Pasivní dům

Co byste měli vědět o pasivních domech?

24. 2. 2020
|
Délka čtení: 5 min.

Stále více je těch, kteří sní o bydlení v prostorném komfortním domě, kde není třeba platit horentní sumy za energie a přitom dýchat vždy čerstvý vzduch. Nabídkou pasivních domů se chlubí nejedna developerská společnost i ateliéry zvučných jmen. Jak pasivní domy fungují a komu jsou určeny? Tohle jsou věci, které byste měli vědět ještě před tím, než o nich reálně začnete uvažovat.

Pasivní dům je spojen s vyšší prvotní investicí

„Co je pasivní dům?“ – asi první dotaz těch, kteří o něm uvažují. O pasivních domech totiž nemáme obecně příliš velké povědomí. Ti, kteří o něm už někdy slyšeli, jednohlasně doplní, že jde přece o chytrý a úsporný dům. To je nepochybně pravda. Ve skutečnosti je ale potřeba počítat s tím, že budoucí komfort bude vykoupen vyšší prvotní investicí.

Tady – víc, než kdekoli jinde totiž platí, že čím vyšší náklady při počáteční investici, tím nižší náklady při provozu. Pokud do domu pořádně zainvestujete, bude jeho provoz následně velmi levný a ekonomický. A kolik činí prvotní investice? Pokud půjde o stavbu na klíč do cca 130 m2, pak počítejte s úvodní investicí ve výši 3 000 000 Kč.

Pasivní domy vám ušetří i 90 % výdajů na energiích

Pasivní dům je stavba, která má velmi malé tepelné ztráty. Zatímco běžný dům spotřebuje zhruba 80 až 140 kWh/m2, u pasivního domu se tato hodnota pohybuje pod 15 kWh/m2.Ročně tak můžete ušetřit až 90 % nákladů spojených s energiemi.

Ročně na těchto nákladech zaplatíte asi 2 000 až 5 000 Kč podle velikosti vytápěné plochy a konkrétních tepelných ztrát. Počítejte ale s tím, že bez kvalitní izolace (ideální šířka od 200 do 400 mm) a teplovzdušného vytápění s rekuperací se neobejdete. Odměnou vám ale bude celá škála výhod, mezi které patří třeba:

  • skvělý poměr nákladů a užitku

  • regulace vytápění využívající tepelné zisky

  • pohodlí

  • příjemná teplota (i v létě) bez nutnosti pořízení klimatizace

  • úspornost

  • čerstvý vzduch bez průvanu, prachu, pylů a alergenů

  • bezhlučnost a vzduchotěsnost

  • sofistikované řešení tepelných mostů


Pasivní dům

Pasivní dům vlastně není tak úplně „pasivní“

Označovat dům, který efektivně využívá tepelnou energii svých obyvatel, spotřebičů a slunce jako „pasivní,“ není tak úplně šťastné. Ve skutečnosti tato moderní stavba, která je logickým vyústěním moderní architektury, harmonizuje lidské potřeby tepla a čerstvého vzduchu při zachování velmi nízkých nákladů.

Ve skutečnosti je tak třeba pasivní dům vytápět jen 15 – 20 dnů v roce. Díky příjemnému mikroklimatu je navíc dům vhodný pro alergiky a astmatiky. O čerstvý vzduch bez přítomnosti pylů, plísní a prachu se stará důmyslný filtrační systém společně s dalšími moderními technologiemi, kterými je pasivní dům doslova prošpikovaný.

Projekt je alfou a omegou

Pokud pořízení pasivního domu vážně zvažujete, myslete na to, že pro stavbu funkčního pasivního domu, který svým majitelům bude schopen poskytnout příjemné prostředí k životu, je nejdůležitějším předpokladem kvalitní projekt.

Proto věnujte výběru projektanta nebo ateliéru, který bude dům navrhovat, značnou pozornost. Pasivní dům musí být projektován do konkrétního místa s vhodnou orientací, proto je zde osoba projektanta zcela nezastupitelná. Vždy tak sázejte na známá a ověřená jména.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • 23. února 2025|Petr Woff
    Platba za jistič v roce 2025 zdražila, ale přesto můžete ušetřit na elektřině

    Každý měsíc platíte za energii, kterou máte rezervovanou v elektrickém vedení. I kdybyste nespotřebovali žádnou elektřinu, přesto vaše vyúčtování bude vyšší než nulové. Základní poplatek přitom záleží na velikosti hlavního bezpečnostního vypínače, který máte nainstalovaný před elektroměrem. Platba za jistič každoročně zdražuje, ale svoji útratu můžete snížit.

  • Vývoj ceny elektřiny
    24. ledna 2025|Petr Woff
    Ceníky elektřiny a plynu pro rok 2025: Vyberte si levnější tarif!

    Žárovky svítí a kotle vytápějí stejně jako vloni, ale na energetickém trhu mezitím proběhly zásadní změny. Od Nového roku 2025 zdražily distribuční poplatky, zatímco zlevnily samotné energie. Proto srovnejme aktuální ceníky elektřiny a plynu! Celkové průměrné ceny klesly, nicméně individuální útrata závisí na vybraném dodavateli a tarifu. Přepočítáme vám nabídky od společností ČEZ, E.ON, innogy a dalších.

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    07. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Bojler
    17. prosince 2023|Vendula Flassig Vrablová
    Kotel na ohřev vody: Který je nejlepší pro vás?

    Vybrat ideální způsob ohřevu vody není jednoduché, do rozhodování vstupuje celá řada parametrů. Je lepší ohřívat vodu elektřinou nebo plynem? Co vyjde levněji? A dáte přednost zásobníku nebo průtokovému ohřívači? Záleží na vašem životním stylu i počtu osob v domácnosti. Mrkněte, jak si kotel na ohřev vody vybrat, ať už vám teplá voda doma nikdy nedojde!