Muž drží LED žárovku

Chytré žárovky a jiné osvětlení: Vyplatí se, nebo jde o drahý luxus?

10. 9. 2021
|
Délka čtení: 5 min.

Chytré žárovky obsahují LED diodu, které stačí trocha elektrického proudu, aby se rozzářila. Navíc jsou napojené na mobilní aplikaci, hlasové a nástěnné ovládání, nebo na pravidelný životní rytmus svého majitele. Jedna chytrá žárovka stojí řádově stovky českých korun, zatímco obyčejná levná „ledka” přijde na desetikoruny.

Lidé odnepaměti spoléhali na přirozené denní světlo, na které se evolučně adaptovali. Proto v našem organismu vzniká uklidňující hormon (melatonin), když vidíme načervenalé a nažloutlé sluneční paprsky, tedy ráno a večer. Naopak pod jasným poledním nebem býváme čilejší, protože jeho bílé a namodralé světlo stimuluje tvorbu jiné, povzbuzující tělesné látky (serotoninu).

Přirozený biologický rytmus zůstával zachován, dokud naši předkové trávili večery kolem ohniště, petrolejek a svíček, jejichž plameny připomínají červánky. Ovšem jakmile objevili elektrický proud a brzy ráno rozsvítili jasnou bílou žárovku, zažili nepříjemný šok. Rozespalý mozek byl rychle oslněn prudkou září, přestože potřebuje určitý čas, aby pomalu procitl.

Rozpálené dráty prohrávají, vyhrávají LED diody

Staré žárovky vyrábějí primárně teplo, když prostřednictvím elektrického proudu rozpalují wolframové vlákno. Některé obsahují ještě halogen (brom, jod), aby dosáhly vyšší teploty a svítily jasněji. Na dnešním trhu však převažují pokročilejší technologie, které rovnou vytvářejí světlo, a proto šetří energii.

Elektrický proud prochází buďto argonem a rtutí, nebo mezi dvěma různými polovodiči. V prvním případě jde o takzvanou kompaktní (úspornou) zářivku, ve druhém případě hovoříme o „ledkách” (podle anglické zkratky LED – Light Emitting Diode, čili dioda vyzařující světlo). Srovnejme jednotlivé zářivky podle světelného toku (v lumenech, lm), kterého docílí při stejném příkonu (ve wattech, W):

  • Wolframová: 13 lm/W

  • Halogenová: 16 lm/W

  • Kompaktní: 55 lm/W

  • LED: kolem 135 lm/W

LED okrasné žárovky

Chytré žárovky patří do inteligentní domácnosti

LED zářivky spotřebovávají méně elektrické energie a zajišťují lepší vizuální efekt, než jejich předchůdkyně. Některé mají nastavitelné odstíny, „barevné teploty”, rychlosti a pravidelné režimy. Například se mohou každý den, v určitém čase pomalu rozsvěcovat, aby vás citlivě probudily tlumenými „červánky” a pozvolna přešly do jasného namodralého světla.

Takzvané chytré žárovky jsou prostřednictvím bezdrátového internetu (Wi-Fi) nebo kabelové elektroinstalace napojené na další technologie: spotřebiče, senzory, ovladače. Jestli chcete, automaticky se zhasnou, jakmile všichni obyvatelé odejdou z bytu. Následně přivítají prvního navrátilce. A večer postupně přejdou do tlumených teplých barev, aby vás připravily na spánek. Splní takové funkce, které jim naprogramujete nebo necháte naprogramovat. Zároveň jsou ovladatelné přes mobilní telefon, hlasovými pokyny nebo nástěnnými tlačítky.

Srovnejme standardní zářivku a „smart light”

Inteligentní žárovky, lampy a další svítilny vyhrávají svými funkcemi a nízkými provozními náklady. Pořizovacími cenami jsou však pochopitelně dražší, než jednodušší světelné technologie. Levné obyčejné ledky seženete řádově za desítky českých korun, zatímco chytrá žárovka stojí spíše několik stokorun. Každopádně čtěte autentické uživatelské recenze, než případně nějakou dražší koupíte.

A pokud chcete svoji chytrou domácnost kompletně propojit prostřednictvím Wi-Fi, dbejte na důkladné zabezpečení. Bohužel jsou známy případy, kdy přes chytré žárovky pronikl do sítě hacker.

Sdílet článek

Související články

  • Žena plní pračku špinavým prádlem
    22. dubna 2025|Jana Březinová
    Jakou spotřebu mají nejpoužívanější spotřebiče v domácnosti?

