Stožáry elektrického vedení

Česko zastropuje ceny elektřiny a plynu. Kteří dodavatelé prodávají energie levněji?

15. 9. 2022 | Aktualizováno: 1. 11. 2022
|
Délka čtení: 5 min.

Česká vláda stanovila maximální ceny, které budou platné na energetickém trhu v roce 2023. Megawatthodinu elektrické energie zastropuje na 5 000 Kč, stejné množství zemního plynu zastřeší částkou 2 500 Kč. Měsíční poplatek za odběrné místo toleruje do 130 Kč. Na výsledné faktuře najdete ještě distribuční poplatky a daně. Někteří dodavatelé se však drží hluboko pod oficiálními cenovými stropy.

Energetický trh sloužil českým spotřebitelům přes 15 let a donedávna nevyžadoval zásadní regulace. Nabídka převyšovala poptávku, ceny stagnovaly nebo mírně rostly. Ale jakmile klesly dodávky ruského zemního plynu, obchodníci znervózněli. Komodity na energetických burzách zdražily zhruba na desetinásobek svojí předloňské ceny. Krize postihla celou Evropskou unii, jejíž členské státy jednají o společném řešení.

Cenové stropy pro rok 2023

Nejslabší dodavatelé krachují a některým domácnostem přicházejí neúnosné zálohové faktury. Megawatthodina (MWh) elektrické energie ještě vloni stála kolem 2 000 Kč, nyní zdražila až nad 13 000 Kč. Stejné množství zemního plynu bylo minulý rok dostupné za 1 100 Kč, ale letošní ceny vystoupaly až nad 6 000 Kč. Česká vláda proto nespoléhá na společné evropské řešení a stanovila maximální ceny, které budou platné v roce 2023.

EnergieCena za dodávkuStálá měsíční platba

Elektřina

5 000 Kč/MWh

130 Kč/měsíc

Zemní plyn

2 500 Kč/MWh

130 Kč/měsíc


Cenové stropy automaticky platí pro domácnosti a maloodběratele. Jakožto fyzická osoba máte jistotu, že v roce 2023 nezaplatíte více. Chráněny jsou také veřejné instituce (školy, nemocnice, domovy pro seniory), vodárny a kanalizace, městské a regionální dopravní podniky.

Novinka

Dodavatelé ČEZ, innogy a E.ON začali zákazníkům s vyššími cenami energií započítávat do záloh stanovené cenové stropy už od listopadu 2022.

Od začátku listopadu nabízí novým zákazníkům ceníky se zastropovanými cenami také Moravské naftové doly (MND). Stávajícím odběratelům nabídku zpřístupní od ledna.


Omezenou garanci dostávají malé a střední firmy, které odebírají elektřinu na hladině vysokého a velmi vysokého napětí, nebo odeberou nad 630 do 4 200 MWh zemního plynu ročně. Cenové stropy mají zaručené, pouze dokud nepřekročí 80 % svojí nejvyšší měsíční spotřeby, naměřené v posledních 5 letech. Za každou další megawatthodinu zaplatí plnou tržní cenu.


Kalkulačky cen energií

Trápí vás vysoké účty za energie?

Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů v našich kalkulačkách a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější. Případný přechod k jinému dodavateli vyřešíme zdarma za vás.

Stále záleží na vašem dodavateli

Některé aktuální tarify jsou dražší, ale jiné zůstávají levnější než oficiální cenové stropy. Srovnejme základní produktové řady dominantních dodavatelů. Elektřinu naceníme v nejčastější distribuční sazbě D02d. Zemní plyn přepočítáme ve spotřebním pásmu, které zateplenému bytu postačí na vaření, ohřev užitkové vody a vytápění: nad 7,56 do 15 MWh/rok.

EnergieDodavatelProduktKč/MWhKč/měsíc

Elektřina

ČEZ Prodej

Elektřina na dobu neurčitou

3 120

99

Elektřina

E.ON Energie

Elektřina

3 179

79

Elektřina

Pražská energetika

Komfort

3 127

89

Plyn

innogy Energie

Standard

2 804

109

Plyn

Pražská plynárenská

Standard

3 500

120

Plyn

E.ON Energie

Standard

1 905

142

V tabulce nezapočítáváme DPH. innogy Energie zdražuje zemní plyn na uvedenou úroveň od 1. 11. 2022.

