Biomasa

Alternativní zdroje energie: jaké to jsou? - 2. díl

18. 5. 2020
|
Délka čtení: 4 min.

V minulém článku jsme si přiblížili některé alternativní zdroje energie, a to fotovoltaické panely a vodní a větrné elektrárny. Nejsou to ale jediné možnosti. Energie se dá získávat i ze země a třeba i z mořských vln.

Energie z nitra Země

Mezi méně známou variantu alternativních zdrojů energie patří tzv. geotermální energie. Tuto energii tvoří teplo, které je obsaženo v povrchové vrstvě země. Tedy v horninách,v podzemí či povrchové vodě. Samo o sobě má ale nízkou teplotu, a tak se teplo z nich získává pomocí tepelného čerpadla.

Zajímavostí je, že při dodání vnější energie do tepelného čerpadla dochází k získání několikanásobně většího množství použitelného tepla, a to navíc o vyšší teplotě.

Obecně se geotermální energie rozlišuje na 3 typy podle toho, jaký zdroj energie má a jak se získává.

Prvním je tzv. suché zemské teplo, to se získává svislými geotermálními kolektory, vrty nebo plošnými zemními kolektory. Druhou variantou jsou teplé mělké podzemní vody. Tam se teplo získává z jímacích studní nebo vrtů. Třetím typem jsou tepla termální vody, jež je možné získat pomocí hlubinných vrtů.

Takto získaná energie se dá využít například na vytápění domů.

Biomasa

Další poměrně známou alternativou je tzv. biomasa. Obecně jde o hmotu organického původu, přičemž pro účely výroby energie se používá dřevo a dřevní odpad, dále pak i sláma, zemědělské zbytky, exkrementy užitkových zvířat, kal z čistíren odpadních vod atd.

Spalováním biomasy pak vzniká elektrická energie. Často se ale biomasa používá ke kombinované výrobě elektřiny a tepla. Tam má poměrně vysokou výtěžnost, a to až 90 %. Při pouhé výrobě elektřiny je efektivita jen okolo 50 %.

Energie vyrobená z mořských vln?

Takovou variantu v České republice nevyužijeme, ale energii je možné získat i z moří a oceánů, a to z vln nebo přílivu.

Vlny narážející na strmý břeh totiž uvolňují energii v rozmezí 15 - 30 kW na metr pobřeží. Což znamená, že mezi zdroji obnovitelné energie mají jednu z největších hodnost hustoty energie.

Jedním ze způsobů využití této kinetické energie se zabývá projekt WaveSSG, který podporuje i Evropská unie.

Systém pro využití energie se skládá ze tří nádrží, jež jsou uspořádány nad sebou. Vlny je při oplachování naplňují mořskou vodou, čímž v nich ukládají potenciální energii. Voda, která z nádrží vytéká, pak pohání vícestupňovou turbínu, která je spojena s elektrickým generátorem. Ten pak vyrábí elektřinu obvyklým způsobem.

Tato metoda se využívá například ve Velké Británii, v Portugalsku, Španělsku, Norsku atd. Tento způsob je ale poměrně náročný. Některá zařízení mají potíže se udržet na hladině, jindy jsou špatně umístěna a moře v dané oblasti neprodukuje tolik pohybu, kolik je potřeba.

Ptejte se na možnost dotací

Pokud plánujete alespoň částečně přejít na alternativní zdroje energie, možná nemusíte všechny pořizovací náklady platit z vlastní kapsy. Česká republika má i dotační program, v rámci kterého můžete část pořizovacích nákladů ušetřit a využít peníze z dotací. Jde například o projekt Nová zelená úsporám.

Sára NovákováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Žena plní pračku špinavým prádlem
    22. dubna 2025|Jana Březinová
    Jakou spotřebu mají nejpoužívanější spotřebiče v domácnosti?

    Úspor za elektřinu často dosáhnete i malou změnou. Třeba tím, že doma najdete největší energetické žrouty a omezíte jejich spotřebu správným používáním. Někdy se vyplatí vyměnit i celý spotřebič za úspornější model. Víte, který spotřebič má nejvyšší spotřebu?