    Úspor za elektřinu často dosáhnete i malou změnou. Třeba tím, že doma najdete největší energetické žrouty a omezíte jejich spotřebu správným používáním. Někdy se vyplatí vyměnit i celý spotřebič za úspornější model. Víte, který spotřebič má nejvyšší spotřebu?

  • Plynovod s plynovou elektrárnou v pozadí
    21. dubna 2025|Petr Woff
    Emisní povolenky budou povinné taky pro zemní plyn, ale přesto můžete na energiích ušetřit

    Evropská unie nařizuje uhelným a plynovým elektrárnám, aby platily za oxid uhličitý, který vypouštějí do vzduchu. Průmyslníci proto povinně kupují takzvané emisní povolenky. Stejná povinnost zanedlouho dopadne také na dodavatele zemního plynu, který pravděpodobně znovu zdraží. Jestli chcete levnější energie, přejděte na výhodnější ceník, nebo využijte dotace na zateplení a chytré technologie.

  • Energetické třídy spotřebičů - žárovka s rozdělením energetických tříd
    08. dubna 2025|Jana Březinová
    Energetické třídy spotřebičů: Jak se v nich vyznat a které zařízení je největší žrout elektřiny?

    Abyste si mohli porovnat energetickou náročnost spotřebičů, označují se energetickými štítky. Od roku 2021 se používá nová stupnice od A do G pro pračky, myčky, lednice, televize a žárovky. Letos se zavádí i pro sušičky a smartphony. Jak se ve štítcích vyznat?

  • Dostat ze smlouvy maximum - dvě osoby se radí o smlouvě
    06. března 2025|Petr Woff
    Automatická prolongace smlouvy: Co to znamená a jaká máte práva?

    Elektřinu a teplo potřebujete celý život. Smlouvy, na základě kterých odebíráte energie, jsou proto uzavírány na dobu neurčitou, nebo se průběžně obnovují. Automatická prolongace znamená, že se vaše smluvní závazky prodlužují tak dlouho, dokud nedáte výpověď. Pokud chcete přejít k levnějšímu dodavateli, využijte zákonné výpovědní lhůty.

  • Specifika bankovní půjčky - Desky se smlouvami a bankovky
    28. února 2025|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí bonus až 12 000 Kč k elektřině a plynu. Za jakou cenu?

    ČEZ, E.ON nebo innogy vás odmění, pokud využijete jejich bonusovou akci a začnete odebírat jejich elektřinu či plyn. Odměny sahají od 1 000 Kč po 12 000 Kč. Přesná výše závisí na zvoleném dodavateli, komoditě, ceníku a individuální spotřebě. V jistých případech však prémie není výhodná, protože odběratel následně zaplatí vysokou cenu za samotnou energii.

  • 23. února 2025|Petr Woff
    Platba za jistič v roce 2025 zdražila, ale přesto můžete ušetřit na elektřině

    Každý měsíc platíte za energii, kterou máte rezervovanou v elektrickém vedení. I kdybyste nespotřebovali žádnou elektřinu, přesto vaše vyúčtování bude vyšší než nulové. Základní poplatek přitom záleží na velikosti hlavního bezpečnostního vypínače, který máte nainstalovaný před elektroměrem. Platba za jistič každoročně zdražuje, ale svoji útratu můžete snížit.

  • Žena jde bosa po vyhřívané podlaze
    07. února 2025|Jana Březinová
    Podlahové topení: Jaké má výhody a nevýhody?

    Ráno vyskočíte z postele a došlápnete na příjemně vyhřátou podlahu. V koupelně se můžete procházet po dlažbě naboso, aniž by vás studily nohy. Zní vám to jako splněný sen? Pak by se vám mohlo líbit podlahové topení. Zjistěte, jaké má výhody a nevýhody, a na kolik vás vyjde instalace i provoz.

  • Vývoj ceny elektřiny
    24. ledna 2025|Petr Woff
    Ceníky elektřiny a plynu pro rok 2025: Vyberte si levnější tarif!

    Žárovky svítí a kotle vytápějí stejně jako vloni, ale na energetickém trhu mezitím proběhly zásadní změny. Od Nového roku 2025 zdražily distribuční poplatky, zatímco zlevnily samotné energie. Proto srovnejme aktuální ceníky elektřiny a plynu! Celkové průměrné ceny klesly, nicméně individuální útrata závisí na vybraném dodavateli a tarifu. Přepočítáme vám nabídky od společností ČEZ, E.ON, innogy a dalších.

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    07. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.