendula Flassig Vrablová
    Co dělat, když nedokážete uhradit další splátku? Nestrkejte hlavu do písku a situaci aktivně řešte

    Zhruba třetina obyvatel České republiky má hypotéku nebo půjčku. Každý čtvrtý z nich přitom vůbec netuší, kolik věřiteli dluží. A třetina lidí dokonce přiznává, že se občas zpozdí se splátkami. Co dělat, pokud je to i váš případ? Situaci aktivně řešte a hledejte možnosti, jak si nezadělat na ještě větší komplikace.

  • Co dělat, když hypotéka zatěžuje příliš rozpočet - Muž ztrápeně hledí do svých účtů
    02. listopadu 2022|Jana Březinová
    Co dělat, když hypotéka příliš zatěžuje rozpočet

    Končí vám fixace úrokové sazby a splátky vám ze dne na den vzrostly o tisíce korun? Existuje několik možností, jak si hypotéku zlevnit. Nejdůležitější je jednat včas –⁠ obraťte se na banku předtím, než se dostanete do problémů se splácením.

  • Jak převést hypotéku na jinou osobu - Schůzka s bankéřem
    11. srpna 2022|Jana Březinová
    Jak převést hypotéku na jinou osobu

    Prodáváte byt nebo se rozvádíte a potřebujete převést hypotéku na jinou osobu? K převodu musí svolit vaše banka. Zjistěte, jaké dokumenty bude banka vyžadovat a co všechno převod hypotéky na jinou osobu obnáší.

  • Hypotéka a rozvod - Rozvádějící se manželé
    05. srpna 2022|Jana Březinová
    Hypotéka a rozvod: Jak vyřešit složitou životní situaci

    Rozvod není sám o sobě nic příjemného. Když je do toho potřeba vyřešit ještě společnou nemovitost s hypotékou, spoustu párů se dostane do patové situace. Přitom možností existuje několik – prodat nemovitost, vyvázat jednoho z manželů z hypotéky či pokračovat ve společném splácení. Ve všech případech musíte získat souhlas banky.

  • Vývoj úrokových sazeb - graf s dřevěnými baráčky
    18. července 2022|Srovnejto.cz
    Dočkáme se u hypotečních úvěrů snížení úrokové sazby?

    Již pěknou řádku měsíců si zvykáme na trend růstu úrokových sazeb. Stojí za ním zásahy České národní banky, která se pomocí zvyšování úrokových sazeb snaží bojovat s vysokou inflací.

  • Jak vydělat na hypotéce - šťastný pár s penězi navíc
    23. května 2022|Lucie Dosedělová
    Na hypotéce se dá stále vydělat. Jak dostat peníze „navíc“?

    Je inflace důvodem, proč už není správný čas zvolit hypotéku? Nebo může inflace pomoct hodnotě majetku a ještě se na ní dá vydělat? Srovnejto.cz připravilo přehled, proč s hypotékou neotálet a nečekat na lepší situaci. Investice do bydlení je v zásadě stále bezpečným a výnosným zhodnocením majetku a míra inflace zisku paradoxně výrazně pomáhá.

  • Podle čeho vybrat hypotéku - dům s otazníkem
    19. dubna 2022|Renata Badalíková
    Podle čeho vybírat hypotéku a na jak dlouho ji fixovat při rostoucích sazbách?

    Vlastní bydlení vám asi nikdo zadarmo nedá a ne každý má tolik finančních prostředků, aby si za ně koupil vlastní dům či byt. Hypotéční úvěr představuje spolehlivé řešení financování bydlení. Rok 2022 bude pro hypotéční trh, díky rostoucí inflaci a intervencím ČNB, velmi zátěžový. Úrokové sazby stoupají a počet zájemců o poskytnutí úvěru prudce klesá.