  • Plynovod s plynovou elektrárnou v pozadí
    21. dubna 2025|Petr Woff
    Emisní povolenky budou povinné taky pro zemní plyn, ale přesto můžete na energiích ušetřit

    Evropská unie nařizuje uhelným a plynovým elektrárnám, aby platily za oxid uhličitý, který vypouštějí do vzduchu. Průmyslníci proto povinně kupují takzvané emisní povolenky. Stejná povinnost zanedlouho dopadne také na dodavatele zemního plynu, který pravděpodobně znovu zdraží. Jestli chcete levnější energie, přejděte na výhodnější ceník, nebo využijte dotace na zateplení a chytré technologie.

  • Energetické třídy spotřebičů - žárovka s rozdělením energetických tříd
    08. dubna 2025|Jana Březinová
    Energetické třídy spotřebičů: Jak se v nich vyznat a které zařízení je největší žrout elektřiny?

    Abyste si mohli porovnat energetickou náročnost spotřebičů, označují se energetickými štítky. Od roku 2021 se používá nová stupnice od A do G pro pračky, myčky, lednice, televize a žárovky. Letos se zavádí i pro sušičky a smartphony. Jak se ve štítcích vyznat?

  • Dostat ze smlouvy maximum - dvě osoby se radí o smlouvě
    06. března 2025|Petr Woff
    Automatická prolongace smlouvy: Co to znamená a jaká máte práva?

    Elektřinu a teplo potřebujete celý život. Smlouvy, na základě kterých odebíráte energie, jsou proto uzavírány na dobu neurčitou, nebo se průběžně obnovují. Automatická prolongace znamená, že se vaše smluvní závazky prodlužují tak dlouho, dokud nedáte výpověď. Pokud chcete přejít k levnějšímu dodavateli, využijte zákonné výpovědní lhůty.

  • Specifika bankovní půjčky - Desky se smlouvami a bankovky
    28. února 2025|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí bonus až 12 000 Kč k elektřině a plynu. Za jakou cenu?

    ČEZ, E.ON nebo innogy vás odmění, pokud využijete jejich bonusovou akci a začnete odebírat jejich elektřinu či plyn. Odměny sahají od 1 000 Kč po 12 000 Kč. Přesná výše závisí na zvoleném dodavateli, komoditě, ceníku a individuální spotřebě. V jistých případech však prémie není výhodná, protože odběratel následně zaplatí vysokou cenu za samotnou energii.

  • 23. února 2025|Petr Woff
    Platba za jistič v roce 2025 zdražila, ale přesto můžete ušetřit na elektřině

    Každý měsíc platíte za energii, kterou máte rezervovanou v elektrickém vedení. I kdybyste nespotřebovali žádnou elektřinu, přesto vaše vyúčtování bude vyšší než nulové. Základní poplatek přitom záleží na velikosti hlavního bezpečnostního vypínače, který máte nainstalovaný před elektroměrem. Platba za jistič každoročně zdražuje, ale svoji útratu můžete snížit.

  • Žena jde bosa po vyhřívané podlaze
    07. února 2025|Jana Březinová
    Podlahové topení: Jaké má výhody a nevýhody?

    Ráno vyskočíte z postele a došlápnete na příjemně vyhřátou podlahu. V koupelně se můžete procházet po dlažbě naboso, aniž by vás studily nohy. Zní vám to jako splněný sen? Pak by se vám mohlo líbit podlahové topení. Zjistěte, jaké má výhody a nevýhody, a na kolik vás vyjde instalace i provoz.

  • Vývoj ceny elektřiny
    24. ledna 2025|Petr Woff
    Ceníky elektřiny a plynu pro rok 2025: Vyberte si levnější tarif!

    Žárovky svítí a kotle vytápějí stejně jako vloni, ale na energetickém trhu mezitím proběhly zásadní změny. Od Nového roku 2025 zdražily distribuční poplatky, zatímco zlevnily samotné energie. Proto srovnejme aktuální ceníky elektřiny a plynu! Celkové průměrné ceny klesly, nicméně individuální útrata závisí na vybraném dodavateli a tarifu. Přepočítáme vám nabídky od společností ČEZ, E.ON, innogy a dalších.

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    07. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.