Inteligentní elektroinstalace

5 způsobů, jak ušetřit za elektřinu s inteligentní elektroinstalací

Inteligentní elektroinstalace slibuje úsporu za elektřinu až 40 %. Díky automatizaci a chytrému ovládání celého systému nebudete v domě zbytečně svítit, topit a na maximum využijete i svoji sazbu elektřiny. Podívejte se, jak vám inteligentní elektroinstalace zajistí levnější elektřinu.

1. Sviťte chytře díky inteligentní elektroinstalaci

Prvním krokem k úspoře nákladů za svícení je pořízení kvalitních LED žárovek. Ale tím to končit nemusí. Vzpomeňte si, jak často se vám stane, že zapomenete svítit třeba v koupelně? A baví vás neustále připomínat dětem, že za sebou mají zhasínat, když běhají po celém domě?

S inteligentní elektroinstalací můžete tyto starosti pustit z hlavy. Systém se postará o automatické zhasnutí světel po nastaveném čase. Další stokoruny ročně vám ušetří světla se stmíváním. Ta můžete buď ovládat ze svého mobilního telefonu, kde si zvolíte úroveň jasu, a nebo si naprogramujete automatické stmívání světel. Regulátor stmívání reaguje na okolní světelné podmínky – nebudete zbytečně svítit, když je venku slunečno, ale nebudete si ani kazit oči při čtení v šeru.

2. Regulace topení pod 100% kontrolou

Výdaje za topení patří k nejvyšším položkám rodinného rozpočtu. Automatické řízení topení by proto mělo být absolutním základem pro každou domácnost. Pokud jste celý den v práci, není nutné, aby topení běželo naplno. Naopak o víkendu si zvolíte spínání topení tak, abyste byli celý den v teple. Říkáte si, že tyto funkce poskytuje i klasický termostat? Inteligentní elektroinstalace umí i něco navíc. Umožňuje vám zapínat a regulovat topení na dálku. Díky tomu vypnete topení na víkend, když zrovna jedete na hory, i když jste zapomněli přenastavit termostat. A než se budete vracet, topení zase spustíte – stačí hodinu předem a vrátíte se do příjemně vyhřátého domu.

Zajímavé jsou také automatizované funkce – například vytažení žaluzií a vypnutí topení v době, kdy do domu svítí slunce a ohřívá místnosti. Naopak v létě lze podobným způsobem regulovat žaluzie a klimatizaci.

3. Nenechte své spotřebiče změnit se v energetické žrouty

Doba jde dopředu i ve vývoji elektrických spotřebičů, a tak už nejspíš máte ve své domácnosti převážně energeticky úsporná zařízení. Přesto se najde pár oblastí, kde vám nejspíš peníze utíkají. Spotřebiče se mění v energetické žrouty, když využívají stand-by režim. Pokud máte televizi, domácí kino, stolní počítač či další spotřebiče neustále v pohotovostním režimu, je vaše spotřeba elektřiny o několik procent ročně vyšší. S inteligentní elektroinstalací nemusíte myslet na vypínání přístrojů ze stand-by režimu. Vypnutí spotřebičů zajistí systém automaticky.

A úspora energie je jen jednou z funkcí inteligentní elektroinstalace. Důraz je kladen také na bezpečnost. „Pokročilejší systémy se v době vaší nepřítomnosti umí tvářit tak, jako by dům někdo obýval – vytahují žaluzie, rozsvěcují světla, zapínají televizi apod. Navíc dům sám o sobě automaticky sleduje a řídí provoz domácnosti, kdy reguluje topení, ovládá spotřebiče, hlídá otevření oken a dveří,” říká Martin Protiva ze společnosti Ekonomické stavby pro magazín stavebnictvi3000.cz.

Ovládání domácnosti z tabletu

4. Spínejte spotřebiče v čase nízkého tarifu

Ve správném využití nízkého tarifu se skrývá snadná cesta k levnější elektřině. Nízký tarif je primárně určený pro spotřebič s velkou spotřebou – bojler, elektrický kotel nebo tepelné čerpadlo. To vám ale nebrání využít až o polovinu levnější elektřinu i pro provoz ostatních energeticky náročných spotřebičů v domácnosti. Inteligentní elektroinstalace vám umožní zapojení i ostatních přístrojů tak, aby spínaly primárně v době nízkého tarifu. Když budete v nízkém tarifu prát, sušit prádlo nebo zapínat myčku, ušetříte ročně až tisíce korun.

5. Vyměňte hlavní jistič za menší

Součástí plateb za elektřinu nejsou jen částky za skutečně spotřebované kilowatthodiny, ale také platby za distribuci elektrické energie. Ty jsou pevně dané regulátorem trhu a nevyzrajete na ně ani změnou dodavatele. Součástí poplatku za distribuci je fixní platba podle velikosti hlavního jističe. Čím je jistič větší, tím vyšší jsou platby – platíte totiž za svůj rezervovaný příkon, tedy jistotu, že můžete v jakémkoliv okamžiku odebrat množství elektřiny, které odpovídá velikosti hlavního jističe.

