/f/124222/1280x853/d46135e51c/muz-hledici-do-uctu.jpg)
Co dělat, když hypotéka příliš zatěžuje rozpočet
Končí vám fixace úrokové sazby a splátky vám ze dne na den vzrostly o tisíce korun? Existuje několik možností, jak si hypotéku zlevnit. Nejdůležitější je jednat včas – obraťte se na banku předtím, než se dostanete do problémů se splácením.
Prodlužte si splatnost hypotéky
Čím déle splácíte, tím nižší je měsíční splátka. Proto vám může pomoci prodloužení splatnosti hypotéky. Nicméně mějte na paměti, že se vám tím navýší celková dlužná částka.
U hypotéky na 2 miliony korun s 5% úrokovou sazbou a splatností 10 let činí měsíční splátka 21 200 Kč. Při prodloužení splatnosti na 15 let se splátka sníží na 15 800 Kč.
Využijte refinancování hypotéky u jiné banky
To, že jste si před lety sjednali nejlevnější hypotéku na trhu, neznamená, že i nadále vaše banka nabízí nejvýhodnější podmínky. Zajímejte se o nabídky jiných poskytovatelů a hlídejte si úrokové sazby. Jakmile to bude výhodné, můžete hypotéku refinancovat. Aktuální nabídky na trhu si jednoduše porovnáte s naší hypoteční kalkulačkou.
Revidujte doplňkové produkty k hypotéce
Někdy je hypoteční úvěr s nízkou úrokovou sazbou vykoupen drahými poplatky a doplňkovými službami. Platíte za vedení úvěru nebo běžného účtu? Máte pojištění schopnosti splácet a zároveň životní pojištění? Je možné, že se vám pojištěná rizika překrývají a jedno pojištění platíte zbytečně. Zvažte, zda tyto produkty skutečně potřebujete, případně se porozhlédněte po levnějším poskytovateli – to platí i pro pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti.
Požádejte o pomoc rodinu
Když přizvete k hypotéce spolužadatele, můžete získat výhodnější podmínky úvěru. Banka totiž posuzuje vaši celkovou finanční situaci. Se spolužadatelem často dosáhnete na nižší úrokovou sazbu či delší dobu splatnosti. Další možností je převzetí hypotéky jinou osobou – tak můžete převést úvěr třeba na své potomky, kterým nemovitost plánujete odkázat.
Nemovitost pronajměte
V současné době vychází nájemné levněji než splátka hypotéky na byt o stejné rozloze, a to zejména ve větších městech. Vyplatit se může nemovitost pronajmout a odstěhovat se do levnějšího pronájmu. Výhodný nájem najdete třeba na okraji města či na venkově.
Aktuálně činí v Praze rozdíl mezi průměrným nájemným a průměrnou splátkou hypotéky více než 13 000 Kč. Přesto v některých případech dává smysl vzít si hypotéku. Proč tomu tak je, vysvětlují hosté v podcastu Nepodceňto na téma Nájem nebo hypotéka: Co se dnes vyplatí.
Zvyšte své příjmy a snižte výdaje
Pokud se vám nepodaří vyjednat lepší podmínky a snížení splátek hypotéky, nezbývá, než hledat úspory či dodatečný příjem jinde.
Jak zvýšit příjmy
Získejte brigádu nebo částečný úvazek, využijte práce přesčas.
Najděte si lépe placenou práci.
Zvyšte svoji kvalifikaci, změňte obor.
Zajímejte se o státní podporu, na níž máte nárok (např. příspěvek na bydlení).
Jednorázově si můžete přilepšit také tím, že prodáte něco, co nepotřebujete. Může se jednat o nepoužívané sportovní vybavení, elektroniku, šperky či nechtěné dárky. Finanční injekci vám přinese rovněž prodej auta. Pokud ho využíváte jen na dojíždění do práce, pravděpodobně se vyplatí jezdit raději MHD nebo třeba na kole.
Jak snížit náklady
Sestavte si rodinný rozpočet a zamyslete se, za co vydáváte peníze. Výdaje si rozdělte na nezbytné a zbytné. Nejlépe se začíná šetřit u postradatelných výdajů – například návštěvy restaurací či dovolené v zahraničí. Nemálo peněz však ušetříte i na nezbytných výdajích:
porovnejte si, zda neplatíte zbytečně moc za povinné ručení či mobilní tarif,
pište si nákupní seznam a v obchodě se ho striktně držte,
trvanlivé zboží nakupujte ve slevových akcích.
Zbavte se nevýhodných půjček nebo je konsolidujte
Máte-li kromě hypotéky i další úvěry, můžete uvažovat o jejich konsolidaci. Zejména mikropůjčky, kreditní karty či kontokorent mají velmi nevýhodné podmínky a vysoké úrokové sazby. Díky konsolidaci půjček (tj. sloučení několika úvěrů do jedné půjčky) můžete ušetřit nejen na poplatcích, ale také získat nižší úroky a delší dobu splatnosti.
Nemáte na splátky? Kontaktujte banku
Jestliže reálně hrozí, že nebudete mít na splátky hypotéky, kontaktujte neprodleně banku, kde máte hypoteční úvěr sjednaný. Vysvětlete popravdě svoji situaci. Banka se bude snažit najít společně schůdné řešení, protože i pro ni je to nejjednodušší možnost. S bankou komunikujte co nejdříve – jakmile se opozdíte se splátkou, už vás bude vnímat jako problémového klienta a nemusí vám vyjít vstříc. V nejhorším může přistoupit k zesplatnění dluhu.
Sjednejte si odklad splátek
Jedním z řešení je odklad splátek, jedná se zpravidla o 3 až 6 měsíců. Každou žádost posuzuje banka individuálně na základě předloženého důvodu – to může být například ztráta zaměstnání, onemocnění či léčení po úrazu. Nicméně počítejte s tím, že odklad splátek se projeví negativně v registru dlužníků.
Prodejte nemovitost
V krajním případě bude nutné nemovitost prodat. Často se nabízí možnost prodat stávající dům či byt a vzít si hypotéku na levnější nemovitost, kterou zvládnete splácet. Ovšem musíte jednat včas, než získáte negativní zápis v registru. Jinak se může stát, že vám kvůli škraloupu v registru banka neschválí novou hypotéku po několik příštích let.
Nikdy si nepůjčujte na splátku hypotéky
Napadlo vás, že si na splátku hypotéky vezmete jiný úvěr? To rozhodně nedělejte. Krátkodobý úvěr vám rozhodně nenabídne výhodnější podmínky, než jaké máte u hypotéky. Navíc hrozí, že se dostanete do dluhové pasti. Půjčka na splátku jiné půjčky často končí až exekucí.
Zvažujete půjčku a chcete se vyhnout dluhové pasti? Poslechněte si epizodu Jak si půjčit chytře našeho podcastu Nepodceňto.
/f/124222/140x140/ad085afb97/jana-brezinova.png)