Pokud máte solidního dodavatele a levný tarif, potom oproti vládním cenovým stropům ušetříte. Jinak vám pomohou ostatní daňoví poplatníci. Tržní cenu, která přesahuje zákonný cenový strop, totiž doplatí stát ze státního rozpočtu. Vláda požaduje, aby podle toho dodavatelé upravili už letošní listopadové a prosincové zálohy.

Zastropování cen energií

Srovnejto.cz radí

  • I nadále plaťte zálohy a další platby tak, jak jsou stanoveny vaším dodavatelem. Vyčkejte až bude konkrétní forma úlevy upřesněna, s největší pravděpodobností bude pro většinu spotřebitelů automatická.

  • Pokud platíte vyšší než maximální cenu a od listopadu vám neklesnou zálohy, požádejte o nápravu. Nejdříve se obraťte na toho, kdo vám účtuje energie - na svého dodavatele nebo pronajímatele, od kterého si pronajímáte byt.

  • Máte-li problém se svým dodavatelem, popište svojí situaci Energetickému regulačnímu úřadu. Případné podněty směřujte na adresu: podatelna@eru.cz.

  • Zvažte, jestli můžete investovat do opatření, která vám pomohou šetřit energie (zateplení domu apod.).

Domácnost utratí 60 000 Kč/rok

Zatím jsme hovořili pouze o cenách, které zůstanou dodavateli. Na faktuře však naleznete také distribuční poplatky (za rezervovanou kapacitu, za přepravu), povinné příspěvky pro státní společnosti (ČEPS, OTE) a daně (z elektřiny, z přidané hodnoty). Takže celková maximální útrata bude vyšší.

Přepočítejme modelový příklad. Vzorem bude typická česká domácnost, která bydlí v Ostravě nebo Plzni (na distribučních územích ČEZ a GasNet) a ročně spotřebuje 2,5 MWh elektrické energie + 10 MWh zemního plynu.

  • Podle průměrných loňských novoročních ceníků zaplatila zhruba 30 000 Kč/rok (14 000 Kč za elektřinu + 16 000 Kč za plyn).

  • Díky avizovaným cenovým stropům zaplatí zhruba 60 000 Kč/rok (24 000 Kč za elektřinu + 36 000 Kč za plyn). Záleží na distribučních poplatcích, které budou vyhlášeny pro příští rok.

  • Kdyby cenové stropy neexistovaly, podle nejnovějších ceníků by zaplatila zhruba 75 000 Kč/rok (30 000 Kč za elektřinu + 45 000 Kč za plyn).

Maximální ceny tedy neznamenají úsporu, ale nižší zdražení. Státy Evropské unie mezitím pracují na společných protiinflačních brzdách. Situaci nadále monitorujeme, abychom vás informovali o dalším vývoji.

Ušetřit na energiích můžete i změnou dodavatele

Mezi možnosti, jak snížit účty za energie, patří i změna dodavatele. Pošlete nám svou fakturu a my vám zdarma vytvoříme nabídku přímo na míru.

Nemusíte se bát složité administrativy, případný přechod mezi dodavateli vyřešíme za vás.

Sdílet článek

Související články

  • Žena plní pračku špinavým prádlem
    22. dubna 2025|Jana Březinová
    Jakou spotřebu mají nejpoužívanější spotřebiče v domácnosti?

    Úspor za elektřinu často dosáhnete i malou změnou. Třeba tím, že doma najdete největší energetické žrouty a omezíte jejich spotřebu správným používáním. Někdy se vyplatí vyměnit i celý spotřebič za úspornější model. Víte, který spotřebič má nejvyšší spotřebu?