Ale jak často k tomu dochází? Většinou nespínáte všechny spotřebiče naráz. Na druhou stranu s malým jističem vzniká riziko, že bude vypadávat. Inteligentní elektroinstalace nabízí rozdělení spotřebičů s velkým odběrem do okruhů, kde se hlídá jejich odběr a jsou spouštěny podle priorit.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Žena plní pračku špinavým prádlem
    22. dubna 2025|Jana Březinová
    Jakou spotřebu mají nejpoužívanější spotřebiče v domácnosti?

    Úspor za elektřinu často dosáhnete i malou změnou. Třeba tím, že doma najdete největší energetické žrouty a omezíte jejich spotřebu správným používáním. Někdy se vyplatí vyměnit i celý spotřebič za úspornější model. Víte, který spotřebič má nejvyšší spotřebu?

  • Plynovod s plynovou elektrárnou v pozadí
    21. dubna 2025|Petr Woff
    Emisní povolenky budou povinné taky pro zemní plyn, ale přesto můžete na energiích ušetřit

    Evropská unie nařizuje uhelným a plynovým elektrárnám, aby platily za oxid uhličitý, který vypouštějí do vzduchu. Průmyslníci proto povinně kupují takzvané emisní povolenky. Stejná povinnost zanedlouho dopadne také na dodavatele zemního plynu, který pravděpodobně znovu zdraží. Jestli chcete levnější energie, přejděte na výhodnější ceník, nebo využijte dotace na zateplení a chytré technologie.

  • Energetické třídy spotřebičů - žárovka s rozdělením energetických tříd
    08. dubna 2025|Jana Březinová
    Energetické třídy spotřebičů: Jak se v nich vyznat a které zařízení je největší žrout elektřiny?

    Abyste si mohli porovnat energetickou náročnost spotřebičů, označují se energetickými štítky. Od roku 2021 se používá nová stupnice od A do G pro pračky, myčky, lednice, televize a žárovky. Letos se zavádí i pro sušičky a smartphony. Jak se ve štítcích vyznat?

  • Dostat ze smlouvy maximum - dvě osoby se radí o smlouvě
    06. března 2025|Petr Woff
    Automatická prolongace smlouvy: Co to znamená a jaká máte práva?

    Elektřinu a teplo potřebujete celý život. Smlouvy, na základě kterých odebíráte energie, jsou proto uzavírány na dobu neurčitou, nebo se průběžně obnovují. Automatická prolongace znamená, že se vaše smluvní závazky prodlužují tak dlouho, dokud nedáte výpověď. Pokud chcete přejít k levnějšímu dodavateli, využijte zákonné výpovědní lhůty.

  • Specifika bankovní půjčky - Desky se smlouvami a bankovky
    28. února 2025|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí bonus až 12 000 Kč k elektřině a plynu. Za jakou cenu?

    ČEZ, E.ON nebo innogy vás odmění, pokud využijete jejich bonusovou akci a začnete odebírat jejich elektřinu či plyn. Odměny sahají od 1 000 Kč po 12 000 Kč. Přesná výše závisí na zvoleném dodavateli, komoditě, ceníku a individuální spotřebě. V jistých případech však prémie není výhodná, protože odběratel následně zaplatí vysokou cenu za samotnou energii.

  • 23. února 2025|Petr Woff
    Platba za jistič v roce 2025 zdražila, ale přesto můžete ušetřit na elektřině

    Každý měsíc platíte za energii, kterou máte rezervovanou v elektrickém vedení. I kdybyste nespotřebovali žádnou elektřinu, přesto vaše vyúčtování bude vyšší než nulové. Základní poplatek přitom záleží na velikosti hlavního bezpečnostního vypínače, který máte nainstalovaný před elektroměrem. Platba za jistič každoročně zdražuje, ale svoji útratu můžete snížit.

  • Žena jde bosa po vyhřívané podlaze
    07. února 2025|Jana Březinová
    Podlahové topení: Jaké má výhody a nevýhody?

    Ráno vyskočíte z postele a došlápnete na příjemně vyhřátou podlahu. V koupelně se můžete procházet po dlažbě naboso, aniž by vás studily nohy. Zní vám to jako splněný sen? Pak by se vám mohlo líbit podlahové topení. Zjistěte, jaké má výhody a nevýhody, a na kolik vás vyjde instalace i provoz.

  • Vývoj ceny elektřiny
    24. ledna 2025|Petr Woff
    Ceníky elektřiny a plynu pro rok 2025: Vyberte si levnější tarif!

    Žárovky svítí a kotle vytápějí stejně jako vloni, ale na energetickém trhu mezitím proběhly zásadní změny. Od Nového roku 2025 zdražily distribuční poplatky, zatímco zlevnily samotné energie. Proto srovnejme aktuální ceníky elektřiny a plynu! Celkové průměrné ceny klesly, nicméně individuální útrata závisí na vybraném dodavateli a tarifu. Přepočítáme vám nabídky od společností ČEZ, E.ON, innogy a dalších.

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    07. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.