Stále více je těch, kteří sní o bydlení v prostorném komfortním domě, kde není třeba platit horentní sumy za energie a přitom dýchat vždy čerstvý vzduch. Nabídkou pasivních domů se chlubí nejedna developerská společnost i ateliéry zvučných jmen. Jak pasivní domy fungují a komu jsou určeny? Tohle jsou věci, které byste měli vědět ještě před tím, než o nich reálně začnete uvažovat.
Pasivní dům je spojen s vyšší prvotní investicí
„Co je pasivní dům?“ – asi první dotaz těch, kteří o něm uvažují. O pasivních domech totiž nemáme obecně příliš velké povědomí. Ti, kteří o něm už někdy slyšeli, jednohlasně doplní, že jde přece o chytrý a úsporný dům. To je nepochybně pravda. Ve skutečnosti je ale potřeba počítat s tím, že budoucí komfort bude vykoupen vyšší prvotní investicí.
Tady – víc, než kdekoli jinde totiž platí, že čím vyšší náklady při počáteční investici, tím nižší náklady při provozu. Pokud do domu pořádně zainvestujete, bude jeho provoz následně velmi levný a ekonomický. A kolik činí prvotní investice? Pokud půjde o stavbu na klíč do cca 130 m2, pak počítejte s úvodní investicí ve výši 3 000 000 Kč.
Pasivní domy vám ušetří i 90 % výdajů na energiích
Pasivní dům je stavba, která má velmi malé tepelné ztráty. Zatímco běžný dům spotřebuje zhruba 80 až 140 kWh/m2, u pasivního domu se tato hodnota pohybuje pod 15 kWh/m2.Ročně tak můžete ušetřit až 90 % nákladů spojených s energiemi.
Ročně na těchto nákladech zaplatíte asi 2 000 až 5 000 Kč podle velikosti vytápěné plochy a konkrétních tepelných ztrát. Počítejte ale s tím, že bez kvalitní izolace (ideální šířka od 200 do 400 mm) a teplovzdušného vytápění s rekuperací se neobejdete. Odměnou vám ale bude celá škála výhod, mezi které patří třeba:
skvělý poměr nákladů a užitku
regulace vytápění využívající tepelné zisky
pohodlí
příjemná teplota (i v létě) bez nutnosti pořízení klimatizace
úspornost
čerstvý vzduch bez průvanu, prachu, pylů a alergenů
bezhlučnost a vzduchotěsnost
sofistikované řešení tepelných mostů
Pasivní dům vlastně není tak úplně „pasivní“
Označovat dům, který efektivně využívá tepelnou energii svých obyvatel, spotřebičů a slunce jako „pasivní,“ není tak úplně šťastné. Ve skutečnosti tato moderní stavba, která je logickým vyústěním moderní architektury, harmonizuje lidské potřeby tepla a čerstvého vzduchu při zachování velmi nízkých nákladů.
Ve skutečnosti je tak třeba pasivní dům vytápět jen 15 – 20 dnů v roce. Díky příjemnému mikroklimatu je navíc dům vhodný pro alergiky a astmatiky. O čerstvý vzduch bez přítomnosti pylů, plísní a prachu se stará důmyslný filtrační systém společně s dalšími moderními technologiemi, kterými je pasivní dům doslova prošpikovaný.
Projekt je alfou a omegou
Pokud pořízení pasivního domu vážně zvažujete, myslete na to, že pro stavbu funkčního pasivního domu, který svým majitelům bude schopen poskytnout příjemné prostředí k životu, je nejdůležitějším předpokladem kvalitní projekt.
Proto věnujte výběru projektanta nebo ateliéru, který bude dům navrhovat, značnou pozornost. Pasivní dům musí být projektován do konkrétního místa s vhodnou orientací, proto je zde osoba projektanta zcela nezastupitelná. Vždy tak sázejte na známá a ověřená jména.