  • Plynovod s plynovou elektrárnou v pozadí
    21. dubna 2025|Petr Woff
    Emisní povolenky budou povinné taky pro zemní plyn, ale přesto můžete na energiích ušetřit

    Evropská unie nařizuje uhelným a plynovým elektrárnám, aby platily za oxid uhličitý, který vypouštějí do vzduchu. Průmyslníci proto povinně kupují takzvané emisní povolenky. Stejná povinnost zanedlouho dopadne také na dodavatele zemního plynu, který pravděpodobně znovu zdraží. Jestli chcete levnější energie, přejděte na výhodnější ceník, nebo využijte dotace na zateplení a chytré technologie.

  • Energetické třídy spotřebičů - žárovka s rozdělením energetických tříd
    08. dubna 2025|Jana Březinová
    Energetické třídy spotřebičů: Jak se v nich vyznat a které zařízení je největší žrout elektřiny?

    Abyste si mohli porovnat energetickou náročnost spotřebičů, označují se energetickými štítky. Od roku 2021 se používá nová stupnice od A do G pro pračky, myčky, lednice, televize a žárovky. Letos se zavádí i pro sušičky a smartphony. Jak se ve štítcích vyznat?

  • Dostat ze smlouvy maximum - dvě osoby se radí o smlouvě
    06. března 2025|Petr Woff
    Automatická prolongace smlouvy: Co to znamená a jaká máte práva?

    Elektřinu a teplo potřebujete celý život. Smlouvy, na základě kterých odebíráte energie, jsou proto uzavírány na dobu neurčitou, nebo se průběžně obnovují. Automatická prolongace znamená, že se vaše smluvní závazky prodlužují tak dlouho, dokud nedáte výpověď. Pokud chcete přejít k levnějšímu dodavateli, využijte zákonné výpovědní lhůty.

  • Specifika bankovní půjčky - Desky se smlouvami a bankovky
    28. února 2025|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí bonus až 12 000 Kč k elektřině a plynu. Za jakou cenu?

    ČEZ, E.ON nebo innogy vás odmění, pokud využijete jejich bonusovou akci a začnete odebírat jejich elektřinu či plyn. Odměny sahají od 1 000 Kč po 12 000 Kč. Přesná výše závisí na zvoleném dodavateli, komoditě, ceníku a individuální spotřebě. V jistých případech však prémie není výhodná, protože odběratel následně zaplatí vysokou cenu za samotnou energii.

  • 23. února 2025|Petr Woff
    Platba za jistič v roce 2025 zdražila, ale přesto můžete ušetřit na elektřině

    Každý měsíc platíte za energii, kterou máte rezervovanou v elektrickém vedení. I kdybyste nespotřebovali žádnou elektřinu, přesto vaše vyúčtování bude vyšší než nulové. Základní poplatek přitom záleží na velikosti hlavního bezpečnostního vypínače, který máte nainstalovaný před elektroměrem. Platba za jistič každoročně zdražuje, ale svoji útratu můžete snížit.

  • Žena jde bosa po vyhřívané podlaze
    07. února 2025|Jana Březinová
    Podlahové topení: Jaké má výhody a nevýhody?

    Ráno vyskočíte z postele a došlápnete na příjemně vyhřátou podlahu. V koupelně se můžete procházet po dlažbě naboso, aniž by vás studily nohy. Zní vám to jako splněný sen? Pak by se vám mohlo líbit podlahové topení. Zjistěte, jaké má výhody a nevýhody, a na kolik vás vyjde instalace i provoz.

  • Vývoj ceny elektřiny
    24. ledna 2025|Petr Woff
    Ceníky elektřiny a plynu pro rok 2025: Vyberte si levnější tarif!

    Žárovky svítí a kotle vytápějí stejně jako vloni, ale na energetickém trhu mezitím proběhly zásadní změny. Od Nového roku 2025 zdražily distribuční poplatky, zatímco zlevnily samotné energie. Proto srovnejme aktuální ceníky elektřiny a plynu! Celkové průměrné ceny klesly, nicméně individuální útrata závisí na vybraném dodavateli a tarifu. Přepočítáme vám nabídky od společností ČEZ, E.ON, innogy a dalších.

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    07. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.